Expozice v Památníku Karla Čapka se po dvaceti letech představí v novém kabátě

Stará Huť – Fotografie foxteriérky Dášeňky nebo snímky pracovny a letního sídla Karla Čapka od Josefa Sudka nabízí nová expozice věnovaná jednomu z nejvýznamnějších českých osobností. Výstava mapující život a dílo velikána české i světové literatury se mění po dlouhých dvaceti letech a nyní se představí v novém kabátě.

Přidejte svůj názor

Památník Karla Čapka na Strži na jaře 2017

Nově upravená expozice věnovaná životu a dílu Karla Čapka v Památníku Karla Čapka na Strži ve Staré Huti nabídne mnohé unikáty včetně frakové vesty a košile s motýlkem, v nichž spisovatel fotil neposednou Dášeňku, nebo snímky Čapkovy pracovny a okolí jeho letního sídla, jejichž autorem je Josef Sudek. Výstava se po dvaceti letech mění a v novém kabátě představí i rekonstruované výstavní prostory. Jarní vernisáž zahájí další turistickou sezónu; v té loňské sem zavítalo přes dvanáct tisíc návštěvníků.

„Kromě představení jedinečných, na veřejnosti dosud nevystavovaných předmětů a archiválií spojených s životem Karla Čapka, jsme novou expozicí chtěli vrátit letní vilu na Strži do podoby skutečně obývaného prostoru – místa, které spisovatel miloval, sám se pustil do jeho rekonstrukce a kde s Olgou Scheinpflugovou strávil i poslední roky svého života,“ říká ředitelka Památníku Kristina Váňová.  

img-responsive

Ředitelka Kristina Váňová v nové expozici Karla Čapka | foto: Památník Karla Čapka

Podle Váňové jsou největším lákadlem pro návštěvníky především osobní předměty spisovatele, jako jsou oděvy pro slavnostní večírky, hedvábné kapesníky s monogramem nebo ponožky naaranžované v dobovém prádelníku. V místě, které se s příchodem jarního počasí stává lákavou turistickou atrakcí, dotváří atmosféru také nově nainstalovaná zákoutí s elegantním dobovým nábytkem.

Mimořádným zážitkem jsou také reprodukce málo známých fotografií Josefa Sudka, který přijel na Strž v roce 1949 jako člen Společnosti bratří Čapků a nafotil zde jedinečné snímky Čapkovy pracovny a nejbližšího okolí domu, tedy zahrady, rybníka i Čapkovy oblíbené vyhlídky.

img-responsive

Čapkova košile a fraková vesta s motýlkem | foto: Památník Karla Čapka

„Soubor celkem šesti snímků, odrážejících Sudkův cit pro atmosféru místa, zapůjčila Památníku Městská část Prahy 10, která spravuje Čapkovu pražskou vilu: právě v ní byly do té doby neznámé Sudkovy snímky před dvěma lety objeveny,“ prozrazuje původ unikátní fotografické sbírky Kristina Váňová v tiskové zprávě a přidává další podrobnosti z chystané výstavy: „Příběh spisovatele v naší nové expozici nekončí Čapkovým úmrtím v roce 1938, ale ukazuje, jak se k němu upínali lidé v dobách totalitních režimů a jak jeho tvorba  žije v současnosti. Třeba na českých divadelních scénách jako je Švandovo, Vinohradské či Národní divadlo v Praze, kde se stále uvádějí jeho hry.“

Výstava se sice představuje v novém provedení, z původní verze však zůstanou ty nejzajímavější části, jako je především Čapkova pracovna, ale i jeho pečlivě sepsané pokyny pro hosty, jak letní sídlo užívat v době jeho nepřítomnosti. Návštěvníci uvidí také dvě podkovy pro štěstí, které spisovatel údajně přinesl ze své procházky dobříšskými lesy a vlastnoručně je přibil do dřevěného prahu. Součástí výstavy jsou dále kolekce Čapkových knih, dobové tisky, filmový dokument o jeho životě a mnoho dalších fotografií.

img-responsive

Karel Čapek fotografuje na Oravě v roce 1930 | foto: Památník Karla Čapka

Úprava budovy a expozice stála asi osm set tisíc korun. Na financování se podílel zřizovatel Památníku Středočeský kraj a Ministerstvo kultury České republiky. „Výtvarnou a grafickou část expozice vytvořili manželé Jiřina a Pavel Bosákovi, scénář a libreto je dílem Památníku Karla Čapka. Při přípravě jsme spolupracovali s čelnými kulturními institucemi, především Památníkem národního písemnictví,“ vysvětluje Váňová.

Památník Karla Čapka je otevřen do konce března od pondělí do pátku od 9 do 16 hodin. Od dubna bude otevřen denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kontroverzní výstava v Česku: Nahé ženy budí emoce právem

18.08.2017 13:08 REPORTÁŽ - Praha přivítala výstavu nahých žen, která vám vyrazí dech. Specifická atmosféra a lidské…

Výstava nahých žen v Praze: Kdo přijde na Voayer, může si na modelky i…

16.08.2017 15:50 Aktualizováno Praha - Kontroverzní výstava skutečných nahých žen VOAYER míří do Prahy. Jde o druhý ročník, první…

Středověkou tvrz v Drahanovicích ovládnou temné síly

03.08.2017 14:28 Drahanovice - Středověkou tvrz Černá věž zaplní výstava tajuplných děl Lubomíra Otiska, jehož…

Láska a svody v globálním světě. Videogalerie Národního divadla ožije…

26.07.2017 13:53 Praha - Videogalerie v budově Nové scény Národního divadla otevře novou sezónu výstavou známého…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama