Kokoschkův obraz Praha se prodal za více než 52 milionů

Praha – Ve čtvrtek pořádal Arthouse Hejtmánek tradiční zahradní aukci. Nejlákavější draženou položkou byl obraz Praha Oskara Kokoschky, který se nakonec vydražil za více než 52 milionů korun. Padl tak rekord nejvyšší ceny za dílo tohoto malíře na českém trhu. Celková částka všech vydražených děl se vyšplhala na téměř 94 milionů korun.

Přidejte svůj názor

Oskar Kokoschka: Praha

Na čtvrteční zahradní aukci v Arthouse Hejtmánek padaly rekordy. Nejlákavější položkou byl obraz Praha Oskara Kokschky, který malíř vytvořil v letech 1936 a 1937 ve svém ateliéru na vltavském nábřeží. Dramatické dílo, které spojuje autorovu fascinaci českým městem i jeho předtuchu blížící se války, startovalo na částce 35 milionů. Obraz se nakonec prodal za 52 080 000 korun, což je dosud nejvyšší cena za Kokoschkovo dílo na českém trhu. Celková částka vydražených děl činila 93 993 240 korun.

img-responsive

Zdeněk Burian: Pták Moa | foto: Arthouse Hejtmánek

Za vysoké sumy se dále vydražil obraz Ovce na pastvě Václava Brožíka, který šel do aukce s vyvolávací cenou 1 200 000 korun a prodal se za 3 348 000 korun. Za stejnou sumu se vydražil i obraz Stromovka Kamila Lhotáka, který startoval na 600 000 korun. Za více než dva miliony se vydražil obraz V Yerres Josefa Šímy, téměř dvou milionů dosáhl obraz Pták Moa populárního malíře Zdeňka Buriana a za milion sedm set tisíc se prodal obraz Naříkající dívka Karla Černého.

Aukčních rekordů na tuzemském trhu se kromě Kokoschky dočkal i Max Oppenheimer s olejem Pletoucí děvčátku (1 736 000 Kč), Bohumír Matal s obrazem Deštníkář (1 736 000 Kč), František Urban se secesní malbou Anděl (1 364 000 Kč), Jan Honsa s krajinomalbou Letní krajina (992 000 Kč) nebo Ota Janeček, jeho obraz Adam a Eva dosáhl 682 000 korun.

img-responsive

Tomáš Hejtmánek s Prahou Oskara Kokoschky, Madonou a Naříkající dívkou Karla Černého | foto: Arthouse Hejtmánek

„Naprostá většina z nabízených obrazů i děl z oblasti starožitností, nábytku, plastik či krásný předmětů „z denního života“ našla na aukci své nové majitele, což svědčí jak o kvalitě, tak o pestrosti letošní kolekce. Trh s uměním je na vrcholu. Sběratelé i investoři umí ocenit kvalitní díla známých, ale i méně známých autorů, které pro ně systematicky objevujeme,“ říká Tomáš Hejtmánek, jehož aukční síň drží několik rekordů právě v prodeji starého a užitého umění.

Kromě obrazů se u Hejtmánků dražily i starožitnosti, umělecká řemesla a nábytek. Nejdráže prodanou starožitností se stal konvolut starých tisků v čele s čtyřdílným svazkem Civitates Orbis Terrarum. Atlas z konce šestnáctého století obsahující přes dvě stě rytin světových měst se vydražil za 1 612 000 korun.

Již tradiční a v pořadí šestá aukce se v opět konala v Arthouse Hejtmánek v pražské Bubenči v galerijní zahradě. Zájemci o umění vybírali z téměř dvou ser položek z kolekce cenných starožitností, výtvarných děl, nábytku a uměleckých řemesel od patnáctého do jednadvacátého století.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lubomír Lipský: Syn z herecké rodiny, komik tělem i duší

15.10.2017 03:38 Před dvěma lety se uzavřela životní dráha jednoho z klasických komiků české divadelní i filmové…

V Moravské galerie si nyní můžete kromě knih půjčit i umění

11.10.2017 11:37 Brno – Moravská galerie ke své knihovně v Pražákově paláci nyní přidává i Artotéku, kde si můžete…

Zemřel Vladimír Renčín, proslulý karikaturista a kreslíř

04.10.2017 22:12 Aktualizováno Praha/Hradec Králové - Ve věku 75 let dnes odpoledne zemřel po dlouhé nemoci kreslíř, karikaturista…

Kmeny 90 jsou historicky nejúspěšnější výstavou Moravské galerie

03.10.2017 13:28 Brno – V neděli skončila výstava Kmeny 90 v brněnském Uměleckoprůmyslovém muzeu. Její celková…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama