Příští ročník Bienále Brno propojí svět grafického a produktového designu

Brno – Moravská galerie v Brně připravuje společně s kreativní skupinou OKOLO další ročník Mezinárodního bienále grafického designu Brno 2018. 28. ročník přehlídky propojí grafický design s jeho přesahy do příbuzných oborů. Větší prostor dostanou také časopisy, blogy, portugalské město Porto nebo výrazné osobnosti českého grafického designu František Štorm a Aleš Najbrt.

Přidejte svůj názor

Moravská galerie

Moravská galerie v Brně dnes představila koncepci 28. ročníku mezinárodního bienále grafického designu Brno 2018, na kterém spolupracuje s kreativní skupinou OKOLO. Její představitelé, Matěj Činčera, Jan Kloss a Adam Štech, vytvoří pro bienále otevřenou a demokratickou platformu, které bude prezentovat celou šíři oboru grafického designu s různorodými kreativními přístupy a charaktery grafických projektů.

Součástí budou opět doprovodné výstavní projekty, které v nadcházejících ročníku reflektují vztah grafického a produktového designu, přesněji přesah grafických designér směrem k produktu a naopak. Expozice V ploše a prostoru pak představí tvorbu výrazných osobností včetně Josefa Hoffmanna a dalších.

Jedním z projektů bude i reflexe geografických specifik grafického designu mapujícího kreativní prostředí přímořského města Porto v Portugalsku. OKOLO díky práci lokálním designéru, videí a fotografií nabídne návštěvníkům atmosférický zážitek. „Porto je dnes dynamickým centrem designu, architektury i dalších kreativních disciplín. Chceme tento fenomén zmapovat i v souvislosti s jeho bohatou historií a odkazem starých řemesel a tradic.“

Ke slovu se dostane i časopis jako relevantní médium v digitálním světě, které představí výstava jak v kvalitní podobě, tak i v té brakové. Prostor získají i internetové blogy, které jsou v současnosti na poli grafického designu velmi progresivní.

28. ročník Bienále představí tvorbu dvou důležitých osobností grafického designu – Aleše Najbrta, zakladatele studia Najbrt a autora řady filmových či divadelních plakátů, a Františka Štorma, legendárního tvůrce písma, typografa, hudebníka, publicisty a pedagoga.

img-responsive

Kreativní sdružení OKOLO (foto: Sergey Lemon) | foto: Moravská galerie

Do realizace přehlídky se hodlá výrazněji zapojit také město Brno. Plánují se například výstavy tematizující vizuální smog, přednášky o vizuální identitě měst a další. „Bienále grafického designu je nepochybně významnou událostí pro odborníky-kreativce, ale zároveň může městu pomoci v edukaci a aktivizaci široké veřejnosti, tedy těch, kteří se každodenně podílí na tváři Brna“, uvádí náměstek primátora pro oblast Smart City Ing. Jaroslav Kacer v tiskové zprávě.

Participaci města Brna na realizaci bienále přivítali i kurátoři: „S magistrátem města Brna připravujeme nový formát doprovodného programu ve formě drobných instalací, výstav
a intervencí ve výlohách, kavárnách, divadlech a dalších kulturních místech v Brně. Projekt počítá s oslovením především mladých grafických designérů a dalších tvůrců, kteří by od města získali drobnou finanční podporu, za kterou by realizovali nenáročné intervence a expozice na vybraných místech v Brně. Vznikl by samostatný vizuální koncept společně s mapou všech míst, jako alternativa k hlavní přehlídce a doprovodným výstavám v Moravské galerii.“ říká Adam Štěch.     

Nový přístup k pojetí bienále, které by mělo více počítat s laickým návštěvníkem a které bude klást větší důraz na edukativní roli, komentuje ředitel Moravské galerie v Brně Jan Press: „Kreativní skupina OKOLO přistupuje k bienále jako k prostředku popularizace grafického designu, což koresponduje se záměrem Moravské galerie, která má zájem na edukaci široké veřejnosti. Grafickým designem jsme doslova obklopeni a je důležité si uvědomovat, jak moc ovlivňuje naše vnímání okolního světa.“

28. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2018 se uskuteční ve dnech 11. května až 28. srpna 2018Brně.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Betlémské kapli máte jedinečnou příležitost nasát tu pravou vánoční…

11.12.2017 11:18 Prošli jste již několik vánočních trhů? Shlédli vánoční strom na Staroměstském náměstí, okusili…

Nejdražší vydražený obraz na světě vlastní saúdský princ, vypátrali agenti

08.12.2017 13:16 Rijád - Podle informací listu The Wall Street Journal (WSJ) je majitelem obrazu Salvator Mundi …

Svět trpí hlavně ztrátou paměti, říká fotograf. Jeho nejoblíbenějším…

07.12.2017 13:06 New York - Když vypukla Kubánská krize v roce 1962, byl Phillip Buehler ještě žákem na první stupni…

Obraz Ajvazovského se v galerii Arthouse Hejtmánek vydražil téměř za 19…

06.12.2017 11:26 Praha - Minulý týden se v Arthouse Hejtmánek konala večerní aukce, která přinesla nové aukční…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama