Od broskví k basketu. Výstava v pražském Paláci YMCA oslaví výročí basketbalu

Praha - Basketbal letos slaví 125. narozeniny. K této příležitosti bude v pražském Paláci YMCA připravena výstava, kteá zmapuje historii basketu a nabídne také svezení v jednom z nejstarších páternosterů v Praze i možnost hodit si míč na basketbalový koš.

Přidejte svůj názor

Střecha Paláce YMCA dnes (foto: YMCA)

V Paláci YMCA budete mít od první poloviny září možnost si prohlédnout výstavu Od broskví k basketu, která zmapuje historii basketbalu, jenž letos slaví 125. výročí vzniku. Jeden z nejpopulárnějších sportů na světě vznikl právě díky sdružení YMCA, největší a nejstarší mládežnické organizaci na světě, jejíž pobočka u nás s přestávkmi působí už od dob první republiky.

img-responsive

Otec basketbalu James Naismith (foto: YMCA) | foto: YMCA

Basketbal založil v roce 1891 James Naismith, učitel na "ymkařské" sportovní škole v americkém Springfieldu. Aby mohli jeho studenti sportovat i v zimě, Naismith vymyslel novou hru s třinácti jednoduchými pravidly, spočívající v házení míčů do dřevěných košů pro sběr broskví. A právě před 125 lety, v roce 1892, nahradily koše na broskve koše upletené z drátu, jimiž míč mohl propadávat – do té doby z nich totiž balóny vyndávali studenti stojící na žebřících.

Na výstavě v Paláci YMCA uvidíte dosud neznámé fotografie z historie basketbalu u nás, včetně snímků zachycujících počátky ženské košíkové. Při jízdě jedním z  nejstarších páternosterů si můžete prohlédnout expozici na hlavním schodišti budovy a v mezaninu bude nainstalován i basketbalový koš.

img-responsive

V tělocvičně z roku 1028 se basketbal hraje dodnes (foto: YMCA) | foto: YMCA

„Nejen lidé z firem, kteří u nás mají pronajatou kancelář, ale i každý návštěvník paláce si tu bude moci vyzkoušet svoji přesnou mušku,“ říká Petra Otřísalová, ředitelka Paláce YMCA. Ten byl v roce 1928 původně postaven jako moderní ubytovna svobodných mladých mužů. Na dobré adrese v centru Prahy se už dnes nebydlí, sídlí tu ale mnoho firem a institucí. A výtěžek z pronájmů jde stále na dobrou věc - na práci s dětmi a mládeží, o jejichž volný čas se YMCA už od dob svého založení stará.

Díky organizaci YMCA u nás byly postaveny desítky hřišť, sportovišť a bazénů. Oddíly YMCA se také staly vůbec prvními reprezantanty Československa v basketbalu a účastnily se v roce 1936 letní olympiády v Berlíně. Basketbal a volejbal se již za první republiky hrály právě v Paláci YMCA i na ojedinělém hřišti přímo na střeše šestipatrové budovy.

img-responsive

Palác YMCA v ulici Na poříčí 12 (foto: YMCA) | foto: YMCA

„Místem sportu zůstává památkově chráněný palác z roku 1928 i dnes. Kromě plaveckého bazénu, který patří k nejdéle fungujícím krytým halám v Praze, je v paláci v provozu také velké Sportcentrum. A veřejnosti je otevřena i tělocvična s visutou běžeckou dráhou s klopenými zatáčkami, na níž trénovala třeba zlatá olympijská medailistka Věra Čáslavská,“ říká Petra Otřísalová.

Díky svému přínosu pro rozvoj sportu u nás je YMCA členem Českého olympijského výboru. V Paláci však působé také Mateřská školka YMCA, která v duchu ymkařské tradice probouzí u dětí zájem o sport provozovaný s radostí a v duchu fair play. 

„Záslužnou práci s mladými lidmi odvádějí také nízkoprahová centra, v nichž se pracovníci z YMCA setkávají s dětmi a mládeží, která je ohrožená chudobou, problémy v rodině či sociálním vyloučením,“ doplňuje Otřísalová, která dnes dohlíží mimo jiné na to, aby všechny výnosy z paláce sídlícího na prestižní adrese v Praze Na poříčí směřovaly tam, kam mají: na podporu práce s dětmi a mládeží nebo na opravu a údržbu spravovaných objektů.

Výstavu Od broskví k basketu můžete vidět od 9. září do 10. října v pražském Paláci YMCA každý den od 8 do 20 hodin. Vstup je zdarma.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vzácná Klimtova kresba se našla po desítkách let, sekretářka ji měla ve…

13.02.2018 15:02 Linec - Desítky let ztracenou kresbu slavného malíře Gustava Klimta se podařilo objevit v Rakousku.…

Ukrajinští umělci opět provokují. Po Putinovi vytvořili portrét hamižného…

04.02.2018 08:15 New York - Dva ukrajinští umělci, které v roce 2015 proslavil portrét ruského prezidenta Vladimira…

Ceny Anděl? Nejvíce nominací mají letos skupiny J.A.R. a Mirai

31.01.2018 13:09 Praha - Ceny Anděl za nejlepší hudební počiny uplynulého roku se budou udělovat 20. března v…

Na Hradě jsou vystaveny korunovační klenoty, uvidíte i zbroj sv. Václava

16.01.2018 07:17 Praha - V rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky začne dnes…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama