Od broskví k basketu. Výstava v pražském Paláci YMCA oslaví výročí basketbalu

Praha - Basketbal letos slaví 125. narozeniny. K této příležitosti bude v pražském Paláci YMCA připravena výstava, kteá zmapuje historii basketu a nabídne také svezení v jednom z nejstarších páternosterů v Praze i možnost hodit si míč na basketbalový koš.

Přidejte svůj názor

Střecha Paláce YMCA dnes (foto: YMCA)

V Paláci YMCA budete mít od první poloviny září možnost si prohlédnout výstavu Od broskví k basketu, která zmapuje historii basketbalu, jenž letos slaví 125. výročí vzniku. Jeden z nejpopulárnějších sportů na světě vznikl právě díky sdružení YMCA, největší a nejstarší mládežnické organizaci na světě, jejíž pobočka u nás s přestávkmi působí už od dob první republiky.

img-responsive

Otec basketbalu James Naismith (foto: YMCA) | foto: YMCA

Basketbal založil v roce 1891 James Naismith, učitel na "ymkařské" sportovní škole v americkém Springfieldu. Aby mohli jeho studenti sportovat i v zimě, Naismith vymyslel novou hru s třinácti jednoduchými pravidly, spočívající v házení míčů do dřevěných košů pro sběr broskví. A právě před 125 lety, v roce 1892, nahradily koše na broskve koše upletené z drátu, jimiž míč mohl propadávat – do té doby z nich totiž balóny vyndávali studenti stojící na žebřících.

Na výstavě v Paláci YMCA uvidíte dosud neznámé fotografie z historie basketbalu u nás, včetně snímků zachycujících počátky ženské košíkové. Při jízdě jedním z  nejstarších páternosterů si můžete prohlédnout expozici na hlavním schodišti budovy a v mezaninu bude nainstalován i basketbalový koš.

img-responsive

V tělocvičně z roku 1028 se basketbal hraje dodnes (foto: YMCA) | foto: YMCA

„Nejen lidé z firem, kteří u nás mají pronajatou kancelář, ale i každý návštěvník paláce si tu bude moci vyzkoušet svoji přesnou mušku,“ říká Petra Otřísalová, ředitelka Paláce YMCA. Ten byl v roce 1928 původně postaven jako moderní ubytovna svobodných mladých mužů. Na dobré adrese v centru Prahy se už dnes nebydlí, sídlí tu ale mnoho firem a institucí. A výtěžek z pronájmů jde stále na dobrou věc - na práci s dětmi a mládeží, o jejichž volný čas se YMCA už od dob svého založení stará.

Díky organizaci YMCA u nás byly postaveny desítky hřišť, sportovišť a bazénů. Oddíly YMCA se také staly vůbec prvními reprezantanty Československa v basketbalu a účastnily se v roce 1936 letní olympiády v Berlíně. Basketbal a volejbal se již za první republiky hrály právě v Paláci YMCA i na ojedinělém hřišti přímo na střeše šestipatrové budovy.

img-responsive

Palác YMCA v ulici Na poříčí 12 (foto: YMCA) | foto: YMCA

„Místem sportu zůstává památkově chráněný palác z roku 1928 i dnes. Kromě plaveckého bazénu, který patří k nejdéle fungujícím krytým halám v Praze, je v paláci v provozu také velké Sportcentrum. A veřejnosti je otevřena i tělocvična s visutou běžeckou dráhou s klopenými zatáčkami, na níž trénovala třeba zlatá olympijská medailistka Věra Čáslavská,“ říká Petra Otřísalová.

Díky svému přínosu pro rozvoj sportu u nás je YMCA členem Českého olympijského výboru. V Paláci však působé také Mateřská školka YMCA, která v duchu ymkařské tradice probouzí u dětí zájem o sport provozovaný s radostí a v duchu fair play. 

„Záslužnou práci s mladými lidmi odvádějí také nízkoprahová centra, v nichž se pracovníci z YMCA setkávají s dětmi a mládeží, která je ohrožená chudobou, problémy v rodině či sociálním vyloučením,“ doplňuje Otřísalová, která dnes dohlíží mimo jiné na to, aby všechny výnosy z paláce sídlícího na prestižní adrese v Praze Na poříčí směřovaly tam, kam mají: na podporu práce s dětmi a mládeží nebo na opravu a údržbu spravovaných objektů.

Výstavu Od broskví k basketu můžete vidět od 9. září do 10. října v pražském Paláci YMCA každý den od 8 do 20 hodin. Vstup je zdarma.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moravská galerie v Brně představí finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého na…

22.09.2017 15:12 Brno – Pětice finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého představí svá díla na společné výstavě v…

Z nenávratna na výstavu. Pražská galerie Arthouse Hejtmánek objevuje dílo…

13.09.2017 16:11 Praha – Pozoruhodný výtvarník a sochař Milan Beránek se konečně dočkal svojí první samostatné…

První výstava nové sezóny v Divadle Antonína Dvořáka představí malby Hany…

09.09.2017 16:10 Ostrava – Výstavy ve foyer Divadla Antonína Dvořáka pokračují i v nové sezoně. Jako první představí…

Park před pražskou galerií Portheimka ožije přehlídkou kimon

09.09.2017 12:56 Praha – Krásu japonských kimon budou moci obdivovat návštěvníci komentované módní přehlídky, kterou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama