Park před pražskou galerií Portheimka ožije přehlídkou kimon

Praha – Krásu japonských kimon budou moci obdivovat návštěvníci komentované módní přehlídky, kterou pořádá galerie Portheimka. Na molu během Kimono show se představí vintage modely z dvacátých a třicátých let minulého století a z let takzvaného barevného období, kdy se japonská společnost otevřela evropské kultuře. Vstup na akci je zdarma.

Přidejte svůj názor

Elegantní hedvábný oděv podtrhuje křehkou ženskou krásu už po staletí

Park před pražskou galerií Portheimka ožije japonskými barvami a vzory během akce zvané Kimono show, kterou pořádá významná japonská stylistka Kumie Holý. Krásu a tajemství japonských kimon budou moci návštěvníci obdivovat během komentované módní přehlídky, na níž se představí výjimečné vintage modely z dvacátých a třicátých let minulého století a z let poválečných, tedy takzvaného barevného období, kdy se japonská společnost otevřela evropské kultuře.

„Chceme ukázat zejména modely z 20. a 30. let minulého století, tedy z doby, kdy na japonskou módu výrazně působily evropské vlivy a objevovaly se v ní prvky secese a Art deco,“ říká Kumie Holý v tiskové zprávě. „Japonky v té době zažívaly první vlnu emancipace. Jejich kimona hýřila okázalou pestrobarevností a vzorováním. Vycházela z několikasetleté tradice, a přitom byla nově extravagantní, šlo v podstatě o revoluční přístup, ale i zcela nový design,“ popisuje.

img-responsive

Kultura kimon je v Japonsku stále živá. Tři hudebnice s tradičními oděvy, účesy i líčením | foto: Galerie Portheimka

„Kimono není jen dámské oblečení, ale umělecké dílo. A není to jen otázka módy. Je to životní styl,” pokračuje Kumie Holý, manželka japonologa a dřívějšího ředitele českého centra v Tokiu Petra Holého, který v japonské metropoli žije již dvacet let. „Chceme také návštěvníkům ukázat, že i japonské kimono může být zpestřením jejich každodenní módy. Že kimonová kultura není cosi upjatého a vhodného jen ke slavnostním příležitostem, ale je to věc stále živá a inspirující,” dodává.

„Rádi dáváme prostor nevšedním a zajímavým akcím, které kulturu ukazují i jinak, než je v uměleckých galeriích běžné. A Kimono show je jedna z nich,” říká ředitelka Galerie Portheimka Jaroslava Malíková. Některá vintage kimona, kabelky a vějíře ze sbírky Kumie Holý bude možné na akci také zakoupit.  

Kumie Holý měla ke kimonové kultuře blízko již díky své babičce, která toto tradiční japonské oblečení ručně šila, a také díky matce, jež byla profesionální stylistkou. Specializuje se zejména na modernistické retro kusy kimon z 20. a 30. let minulého století. V Japonsku Kumie pracuje ve specializovaném salónu, kde ženám radí, jak kimono oblékat. V Praze je spoluzakladatelkou spolku Momi, nazvaném podle vzácné šarlatové látky na kimona.

Kimono show se koná ve čtvrtek 21. září ve 20 hodin v parku před pražskou galerií Portheimka. Vstup je zdarma.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vzácná Klimtova kresba se našla po desítkách let, sekretářka ji měla ve…

13.02.2018 15:02 Linec - Desítky let ztracenou kresbu slavného malíře Gustava Klimta se podařilo objevit v Rakousku.…

Ukrajinští umělci opět provokují. Po Putinovi vytvořili portrét hamižného…

04.02.2018 08:15 New York - Dva ukrajinští umělci, které v roce 2015 proslavil portrét ruského prezidenta Vladimira…

Ceny Anděl? Nejvíce nominací mají letos skupiny J.A.R. a Mirai

31.01.2018 13:09 Praha - Ceny Anděl za nejlepší hudební počiny uplynulého roku se budou udělovat 20. března v…

Na Hradě jsou vystaveny korunovační klenoty, uvidíte i zbroj sv. Václava

16.01.2018 07:17 Praha - V rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky začne dnes…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama