První výstava nové sezóny v Divadle Antonína Dvořáka představí malby Hany Mikulenkové

Ostrava – Výstavy ve foyer Divadla Antonína Dvořáka pokračují i v nové sezoně. Jako první představí své malby, kresby a grafické listy Hana Mikulenková, umělkyně z Valašského Meziříčí. Na výstavu Present Continuous budete moci vyrazit již v pondělí.

Přidejte svůj názor

Hana Mikulenková

Výstavy v Galerii současné malby ve foyeru Divadla Antonína Dvořáka pokračují i nové sezóně, avšak s novým kurátorem. Tím se stal Martin Mikolášek, jehož první expozice představí tvorbu Hany Mikulenkové. Umělkyně z Valašského Meziříčí zde bude prezentovat své malby, kresby a grafické listy pod názvem Present Continuous.

Hana Mikulenková vystudovala Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě, obor malba, IV. ateliér Ivana Csudaie, kde absolvovala v roce 2011. Výtvarným uměním se zabývá i jako kurátorka. Donedávna profilovala výstavní program ostravské Industrial Gallery. V současné době žije v Rožnově pod Radhoštěm. Její tvorba se na první pohled může zdát robustní, nervní a bezprostřední, při bližším zkoumání vystoupí ženský element.

„Smyslem tvorby Hany Mikulenkové není stálost intelektuální spekulace, ale eruptivní proměnlivost smyslově-emocionální extáze. Říká o sobě, že má srdce námořníka – nestálé, divoké, netrpělivé a toužící objevovat nepoznané. Taková je i její malba – smyslová, proměnlivá, rychlá, nezdržující se detaily, uzurpující si pozornost diváka a nekompromisní ve svém výrazu,“ uvádí kurátor Martin Mikolášek.

img-responsive

Ukázka tvorby Hany Mikulenkové | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

„Obrazy, které malovala v době svého absolutoria, jsou typické svou explicitní afinitou ke streetové estetice – odtud sprejem stříkané barvy, jemné lazury, stékající barva, ale i časté zapojování písma a vlastně i volená symbolika charakteristická svou nehledanou jednoznačností. Další vývoj je, slovy autorky, ve znamení postupného zklidnění a vyvázání se z vazeb ke graffiti. Z obrazových ploch postupně mizí písmo a lazury jsou stále častěji doplňovány a přehlušovány pastózním nanášením a hnětením barevné hmoty. Bezprostřední prožitek a zpřítomnění silné emoce z tvorby ale nadále zůstává jedním z charakteristických poznávacích znamení její aktuální tvorby,“ pokračuje kurátor.

Častým námětem Mikulenkové je mořská hladina, lodě, vegetace a květiny, které společně s volenou barevností diváka přenesou do středu jihomořského světa s jeho bohatostí barev, vůní, smyslových prožitků a emocí. Umělkyně se totiž často vychází z vlastních vzpomínek a zážitků ze své stáže na univerzitě v Brazílii a pozdějšího rezidenčního pobytu v Lisabonu.

„Vzpomínám nebo spíše si vizuálně vybavuji nádherná exotická místa zalitá sluncem, která jsem navštívila, jejich barvy, světlo, vůně a dynamiku. Je to pro mě pocitová záležitost, nejsou to žádné fotky do zaprášených alb nebo příspěvky na sociální sítě, ale schopnost místo a moment procítit v ten daný okamžik…,“ uvádí Hana Mikulenková v rozhovoru z roku 2015.

„Uprostřed bohatství senzuálních podnětů a hojnosti prožitků se pak nutně proměňuje i zintenzivňuje její vidění barev a mění se prožitek vlastní temporality. Přítomnost jakoby uprostřed barevné férie setrvávala a stále probíhala (present continuous) a autor i divák se tak mohou stále znovu prodírat a fascinovaně se opájet bující vegetací malířských tahů podaných dynamickými expresivně rozmáchlými gesty,“ dodává Mikolášek.

Vernisáž k výstavě s názvem PRESENT CONTINUOUS se uskuteční 11. září 2017 v 18 hodin v Divadle Antonína Dvořáka. Výstava bude otevřena vždy hodinu před představením až do 24. října 2017.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vzácná Klimtova kresba se našla po desítkách let, sekretářka ji měla ve…

13.02.2018 15:02 Linec - Desítky let ztracenou kresbu slavného malíře Gustava Klimta se podařilo objevit v Rakousku.…

Ukrajinští umělci opět provokují. Po Putinovi vytvořili portrét hamižného…

04.02.2018 08:15 New York - Dva ukrajinští umělci, které v roce 2015 proslavil portrét ruského prezidenta Vladimira…

Ceny Anděl? Nejvíce nominací mají letos skupiny J.A.R. a Mirai

31.01.2018 13:09 Praha - Ceny Anděl za nejlepší hudební počiny uplynulého roku se budou udělovat 20. března v…

Na Hradě jsou vystaveny korunovační klenoty, uvidíte i zbroj sv. Václava

16.01.2018 07:17 Praha - V rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky začne dnes…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama