V Betlémské kapli máte jedinečnou příležitost nasát tu pravou vánoční atmosféru

Prošli jste již několik vánočních trhů? Shlédli vánoční strom na Staroměstském náměstí, okusili punč na Václavském náměstí a stále máte pocit, že ta pravá vánoční nálada stále nepřichází? Máte jedinečnou příležitost to změnit. Stačí se přesunout na Betlémské náměstí na Starém Městě a navštívit Betlémskou kapli.

Přidejte svůj názor

Betlémská kaple je kaple na pražském Starém Městě.

K vánočnímu času neodmyslitelně patří, že si připomínáme tradice našich předků. A právě těmto tradicím je interaktivní výstava a program v Betlémské kapli.

Je zde připomínáno, že již v dobách předkřesťanských, kdy lidé koncem roku slavili zimní slunovrat, bylo pořádání „hostin“ součástí těchto oslav, a je tomu tak až do dnešních dní. I když se předmět oslav poněkud změnil, Vánoce a „hodování“ patří neodmyslitelně k sobě.

Organizátoři se zde pokusili ukázat, jak se vaření vlastně vyvíjelo. Pokud do Betlémské kaple zavítáte, zahájíte ji možná netradičně opékáním masa na otevřeném ohni a  pokračovat budete vařením pomocí kumháru, dýmnou jizbou s otevřeným ohněm a dýmníky, černou kuchyní a přes pec se dostanete až ke kachlovým sporákům. Máte navíc ojedinělou možnost nahlédnout i do vývoje vybavení kuchyní. Uvidíte nádoby na vaření i pomůcky, které usnadňovaly přípravu pokrmů. Řada z nich se nakonec neprosadila, svým vzhledem dnes působí bizardně, a co do své funkce až záhadně. O to více ale mohou být jako exponáty přitažlivé.

Určitě zajímavá je i  rozmanitost vánočních pokrmů. Návštěvníkům výstavy jsou tak představeny klasické vánoční pokrmy: černý kuba, muzika, hubník, peřinky, jahelník, pučálka, kapr načerno, kapr namodro a pod. Možná budete mít štěstí a některý ze zmiňovaných pokrmů i ochutnáte!   Příprava těchto pokrmů je totiž organizátory naplánována.

Pozornost je zde věnována i perníkům, ať to jsou perníky na jídlo, dekorativní, nebo na hraní (tzv. „drůbežky“). Vystaveny budou i různé druhy perníkového koření a perníkových forem. A samozřejmě se nezapomnělo ani na vánoční cukroví, jehož příprava je i v současnosti jedním z dominantních vánočních zvyků.

Svůj prostor na výstavě dostanou také bylinky, které jsou nedílnou součástí staré kuchyně. Prezentovány jsou poněkud netradičně, jak je dnes lidé většinou neznají.

Je nedílnou tradicí, že v Betlémské kapli samozřejmě nesmí chybět ani betlémy. Opět jsou zde vystaveny betlémy ze všech možných materiálů. Např. z různých těst: slaného, vizovického, perníkového, kynutého, chlebového (tzv. příbramští chlebáčci), ale i betlémy z bílkového sněhu, marcipánu nebo sušených plodů.

Ke kuchyním neodmyslitelně patří také pálení vonných látek, vykuřování bylinkami, dnes purpura a vánoční františci.

Na výstavě opět budou předvádět své řemeslo nejrůznější lidoví tvůrci – řezbáři, krajkářky, dráteníci, košíkáři a pod. Určitě vás zaujmou i ukázky zdobení perníků, tvorby marcipánových figurek a sněhových řetězů.

Na své si příjdou i děti. Vedle vždy velmi oblíbeného pískoviště zde najdou i další zábavné prvky – kostkoviště, kuličkopád a další překvapení.

Na závěr lze jen připomenout, že výstava se uskuteční v podzemních prostorách Betlémské kaple, Betlémské náměstí 4, Praha 1.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Hradě jsou vystaveny korunovační klenoty, uvidíte i zbroj sv. Václava

16.01.2018 07:17 Praha - V rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky začne dnes…

Moravská galerie v Brně má za sebou historicky nejúspěšnější rok

09.01.2018 13:03 Brno - Moravská galerie v roce 2017 přilákala nejvíc návštěvníků ve své historii. Hlavním lákadlem…

Korunovační klenoty budou v nové vitríně. Velký safír uvidíte ze všech…

26.12.2017 11:10 Praha - Korunovační klenoty budou zdarma vystaveny ve Vladislavském sále od 16. až 23. ledna v…

Pražský hrad otevře jedinečnou výstavu: Uvidíte Zlatou bulu sicilskou či…

24.12.2017 10:59 Praha - Výstava "V základech státnosti" na Pražském Hraděbude první z velkých expozic, kterými bude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama