V Betlémské kapli máte jedinečnou příležitost nasát tu pravou vánoční atmosféru

Prošli jste již několik vánočních trhů? Shlédli vánoční strom na Staroměstském náměstí, okusili punč na Václavském náměstí a stále máte pocit, že ta pravá vánoční nálada stále nepřichází? Máte jedinečnou příležitost to změnit. Stačí se přesunout na Betlémské náměstí na Starém Městě a navštívit Betlémskou kapli.

Přidejte svůj názor

Betlémská kaple je kaple na pražském Starém Městě.

K vánočnímu času neodmyslitelně patří, že si připomínáme tradice našich předků. A právě těmto tradicím je interaktivní výstava a program v Betlémské kapli.

Je zde připomínáno, že již v dobách předkřesťanských, kdy lidé koncem roku slavili zimní slunovrat, bylo pořádání „hostin“ součástí těchto oslav, a je tomu tak až do dnešních dní. I když se předmět oslav poněkud změnil, Vánoce a „hodování“ patří neodmyslitelně k sobě.

Organizátoři se zde pokusili ukázat, jak se vaření vlastně vyvíjelo. Pokud do Betlémské kaple zavítáte, zahájíte ji možná netradičně opékáním masa na otevřeném ohni a  pokračovat budete vařením pomocí kumháru, dýmnou jizbou s otevřeným ohněm a dýmníky, černou kuchyní a přes pec se dostanete až ke kachlovým sporákům. Máte navíc ojedinělou možnost nahlédnout i do vývoje vybavení kuchyní. Uvidíte nádoby na vaření i pomůcky, které usnadňovaly přípravu pokrmů. Řada z nich se nakonec neprosadila, svým vzhledem dnes působí bizardně, a co do své funkce až záhadně. O to více ale mohou být jako exponáty přitažlivé.

Určitě zajímavá je i  rozmanitost vánočních pokrmů. Návštěvníkům výstavy jsou tak představeny klasické vánoční pokrmy: černý kuba, muzika, hubník, peřinky, jahelník, pučálka, kapr načerno, kapr namodro a pod. Možná budete mít štěstí a některý ze zmiňovaných pokrmů i ochutnáte!   Příprava těchto pokrmů je totiž organizátory naplánována.

Pozornost je zde věnována i perníkům, ať to jsou perníky na jídlo, dekorativní, nebo na hraní (tzv. „drůbežky“). Vystaveny budou i různé druhy perníkového koření a perníkových forem. A samozřejmě se nezapomnělo ani na vánoční cukroví, jehož příprava je i v současnosti jedním z dominantních vánočních zvyků.

Svůj prostor na výstavě dostanou také bylinky, které jsou nedílnou součástí staré kuchyně. Prezentovány jsou poněkud netradičně, jak je dnes lidé většinou neznají.

Je nedílnou tradicí, že v Betlémské kapli samozřejmě nesmí chybět ani betlémy. Opět jsou zde vystaveny betlémy ze všech možných materiálů. Např. z různých těst: slaného, vizovického, perníkového, kynutého, chlebového (tzv. příbramští chlebáčci), ale i betlémy z bílkového sněhu, marcipánu nebo sušených plodů.

Ke kuchyním neodmyslitelně patří také pálení vonných látek, vykuřování bylinkami, dnes purpura a vánoční františci.

Na výstavě opět budou předvádět své řemeslo nejrůznější lidoví tvůrci – řezbáři, krajkářky, dráteníci, košíkáři a pod. Určitě vás zaujmou i ukázky zdobení perníků, tvorby marcipánových figurek a sněhových řetězů.

Na své si příjdou i děti. Vedle vždy velmi oblíbeného pískoviště zde najdou i další zábavné prvky – kostkoviště, kuličkopád a další překvapení.

Na závěr lze jen připomenout, že výstava se uskuteční v podzemních prostorách Betlémské kaple, Betlémské náměstí 4, Praha 1.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skandál v showbyznysu. Rozzlobení umělci vracejí německé ceny Echo

17.04.2018 17:13 Aktualizováno Berlín - Rusko-německý pianista Igor Levit, německý hudebník a grafik Klaus Voormann nebo berlínské…

Obří modrý penis pobouřil Stockholm, kontroverzní dílo musí pryč

16.04.2018 08:00 Stockholm - Na fasádě jedné budovy ve Stockholmu se objevil vztyčený modrý penis. Dílo švédské…

Nejslavnější ztvárnění fašismu? Obraz vůbec o válce není, tvrdí nově expert

12.04.2018 08:16 Madrid - Španělský profesor José María Juarranz tvrdí, že obraz Guernica od Pabla Picassa, který je…

V Německu vydraží Hitlerův portrét jeho francouzské milenky

06.04.2018 08:43 Norimberk - V Norimberku se bude příští týden dražit malba, na níž nacistický diktátor Adolf Hitler…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama