V metropoli probíhá mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark

Praha - Již šestý ročník mezinárodního folklorního festivalu Pražský jarmark se koná od 25. do 30. srpna na Ovocném trhu v Praze. V průběhu šesti festivalových dní se představí 20 folklorních skupin z celého světa.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Slavnostního zahájení pražského folklorního festivalu se v úterý od 18 hodin na Ovocném trhu zúčastnili předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, senátorka Alena Gajdůšková, předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica a ředitel festivalu Jan Šlajs.

"Dámy a pánové, vážení přátelé, přeji vám dobré odpoledne. Jsem rád, že jsme se tady opět po roce sešli. Já sám jsem na zahajování festivalu již potřetí a jsem rád, že díky tomutu festivalu se představí v Praze folklorní soubory nejenom z České republiky, ale i z celého světa. Jsem rád, že tento festival v Praze probíhá a chtěl bych vystupujícím do dalších let popřát mnoho spokojených diváků," uvedl při zahájení festivalu Miloslav Vlček.

Šestý ročník folklorního festivalu ve svém programu nabídne vystoupení zahraničních souborů Sikharuli z Gruzie, Zhangjiang z Číny, Ivan Navratil ze Slovinska, I Cariddi z Itálie, Tipsa z Izraele, The Cultural Group Of The Staste University Of Jakarta z Indonésie, Les Marquis z Konžské demokratické republiky, Aphrodite z Kypru, Lejsen z Ruska, Ritmos a Tambores Da Caboverdianidade z Kapverdských ostrovů, Stevan Cvetkovic ze Srbska, ale i domácích souborů, mezi než patří Ondráš z Brna, pražské soubory Betty, Šarvanci, Mateník, Kytice, Rosénka, Studánka, Maláčeská muzika Jiřího Pospíšila, Gaudeamus VŠE, Vrbina, Vonička, Špindleráček ze Špindlerova Mlýna, Čtyřlístek z Nového Strašecí, Pramínek z Černošic u Prahy či Šardičan ze Šardic.

"Pocházím z kraje, kde je statisticky největší počet folklorních souborů na jednoho obyvatele. A tak dobře vím, kolik práce, úsilí, energie a lásky stojí vystoupení, které zde můžeme zhlédnout. Zároveň vím, kolik peněz a úsilí stojí organizace tohoto festivalu," řekla Alena Gajdůšková.

Ředitel festivalu Jan Šlajs uvedl, že Pražský jarmark se za svoji krátkou historii dostal mezi nejdůležitější festivaly v České republice. "Diváci mohou v průběhu šesti dní zhlédnout vystoupení 20 souborů, za doprovodu 35 stánků, které obsahují v prodeji tradiční česká řemesla. A přičtu-li k tomu gastronomický zážitek, i to je Pražský jarmark," dodal Šlajs.

Ve stáncích si návštěvníci mohou pořídit například ručně vyráběné šperky ze skla a kovu, slaměné dekorativní předměty, velikonoční kraslice, keramiku, obrázky, perníky či bylinky. Pro milovníky gastronomie jsou připraveny typické české pokrmy jako jsou bramborák, klobása či trdelník.

"Velikonoční kraslice vyrábím už 30 let. Vyřezat jednu kraslici mi trvá od jedné do tří hodin. Záleží na tom, jak hustý a složitý je její vzor," řekla paní Marie z Moravy.

Témata: festivaly | společnost
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Británii jdou do dražby kuřácké obrazy, jsou na nich dokonce děti

29.05.2017 08:47 Londýn - Poslední tabáková továrna v Anglii, Horizon v Nottinghamu, letos v březnu zavřela své…

Nebe nad Špilberkem rozzářily plameny. Čeští ohňostrůjci předvedli své…

27.05.2017 09:47 RECENZE – Příznivci ohnivých efektů se po roce opět dočkali. Již podvacáté se do Brna sjeli…

Nebe nad Brnem se opět rozhoří. Začíná festival Ignis Brunensis

24.05.2017 21:53 Aktualizováno Brno – Už se to blíží. Na konci května a v červnu se v moravské metropoli uskuteční jubilejní…

Jak sdělit nevyslovitelné. Třináctý ročník Brněnské muzejní noci proběhne…

19.05.2017 10:47 Brno – Již zítra se v Brně opět otevřou muzea a galerie až do půlnoci. Letošní nabídka kulturního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama