V metropoli probíhá mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark

Praha - Již šestý ročník mezinárodního folklorního festivalu Pražský jarmark se koná od 25. do 30. srpna na Ovocném trhu v Praze. V průběhu šesti festivalových dní se představí 20 folklorních skupin z celého světa.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Slavnostního zahájení pražského folklorního festivalu se v úterý od 18 hodin na Ovocném trhu zúčastnili předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, senátorka Alena Gajdůšková, předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica a ředitel festivalu Jan Šlajs.

"Dámy a pánové, vážení přátelé, přeji vám dobré odpoledne. Jsem rád, že jsme se tady opět po roce sešli. Já sám jsem na zahajování festivalu již potřetí a jsem rád, že díky tomutu festivalu se představí v Praze folklorní soubory nejenom z České republiky, ale i z celého světa. Jsem rád, že tento festival v Praze probíhá a chtěl bych vystupujícím do dalších let popřát mnoho spokojených diváků," uvedl při zahájení festivalu Miloslav Vlček.

Šestý ročník folklorního festivalu ve svém programu nabídne vystoupení zahraničních souborů Sikharuli z Gruzie, Zhangjiang z Číny, Ivan Navratil ze Slovinska, I Cariddi z Itálie, Tipsa z Izraele, The Cultural Group Of The Staste University Of Jakarta z Indonésie, Les Marquis z Konžské demokratické republiky, Aphrodite z Kypru, Lejsen z Ruska, Ritmos a Tambores Da Caboverdianidade z Kapverdských ostrovů, Stevan Cvetkovic ze Srbska, ale i domácích souborů, mezi než patří Ondráš z Brna, pražské soubory Betty, Šarvanci, Mateník, Kytice, Rosénka, Studánka, Maláčeská muzika Jiřího Pospíšila, Gaudeamus VŠE, Vrbina, Vonička, Špindleráček ze Špindlerova Mlýna, Čtyřlístek z Nového Strašecí, Pramínek z Černošic u Prahy či Šardičan ze Šardic.

"Pocházím z kraje, kde je statisticky největší počet folklorních souborů na jednoho obyvatele. A tak dobře vím, kolik práce, úsilí, energie a lásky stojí vystoupení, které zde můžeme zhlédnout. Zároveň vím, kolik peněz a úsilí stojí organizace tohoto festivalu," řekla Alena Gajdůšková.

Ředitel festivalu Jan Šlajs uvedl, že Pražský jarmark se za svoji krátkou historii dostal mezi nejdůležitější festivaly v České republice. "Diváci mohou v průběhu šesti dní zhlédnout vystoupení 20 souborů, za doprovodu 35 stánků, které obsahují v prodeji tradiční česká řemesla. A přičtu-li k tomu gastronomický zážitek, i to je Pražský jarmark," dodal Šlajs.

Ve stáncích si návštěvníci mohou pořídit například ručně vyráběné šperky ze skla a kovu, slaměné dekorativní předměty, velikonoční kraslice, keramiku, obrázky, perníky či bylinky. Pro milovníky gastronomie jsou připraveny typické české pokrmy jako jsou bramborák, klobása či trdelník.

"Velikonoční kraslice vyrábím už 30 let. Vyřezat jednu kraslici mi trvá od jedné do tří hodin. Záleží na tom, jak hustý a složitý je její vzor," řekla paní Marie z Moravy.

Témata: festivaly | společnost
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Národní divadlo moravskoslezské představí Krásné nové světy Pavla Formana…

17.03.2018 15:53 Ostrava - Návštěvníci Národního divadla moravskoslezského se již celý týden mohou kochat výstavou…

Michelangelo skryl do portrétu básnířky i vlastní karikaturu

17.03.2018 14:13 Aktualizováno Řím/Londýn - Brazilský badatel Deivise de Campose se domnívá, že renesanční umělec Michelangelo…

Paneland zaujal. Moravská galerie prodlužuje výstavu věnovanou…

15.03.2018 15:31 Brno - Éra normalizace a s ní spojená paneláková kultura je pro většinu Čechů ožehavé téma – jak…

Trevír chystá oslavy jubilea Karla Marxe, Čína poslala speciální dar

07.03.2018 08:19 Trevír - Filozof Karel Marx se narodil v Trevíru a v květnu tam jeho 200. jubileum připomenou tři…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama