Zemřel francouzský fotograf Willy Ronis

Paříž - Ve věku 99 let zemřel v sobotu v Paříži francouzský fotograf Willy Ronis, který se proslavil snímky poválečné Paříže. Informoval o tom v sobotu server televize France 24.

Přidejte svůj názor

Ronis na svých fotografiích zachytil poválečnou Paříž mezi 40. a 50. lety. Ke konci svého života byl vážně nemocný a nemohl se pohybovat. "Tělo mu vypovědělo službu, ale mysl měl čistou až do konce. Jeho tvorba byla hluboce pravdivá a Ronis byl jedním z nejlepších fotografů, které kdy Francie měla," uvedl Stephane Ledoux, šéf agentury Eyedea Press.

Willy Ronis se narodil 14. srpna roku 1910 v Paříži v rodině židovských imigrantů. Jeho otec byl z Ukrajiny a matka pocházela z Litvy. Ronis se k fotografování dostal díky svému otci, který začínal nejdříve jako retušér a poté si otevřel vlastní studio pod pseudonymem Ronese. Ronis zprvu snil o dráze hudebního skladatele, ale když se vrátil ve svých jednadvaceti letech z vojny, zjistil, že otec má rakovinu a že ho práce fotografa nemine. Kvůli obživě rodiny spravoval rodinné studio, které však v roce 1936 zaniklo. Tehdy se Ronis rozhl, že se stane fotografem na volné noze.

Willy Ronis je klasickým představitelem humanistické fotografie 2. poloviny 20. století. Jeho výstavy sklízí úspěch po celém světě a jeho nejúspěšnějším snímkem je Retour des prisoniers, gare de l´Est, mars 1945 (Návrat vězňů, nádraží l´Est, březen 1945), na níž zachytil dojemnou scénu loučení zdravotní sestry s jedním z vojáků.

Témata: fotografové
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skandál v showbyznysu. Rozzlobení umělci vracejí německé ceny Echo

17.04.2018 17:13 Aktualizováno Berlín - Rusko-německý pianista Igor Levit, německý hudebník a grafik Klaus Voormann nebo berlínské…

Obří modrý penis pobouřil Stockholm, kontroverzní dílo musí pryč

16.04.2018 08:00 Stockholm - Na fasádě jedné budovy ve Stockholmu se objevil vztyčený modrý penis. Dílo švédské…

Nejslavnější ztvárnění fašismu? Obraz vůbec o válce není, tvrdí nově expert

12.04.2018 08:16 Madrid - Španělský profesor José María Juarranz tvrdí, že obraz Guernica od Pabla Picassa, který je…

V Německu vydraží Hitlerův portrét jeho francouzské milenky

06.04.2018 08:43 Norimberk - V Norimberku se bude příští týden dražit malba, na níž nacistický diktátor Adolf Hitler…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama