Obraz Zátiší s mandolínou od Emila Filly se vydražil za 9,1 milionu korun

Praha - V pražském hotelu Hilton se v neděli odpoledne vydražil obraz Zátiší s mandolínou od Emila Filly za 9,1 milionu korun. Sdělil to Vladimír Neubert z Galerie Art Praha.

Přidejte svůj názor

"Zatím se vydražil Fillův kubistický obraz Zátiší s mandolínou, o který byl velký zájem. Jeho cena bez poplatků se vyšplhala na 9,1 milionu korun," řekl Mediafaxu Neubert. Nový majitel kubistického díla Zátiší s mandolínou, které pochází ze sbírky bývalého ředitele düsseldorfské Kunsthalle Jaroslava Borovičky, bude muset k ceně 9,1 milionu ještě zaplatit poplatky ve výši 20 procent. S aukční přirážkou se cena vyšplhá téměř na 11 milionů korun.

Kubistický malíř, sochař a grafik Emil Filla se narodil roku 1882 v Chropyni, do rodiny železničního úředníka. Dětství prožil v Brně, kde absolvoval obchodní školu a pracoval jako úředník pojišťovny. V roce 1903 se přestěhoval do Prahy, kde studoval Akademii výtvarných umění. Školu nedokončil a s několika svými spolužáky se vydal hledat novou cestu ve výtvarném umění. Ze začátku ho ovlivnila tvorba Edvarda Muncha a z této doby pochází Fillovo expresionistické dílo Čtenář Dostojevského, Hráči šachů či Červené eso.

V roce 1909 vstoupil do Spolku výtvarných umělců Mánes, jehož byl členem až do své smrti.

V roce 1910 se v jeho tvorbě poprvé začínají objevovat prvky kubismu. V tomto období vznikla například díla Podzim, Salome, Utěšitel, Dvě ženy a Koupání. Postupem času se Filla začal věnovat výhradně kubistickému směru a nechal se inspirovat tvorbou Pabla Picassa a George Braqua. V té době Filla namaloval Zátiší s koflíkem a lahví, Zátiší s podnosem, Zátiší se sklenicí, ale zabýval se také sochařskou tvorbou, figurální malbou a tvořil koláže. Do svých zátiší vlepoval části novinového textu.

Témata: Umění
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skandál v showbyznysu. Rozzlobení umělci vracejí německé ceny Echo

17.04.2018 17:13 Aktualizováno Berlín - Rusko-německý pianista Igor Levit, německý hudebník a grafik Klaus Voormann nebo berlínské…

Obří modrý penis pobouřil Stockholm, kontroverzní dílo musí pryč

16.04.2018 08:00 Stockholm - Na fasádě jedné budovy ve Stockholmu se objevil vztyčený modrý penis. Dílo švédské…

Nejslavnější ztvárnění fašismu? Obraz vůbec o válce není, tvrdí nově expert

12.04.2018 08:16 Madrid - Španělský profesor José María Juarranz tvrdí, že obraz Guernica od Pabla Picassa, který je…

V Německu vydraží Hitlerův portrét jeho francouzské milenky

06.04.2018 08:43 Norimberk - V Norimberku se bude příští týden dražit malba, na níž nacistický diktátor Adolf Hitler…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama