Putovní výstava připomene výročí upálení Jana Zajíce

Šumperk - Dne 25. února uplyne již 45 let od chvíle, kdy se na Václavském náměstí v Praze upálil bojovník proti zlu Jan Zajíc. Při příležitosti jeho výročí uspořádali studenti Gymnázia Šumperk ve spolupráci s Občanským sdružením PANT putovní výstavu s názvem Příběh Jana Zajíce. Vernisáž výstavy se uskuteční 24. února v rámci mezinárodního festivalu Mene Tekel v Galerii Karolina UK a 27. února ve Vlastivědném muzeu Šumperk.

Přidejte svůj názor

Na projektu pracovalo osmnáct studentů a studentek šumperského gymnázia

Letos uplyne již 45 let od chvíle, kdy v totalitním Československu vzplála pochodeň č. 2 – Jan Zajíc. Student posledního ročníku Střední průmyslové školy dopravní v Šumperku byl jedním z mála odvážných lidí, kteří po Janu Palachovi vyhlásili svou válku normalizačnímu režimu. Smrt Jana Palacha ho velmi zasáhla a až do jeho pohřbu držel za účelem splnění Palachových požadavků hladovku u sochy sv. Václava v Praze. Když si uvědomil, že lhostejnost k nastupující normalizaci přetrvává, rozhodl se Palachův čin následovat.

Studenti Gymnázia Šumperk pod vedením učitele dějepisu Tomáše Hlavsy a ve spolupráci s Občanským sdružením PANT se rozhodli při příležitosti tohoto výročí uspořádat putovní výstavu s názvem Příběh Jana Zajíce. „Výstava Příběh Jana Zajíce je výsledkem půlroční práce 18 studentů, která představovala sběr pramenů, fotografií – často unikátních, rozhovorů s pamětníky," upřesňuje Jiří Sovadina z Občanského sdružení PANT. Putovní výstava tak přináší autentický pohled na čin Jana Zajíce v širších souvislostech. Studenti šumperského gymnázia se pokusili svou perspektivou zachytit a pochopit podstatné okolnosti této události a životní příběh Jana Zajíce srozumitelně předložit svým vrstevníkům.

„Základním motivem výstavy je snaha přiblížit osobnost a myšlenkový svět Jana Zajíce. Vykresluje rodinné zázemí vítkovského občana a studenta šumperské průmyslovky. Nabízí podstatnou část jeho básnické tvorby, odhalující autorovo nitro a osobitý duchovní rozměr," konstatuje učitel šumperských gymnazistů Tomáš Hlavsa. Výstava se zabývá i činem samotným, cituje dopisy na rozloučenou, zrcadlí atmosféru pohřbu a sleduje mediální odezvu na Janův akt nejvyššího sebeobětování. Opomenuty nejsou ani informace o následcích události pro celou rodinu. „Například matka Jana Zajíce nesměla dále pracovat jako učitelka a Janově sestře bylo zase znemožněno vysokoškolské studium, přestože na střední škole patřila k premiantům třídy," vysvětluje Tomáš Hlavsa.

Vernisáž putovní výstavy Příběh Jana Zajíce proběhne v pondělí 24. února v rámci mezinárodního festivalu Mene Tekel v Galerii Karolina UK ve 13:00 hodin a 27. února 2014 ve 14:00 hodin pak ve Vlastivědném muzeu Šumperk. „Šumperské vernisáži bude předcházet přednáška historika Petra Blažka, projekce filmu z cyklu Sami proti zlu: Jan Zajíc – Pochodeň č. 2 a workshopy, vycházející z práce s výstavou," dodává Jiří Sovadina. Součástí vernisáže je i setkání se sourozenci Jana Zajíce Martou a Jaroslavem nebo vystavení Zajícovy busty z dílny Olbrama Zoubka. Výstava bude v muzeu k vidění do 23. března 2014.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lubomír Lipský: Syn z herecké rodiny, komik tělem i duší

15.10.2017 03:38 Před dvěma lety se uzavřela životní dráha jednoho z klasických komiků české divadelní i filmové…

V Moravské galerie si nyní můžete kromě knih půjčit i umění

11.10.2017 11:37 Brno – Moravská galerie ke své knihovně v Pražákově paláci nyní přidává i Artotéku, kde si můžete…

Zemřel Vladimír Renčín, proslulý karikaturista a kreslíř

04.10.2017 22:12 Aktualizováno Praha/Hradec Králové - Ve věku 75 let dnes odpoledne zemřel po dlouhé nemoci kreslíř, karikaturista…

Kmeny 90 jsou historicky nejúspěšnější výstavou Moravské galerie

03.10.2017 13:28 Brno – V neděli skončila výstava Kmeny 90 v brněnském Uměleckoprůmyslovém muzeu. Její celková…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama