Přehlídka grafického designu bilancuje aneb Bienále Brno 2016 v číslech

Brno – Přes čtyři měsíce trval 27. ročník mezinárodního bienále grafického designu Bienále Brno 2016. Program, který se skládal ze slavnostního zahájení, třídenního sympozia nebo podzimního Setkání s Bienále, představil klíčové pojmy současného grafického designu a vizuální komunikace.

Přidejte svůj názor

Bienále Brno 2016

27. ročník Bienále se pokusil postihnout v obecné i v subjektivní rovině některé pojmy, které definují a ovlivňují současnou vizuální kulturu. Moravská galerie přehlídku organizovala ve spolupráci s externím týmem kurátorů, který tvořili Radim Pešek, Adam Macháček a Tomáš Celizna. Ti pro letošní ročník připravili šest hlavních výstavních projektů a deset výstavních prezentací v rámci OFF programu v Místodržitelském paláci.

Návštěvnost letošního ročníku Bienále Brno čítá přes 32 tisíc vstupů, což je standardní číslo posledních pěti ročníků přehlídky s výjimkou roku 2014, kdy se díky doprovodné akci Meet Czech Design návštěvnost dostala téměř k 40 tisícům vstupů.

Doprovodný program přilákal také velké množství návštěvníků, konkrétně 2 342 osob. Díky nově vybudovaným kavárnám mohli příchozí navštívit vernisáže až do pozdějších večerních hodin. Zúčastnilo se jich lehce přes 2 tisíce osob a na dětskou vernisáž přišlo 87 návštěvníků.

Nejvíce lidí přilákal program v měsíci červnu, kdy proběhlo zahájení a sympozium, a konec září a říjen, kdy bienále navštívili žáci základních a středních škol a vysokoškolští studenti. Během prázdnin byla naopak návštěvnost velmi nízká.

Velký zájem každoročně vzbuzuje soutěžní Mezinárodní přehlídka v Uměleckoprůmyslovém muzeu, kde byl představen výběr z přihlášených prací z celého světa vytvořených v průběhu posledních čtyř let. Výběrová komise vybrala pouze 44 prací z 878 přehlášených projektů grafického designu reflektující dlouhodobé spolupráce se zaměřením na soubory, edice a vizuální identity.

Neodmyslitelnou součástí přehlídky jsou také ocenění. Velkou cenu Bienále Brno 2016 – Cenu ministra kultury ČR osobně převzala Anna Haas ze Švýcarska za sérii nízkonákladových výstavních katalogů Rivista Apparente. Cenu primátora města Brna získala Anja Kaiser z Německa, Cenu českých center Jan Brož a Michal Landa z České republiky.

Cenu mezinárodní poroty tým designérů muzea Whitney a Cenu Bienále Brno za přínos v oboru grafického designu obdržel český tvůrce písma, grafik, typograf a pedagog František Štorm, jemuž Moravská galerie uspořádá výstavu v rámci 28. Bienále Brno 2018. Návštěvníci také svým hlasováním ocenili exponát č. 14 – Golden Bee 10 ruského grafického designéra Yuriho Gulitova.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Je nové logo Národní galerie ukradené? Češi se bouří, autor i ředitel to…

16.05.2018 08:12 Praha - Nové logo Národní galerie od studia Najbrt se stalo terčem kritiky. Je totiž nápadně…

Do Libeňského mostu se vložili kunsthistorikové, zastupitelům píšou ostrý…

14.05.2018 10:26 Praha - Historikové umění apelují na pražské zastupitele, aby hlasovali proti bourání Libeňského…

Prague Design Week 2018: Praha se na týden stane centrem designu

11.05.2018 22:58 Praha - Letošní ročník Prague Design Week nabídne přehlídku tvorby vybraných umělců, designérů,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama