Invalidovka či Lucerna. Seznam národních kulturních památek se rozšířil

Praha - Vláda dnes rozhodlo o zařazení 15 staveb mezi chráněné pamětihodnosti. Je mezini nimi například pražská Invalidovna. Spolu s barokní stavbou podle plánu Kiliána Ignáce Dietzenhofera se na seznam dostal také palác Lucerna či ďáblický hřbitov, kde jsou pochováni političtí vězni.

Přidejte svůj názor

ministerstva

O schválení návrhu informoval ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Z původně navrhovaného seznamu vypadlo nádraží v Pardubicích, ministr po jednání novinářům řekl, že se tak stalo kvůli plánované rekonstrukci budovy.

"Po konzultacích s ministrem dopravy jsme usoudili, že by to zatím mohlo být odloženo, až proběhne ta příslušná rekonstrukce, aby se nekomplikovaly plány ministerstva dopravy na obnovu této památky," uvedl Herman.

První skupinu dnes schválených památek tvoří stavby z první poloviny 20. století, které dokumentují slohovou pluralitu architektonické tvorby tohoto období. Všechny jsou díly předních architektů. Je mezi nimi střední škola v Mladé Boleslavi, ukázka konstruktivismu, expresionismu a art deca, postavená v letech 1922 až 1926 podle projektu architekta Jiřího Krohy.

Městské muzeum, dříve Wenkeův obchodní dům v Jaroměři je dílem Josefa Gočára, Městské divadlo v Ústí nad Orlicí postavil Kamil Roškot ve stylu organického funkcionalismu, dnešní Společenský dům v Opavě postavený podle návrhu Leopolda Bauera reprezentuje směřování od secese a moderny k meziválečnému klasicismu a historismu.

Druhou skupinou jsou památky, které jsou buď navrhovány opakovaně nebo vykazují hodnoty, které byly dostatečně oceněny až v poslední době. Sem patří třeba zbytky románského hradu v Chebu, Blatenský vodní kanál, ďáblický hřbitov v Praze s pohřebištěm politických vězňů a příslušníků druhého a třetího odboje nebo klášter v Louce u Znojma, jeden z nejcennějších dokladů pozdně barokního umění na Moravě.

NKP tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství země, vztahuje se na ně přísnější ochrana než na kulturní památky, kterých je také mnohem více. Podobně jako u kulturních památek i u NKP je zákonem ošetřen jejich trvalý i dočasný vývoz do zahraničí a také prodej. Včetně devítky zmíněných artefaktů tvoří dnes soubor NKP 306 položek.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama