Na česká divadelní prkna vstupuje komedie o zkorumpovaném světě

Pardubice - O posledním adventním víkendu tohoto roku uvádí Východočeské divadlo komedii Rodinný podnik britského dramatika Alana Ayckbourna. Premiéru má dnes 19. a zítra 20. prosince, s pardubickým souborem ji nastudoval režisér Robert Bellan, kterého proslavila režie divácky úspěšné komedie A je to v pytli!

Přidejte svůj názor

R. Chvalová, J. Hyhlík, L. Mecerodová, V. Macková, J.Kalužný, P. Janečková a P. Borovec v komedii Rodinný podnik

Dynamická komediální hra pojednává o podnikateli Jacku McCrackenovi, který se dostane do područí tchánova byznysu. Ten je monitorován soukromým detektivem ohledně jistých kompromitujících materiálů. Inscenace byla poprvé představena londýnskému publiku v roce 1987 a ve stejném roce za ni autor získal cenu Evening Standard pro nejlepší novou hru.

„Po prvním přečtení hry mi bylo okamžitě jasné, že ji chci zkoušet. Témata, o kterých se tam hraje, jsou pro mě zajímavá a docela zásadní – jako například uvědomění si vlastních hodnot, z čeho se skládá osobnost člověka, co vlastně znamenají v reálném životě pojmy jako poctivost a morálka či do jaké míry člověk zůstane počestným v určitých mezních situacích. A za druhé mě zaujala netradiční mnohovrstevnatostí žánrů, jedná se totiž o konverzační i situační komedii, politickou satiru, rodinné drama, grotesku, ale i cool dramatiku," řekl režisér Robert Bellan.

Rodinný podnik je nadčasový i z hlediska kolektivního vnímání morálky, například v přístupu k podnikání. Dalo by se říct, že Velká Británie byla na konci 70. let asi tam, kde jsme teď my. Byla to doba „thatcherismu", typická snahou o zisk za každou cenu – bez ohledu na společenské souvislosti a dopad. Rychlý a okamžitý prospěch převažoval nad uvažováním v dlouhodobých perspektivách a celospolečenských souvislostech. Samozřejmě ale čest výjimkám, v současnosti existují určitě české firmy, které podnikají čestně a poctivě s ohledem na dlouhodobou firemní etiku a společenskou zodpovědnost," dodal Bellan.

V komedii Rodinný podnik hrají Jiří Kalužný, Ludmila Mecerodová, Petra Janečková, Tomáš Lněnička, Josef Pejchal a další. Za překladem Rodinného podniku stojí Zuzana Josková, monumentální scéna je z dílny Nikoly Tempíra, kostýmy navrhla režisérova žena Šárka Bellanová a hudbu složil Mario Buzzi.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Divadlo na Vinohradech se loučilo s Gabrielou Vránovou (†78), přišla celá…

22.06.2018 11:18 Praha - Divadlo na Vinohradech se dnes naposledy rozloučilo herečkou Gabrielou Vránovou, která…

Přijede Kim Čong-un? Korejci zbožňují ďábla Mefista

22.06.2018 08:09 Praha - O popularitě české muzikálové scény svědčí i fakt, že o tuzemská představení je zájem nejen…

Otáčivé hlediště v Krumlově vyvolává rozbroje. Ze zahrady musí pryč, uvedl…

05.06.2018 18:58 Aktualizováno Český Krumlov - Do jižních Čech se dnes v rámci výjezdu vlády vypravil i ministr kultury v demisi…

Jiřina Bohdalová a Stanislav Zindulka převzali ceny za celoživotní přínos…

01.06.2018 18:49 Praha - Dvě velké české a vlastně i Česko-Slovenské osobnosti herectví - Jiřina Bohdalová a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama