RECENZE: Svět podle Prota je příjemným pohlazením i na divadelní scéně

Praha - Před patnácti lety uvedlo studio Universal adaptaci knihy Gene Brewera K-PAX. Snímek vyvolal obrovský zájem a tak není divu, že se objevuje i na prknech znamenajících svět. My si takovou verzi nyní přiblížíme.

Přidejte svůj názor

Nakazí i vás Prot lákavým světem K-PAX?

Ještě něco málo slov o autorovi a knize samotné. Eugene N. Brewer se narodil 4. srpna 1937 se státě Indiana. K-PAX byla první knihou série novel, jejíž první část vyšla v roce 1995 a poslední, zatím čtvrtá, spatřila světlo světa o 12 let později. Úvodní díl proslavil americký film režiséra Iaina Sotfleye, nesoucího různé názvy - původní se držel titulu knihy, u nás byl pojmenován jako Svět podle Prota, v sousedním Německu K-PAX - Alles ist möglich. Ve filmovém zpracování dominovali Kevin Spacey a Jeff Bridges a zejména v USA se těšil velké oblibě.

Doktor Gene Brewer, psychiatr uznávaného zařízení, pravidelně přijímá na sezení zvláštního pacienta. Nemá křestní jméno, říká si Prot, miluje ovoce, chodí zásadně bos, v černých brýlích a s kapucí na hlavě. Je stár 337 let a jeho domovem je desítky světelných let vzdálená planeta K-PAX. Jeho monotónní hlas sděluje Brewerovi zvláštní informace o jeho domovu, který je prost prakticky všech nešvarů našeho světa. Brewer pochybuje o pravdivosti jeho slov, proto se rozhodne prověřit jeho osobu reportérkou na volné noze Giselle Griffinovou. Prot mezitím převrací naruby chod zařízení a ovlivňuje další chovance, z nichž každý trpí nějakým osobním problémem: Chucka opustila žena a ztratil práci, Howie se neumí vyrovnat následkům vztahu k rodičům z dětství, Ernie má panický strach ze smrti a Bess zabila manžela, který ji fyzicky týral. Jak pokračují další návštěvy Prota u Brewera, znepokojení roste zejména proto, že Protův vliv postupně odstraňuje psychické potíže u čtveřice pacientů. Brewer, jemuž se podařilo dopátrat se údajného důvodu Protových opakovaných návštěv na Zemi, se rozhodne k radikálnímu činu, aby se dozvěděl celou pravdu.


(zdroj: STAGEARTCZ)

Představení nastudované společnosti STAGEARTCZ je umístěno do jediného prostoru, kde pouhým "překlopením" hlavního nábytkového segmentu vzniká nová scéna. Ačkoliv je důraz kladen především na dvojici Prot/Brewer, každá z výše uvedených postav, tedy včetně ústřední dvojice, všech chovanců, reportérky a vrchní sestry Betty dostane samostatný prostor, který bychom po vzoru slavných vystoupení dvojice Werich&Voskovec mohli nazvat forbínou. Stejně tak všichni pacienti důsledne lpí na projevu - Ernie odmítá udělat krok bez roušky, Howie přesně krokuje vzdálenost, po které kráčí, Chuck předvádí hyperaktivní pohyby doprovázené tradičním "smrdíš" a Bess je apaticky odevzdaná a nemluvná. Leč Prot tohle všechno změní.

S ohledem na povahu adaptace je pochopitelné, že hlavní díl představení, které se délkou blíží filmovému zpracování (tedy tomu, které bylo sestříháno z původních 150 minut na dvě hodiny), dominují Radim Fiala a Petr Halberstadt. Zejména představitel Prota svým znělým hlasem v jedné rovině, jako by deklamoval souvislý text, působí podmanivě. Dokonce tak podmanivě, že díky odposlechu z publika by si jej některé dámy vybraly za osobního terapeuta. Přitom k opravdovosti ztvárnění nejsou třeba žádné krkolomnosti a ač jde o hru žánru sci-fi, prakticky se obejde bez jakýchkoli vědeckofantastických udělátek. Před samotným závěrem divadelního představení už máte dojem, že nesedíte v hledišti, ale jste sami svědky psychologické seance. A mnozí z vás možná zatouží vyrazit s Protem na K-PAX. Leč potíž je v tom, že tam může vzít Prot vždy jen jednoho pasažéra.

Ti z vás, kteří si budou chtít prohlédnout Prota zblízka a nasát atmosféru K-PAXu, kterou nám přes hluboké vesmírné prostory přinesl, mohou navštívit brněnské Divadlo Bolka Polívky, kde se Prot představí v sobotu 26. března. Další představení jsou plánována tamtéž v dubnu a červnu.

Celkové hodnocení: 85 %

K-PAX, Svět podle Prota

Hrají: Radim Fiala, Petr Halberstadt, Marika Procházková/Markéta Plánková, Petr Bláha, Martin Siničák/Jakub Urbánek, Michal Bumbálek, Eva Novotná, Iveta Austová/Alexandra Palatimusová.

Scénář: Jaroslav Milfajt
Předloha: Gene Brewer
Hudba: Jan Matásek
Režie: Petr Halberstadt

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Divadlo na Vinohradech se loučilo s Gabrielou Vránovou (†78), přišla celá…

22.06.2018 11:18 Praha - Divadlo na Vinohradech se dnes naposledy rozloučilo herečkou Gabrielou Vránovou, která…

Přijede Kim Čong-un? Korejci zbožňují ďábla Mefista

22.06.2018 08:09 Praha - O popularitě české muzikálové scény svědčí i fakt, že o tuzemská představení je zájem nejen…

Otáčivé hlediště v Krumlově vyvolává rozbroje. Ze zahrady musí pryč, uvedl…

05.06.2018 18:58 Aktualizováno Český Krumlov - Do jižních Čech se dnes v rámci výjezdu vlády vypravil i ministr kultury v demisi…

Jiřina Bohdalová a Stanislav Zindulka převzali ceny za celoživotní přínos…

01.06.2018 18:49 Praha - Dvě velké české a vlastně i Česko-Slovenské osobnosti herectví - Jiřina Bohdalová a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama