Divadlo U stolu přiveze Havla do Istanbulu

Brno / Istanbul – Divadlo U stolu přiveze svou inscenaci Audience – Katastrofa na prkna istanbulského Státního divadla. Jednoaktovkami Václava Havla a Samuela Becketta zakončí istanbulskou část druhého ročníku Festivalu středoevropské kultury, který připomíná 80. narozeniny Václava Havla a páté výročí jeho úmrtí.

Přidejte svůj názor

Alfred Texel a Jan Kolařík v inscenaci Audience-Katastrofa (foto: Ivo Dvořák)

Brněnské Divadlo U stolu zakončí svou inscenací Audience – Katastrofa podle jednoaktovek Václava Havla a Samuela Becketta istanbulskou část programu Festivalu středoevropské kultury (Central European Cultural Festival), který pořádají v Istanbulu a Izmiru krajanské spolky ze zemí Visegrádu. Představení budou doprovázet turecké titulky v novém tureckém překladu. Akce připomíná nedožité 80. narozeniny Václava Havla a páté výročí jeho úmrtí. Při této příležitosti budou také vystaveny fotografie Oldřicha Škáchy ze života Václava Havla.

V Turecku byly dosud uvedeny čtyři havlovské inscenace, knižně vyšly jeho hry Largo desolato a Vyrozumění. Podobně jako například Hašek je i Havel překládán obvykle z francouzštiny nebo němčiny, nikoliv z českého originálu. Zadáním nového překladu z češtiny chce produkce podpořit spolupráci česko-tureckých překladatelů.

Audience je Havlova nejznámější „vaňkovka". Inspiroval se v ní svou prací v trutnovském pivovaře. V brněnském Divadle U stolu je poprvé inscenovaná společně s jednoaktovkou Katastrofa Samuela Becketta, kterou autor v roce 1982 věnoval uvězněnému a vážně nemocnému Havlovi. Inscenace v režii Ivo Krobota měla premiéru v roce 2015.

Jak bude brněnské představení vypadat v Istanbulu přiblížil dramaturg festivalu: „Divadelní sál je umístěn uprostřed obřího nákupního střediska, jakých v Istanbulu vyrostly v uplynulých letech relativní ekonomické prosperity, zvyšujícího se životního standardu a stavebního boomu v Istanbulu desítky. Představuje bezděky zajímavou, kontrastní, i když nezamýšlenou, kulisu k olezlému inventáři českého pivovaru. Řečeno s Havlem: To jsou paradoxy. Turecko nemá tradiční pivní kulturu a na rozdíl od české kultury je v turecké divadelní tradici opilec divadelním typem. Na to, jakým způsobem bude Havlovi porozuměno, jsme samozřejmě zvědaví. Vzhledem k zjitřené situaci v Turecku, bude publikum patrně vnímavé k sociálnímu a politickému rozměru hry: napětí mezi disentem a establishmentem, či jemnocitným intelektuálem a obhroublým vedoucím pracovníkem, dělníkem."

Představení Audience – Katastrofa odehraje Divadlo U stolu v Istanbulu v neděli 11. prosince.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český muzikál slaví úspěch na mezinárodním festivalu v Jižní Koreji

16.07.2018 09:20 Tegu - Hlavní cenu na letošním mezinárodním festivalu v Jižní Koreji získal český herec Daniel…

Jak vysvětlit přednosti EU? Francouzská ministryně zvolila kuriózní způsob

13.07.2018 07:55 Paříž - V interaktivním divadelním představení, která má obhajovat přednosti EU, si zahraje…

Co se Duky dotklo? Šéfa brněnského divadla zaskočila žaloba: Vždyť to ani…

12.07.2018 11:55 Aktualizováno Brno - Kardinál Dominik Duka podal žalobu kvůli kontroverzním inscenacím Naše násilí a vaše násilí…

Nevíte, kam v létě vyrazit za kulturou? Máme pro vás pár tipů

12.07.2018 10:02 Praha – Letní sezóna je v plném proudu. Nemusíte plánovat drahou exotickou dovolenou u moře či…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama