Na otázky o Bohu a utrpení se bude ptát nová inscenace Divadla U stolu

Brno – Scénický actus podle biblické Knihy Jóbovy připravilo brněnské Divadlo U stolu. Příběh trpícího Jóba a jeho tázání je v dnešní době naléhavě aktuální a na sklepní scénu Centra experimentálního divadla jej převedl režisér František Derfler. V titulní roli se představí Michal Bumbálek.

Přidejte svůj názor

Divadlo, ilustrační foto

Kniha Jóbova je právem řazena vedle takových slavných děl, jako jsou antické tragédie nebo Goethův Faust. Dramatický spor na téma Bůh a zlo je pro svou básnickou kvalitu a naléhavost jedním z nejdůležitějších děl světové slovesnosti. V překladu Viléma Závady a Stanislava Segerta dílo upravil režisér František Derfler. Kromě Michala Bumbálka v hlavní roli v inscenaci účinkují herci Lukáš Rieger, Miroslav Černý nebo Martin Tlapák. V roli Satana uvidíme tanečníka a člena Baletu Národního divadla Brno Martina Svobodníka.

Kniha Jóbova pojednává o základních otázkách lidské existence spojených s utrpením člověka. Jób hledá odpověď na otázku, proč Bůh utrpení dopouští – otázku, která je stále aktuální kvůli lidskému utrpení posledního století. Kniha Jóbova není divadelní hra, má spíše tvar podobný protokolu soudního řízení. Je to spor, obžaloba, žalozpěv, ale také modlitba. V metafyzickém příběhu, odehrávajícím se na zemi i na nebi, vystupuje Člověk a Bůh.

Nová inscenace Divadla U stolu sjednocuje básnické slovo s hereckou a fyzickou akcí, mísí hudbu, zpěv, tanec a jednoduchou scénografii, jejímž hlavním prvkem je světlo. Staví do kontrastu stylizaci a naturalistický detail, koncertní provedení hudby vedle syrového fyzického projevu Jóba. Text, který vychází z překladu z roku 1968, byl pro inscenaci výrazně zkrácen. Výsledný tvar je postaven především na Jóbových promluvách.

Premiéra inscenace Jób se koná v pondělí 12. prosince 2016 v 17 hodin. Druhá premiéra pak v sobotu 17. prosince 2016 ve 20 hodin.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český muzikál slaví úspěch na mezinárodním festivalu v Jižní Koreji

16.07.2018 09:20 Tegu - Hlavní cenu na letošním mezinárodním festivalu v Jižní Koreji získal český herec Daniel…

Jak vysvětlit přednosti EU? Francouzská ministryně zvolila kuriózní způsob

13.07.2018 07:55 Paříž - V interaktivním divadelním představení, která má obhajovat přednosti EU, si zahraje…

Co se Duky dotklo? Šéfa brněnského divadla zaskočila žaloba: Vždyť to ani…

12.07.2018 11:55 Aktualizováno Brno - Kardinál Dominik Duka podal žalobu kvůli kontroverzním inscenacím Naše násilí a vaše násilí…

Nevíte, kam v létě vyrazit za kulturou? Máme pro vás pár tipů

12.07.2018 10:02 Praha – Letní sezóna je v plném proudu. Nemusíte plánovat drahou exotickou dovolenou u moře či…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama