Letní shakespearovské slavnosti pokračují s Romeem a Julií. Nejslavnější tragédii pak vystřídají "Paničky"

Praha - Letní shakespearovské slavnosti jsou v plném proudu. Letos se vrátí nejslavnější milostný příběh všech dob v pojetí režisérského dua SKUTR, Romeo a Julie. Později naváže komedie Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Romeo a Julie - Jan Sklenář, Tereza Voříšková (foto: Patrik Borecký)

Nejslavnější milostná tragédie všech dob se letos vrací na program Letních shakespearovských slavnostní. Tereza Voříšková a Jan Sklenář se opět představí jako Romeo a Julie v podání režisérského dua SKUTR v malebném prostředí Královské zahrady na Pražském hradě.

Druhá Letní scéna na nádvoří Lichtenštejnského paláce v horní části Malostranského náměstí pak bude od druhé poloviny srpna patřit dnes již legendární inscenaci komedie Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela.

Milostné vzplanutí Julie Kapuletové a Romeo Monteka režisérský tandem SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský) pojal ve vizuálně a hudebně mmořádném stylu. Insenace nabízí řadu strhujících výkonů, a to včetně vedlejších rolí. 

img-responsive

Romeo a Julie (foto: Patrik Borecký) | foto: shakespeare.cz

„Romeo a Julie je zpočátku komedií a poté hororovým snem. Myslíme si, že se ideálně hodí pro Shakespearovské slavnosti. Ta hra přináší výjimečné herecké příležitosti pro celou skupinu herců. A také je to text, který si přímo říká o zpracování pomocí pohybu, hudby a obrazu. A to je trochu naše parketa,“ vysvětlují režiséři.

Titulní role v inscenaci ztvárnili Tereza Voříšková a Jan Sklenář. „Dřív jsem Julii vnímala jako unylou vzdychající holčičku, teprve teď, když ji hraju, jsem změnila názor. Teď poznávám úplně jinou Julii, která má v sobě daleko víc životní síly, než jsem tušila,“ svěřila se Tereza Voříšková.

Jan Sklenář dodává: „Vzrušuje mě hledat způsob, jak se do toho textu a figury oblékat a snažit se ji rozžít tak, aby to bylo přirozené a aby to mělo jiskru v oku, pokusit se vytvořit z textu hry postavu s lidskou a současnou tváří. Moc mě bavilo se tím od zkoušky ke zkoušce prodírat.“

"Síla a univerzálnost této Shakespearovy tragédie spočívá v tom, že intimní příběh osudové lásky je zmarněn intolerancí a nenávistí lidí kolem nich. Klíč ke konkrétní podobě této nenávisti není v Shakespearově textu, ale ve společnosti, v níž se tato Shakespearova tragédie odehraje a v níž je vnímána. Shakespeare nemusel napsat konkrétní důvody sváru Monteků a Kapuletů, protože ty si každá doba a každá společnost, včetně té dnešní, vždycky napíše sama," říká o hře překladatel Martin Hilský.

Nejblíbenější inscenací Slavností jsou nepochybně Veselé paničky windsorské. Před osmi lety zde měla komedie o ženském důvtipu a hloupé mužské žárlivosti premiéru v režii Jiřího Menzela

„Komedie mám rád, protože v nich často zajiskří víc pravdy a moudrosti než v tragédiích, které nám obvykle předkládají pravdy dávno známé,“ říká režisér.

V hlavní roli bonvivánského rytíře Jana Falstaffa již devátým rokem vystoupí Bolek Polívka, důvtipnou paní Pažoutovou hraje Simona Stašová, její spikleneckou přítelkyni paní Brouzdalovou ztvární Eva Režnarová. V dalších rolích se můžeme těšit na Jaromíra Dulavu, Jaroslava Satoranského, Michala Novotného, Šárku Vaculíkovou, Jana Cinu, Jana Přeučila a další.

Romeo a Julie je na programu od 7. srpna a Veselé paničky windsorské od 22. srpna 2017.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak vysvětlit přednosti EU? Francouzská ministryně zvolila kuriózní způsob

13.07.2018 07:55 Paříž - V interaktivním divadelním představení, která má obhajovat přednosti EU, si zahraje…

Co se Duky dotklo? Šéfa brněnského divadla zaskočila žaloba: Vždyť to ani…

12.07.2018 11:55 Aktualizováno Brno - Kardinál Dominik Duka podal žalobu kvůli kontroverzním inscenacím Naše násilí a vaše násilí…

Nevíte, kam v létě vyrazit za kulturou? Máme pro vás pár tipů

12.07.2018 10:02 Praha – Letní sezóna je v plném proudu. Nemusíte plánovat drahou exotickou dovolenou u moře či…

Brno v problémech: Kardinál Duka podal žalobu kvůli sporným inscenacím

12.07.2018 04:10 Praha - Kardinál Dominik Duka podal žalobu kvůli kontroverzním divadelním inscenacím Naše násilí a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama