Moderní Médeia bude bojovat o dceru v nové inscenaci Národního divadla Brno

Brno – Hra Mariny Carr U Kočičí bažiny je variací na antickou Médeiu. Irská tragédie představuje mýtické a magické představy o pudové síle přírody a osudu v moderním hávu. Příběh o Hester Swanové, ženě zrazené milencem i matkou, uvede Národní divadlo Brno v režii Martina Františáka.

Přidejte svůj názor

Tereza Groszmannová v inscenaci U Kočičí bažiny (foto: Jakub Jíra)

Co všechno se může stát, když matka zlomí své sedmileté dceři srdce? Hester Swanová, nyní čtyřicetiletá žena, zrazená milencem i matkou, se toulá zamrzlým močálem jednoho zimního dne na irském venkově. Stále věří, že se pro ni matka vrátí, její milenec Kartágo se žení s mladou Karolínou kvůli majetku a komunita irských venkovanů ji vyhání. Hester však chce žít, protože má dceru.

Autorka hry Marina Carr stvořila moderní irskou tragédii na motivy myšlenek a obrazů antické Médey a v nové podobě představuje mýtické a magické představy o pudové síle přírody a osudu. Obě dramata reagují na sociální a kulturní proměny, které se odehrávaly v sobě vzniku, ozřejmují rozdíly, s nimiž se potýkají ženy hledající nezávislost ve společnosti ovládané muži, a zkoumaly zhoubné účinky většinové společnost v konfrontaci s vyhoštěncem. Hra U Kočičí bažiny vznikla v roce 1998 během velkých společenských otřesů v Irsku, kdy došlo k zavedení eura nebo legalizaci rozvodu.

img-responsive

Tereza Groszmannová v inscenaci U Kočičí bažiny (foto: Jakub Jíra) | foto: Národní divadlo Brno

Hlavní hrdinka Hester patří do etnika irských kočovníků (Irish Travellers), které se vyznačuje silným rodinným založením a poutem k přírodě. Hlavním posláním ženy je vdát se. Irský parlament obyvatelstvo oficiálně uznal teprve v letošním roce, i když mají více než tisíciletou historii. V Irsku nyní žije asi 25 tisíc Travellers, žijí také v Británii a Spojených státech.

Marina Carr je nejproslulejší současnou irskou dramatičkou. Narodila se v roce 1964 v Dublinu, její rodina se však krátce po jejím narození přestěhovala z města na venkov do Gortnamony poblíž města Tullamore v hrabství Offaly. Místní příroda kolem rašelinišť a jezera Pallas se stala jedním ze zásadních inspiračních zdrojů „Midlanské trilogie“, do níž patří hry Maja, Porcie Coughlanová a právě U Kočičí bažiny.

Národní divadlo Brno hru uvede v Mahenově divadle v režii Martina Františáka. V hlavní roli Hester Swanové se představí Tereza Groszmannová, dále uvidíme Tomáše Davida, Dalibora Buše, Helenu Čermákovou, Igora Bareše, Hanu Tomáš Briešťanskou, Marii Durnovou a další.

Premiéra se koná 22. září 2017 v Mahenově divadle v Brně.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Divadelní prázdniny? Kdepak, 3. ročník Letní scény Divadla Bolka Polívky…

22.07.2018 03:53 Brno - Zpříjemnit si letní večery kulturou mohou od 22. července do 5. srpna návštěvníci Letní…

Český muzikál slaví úspěch na mezinárodním festivalu v Jižní Koreji

16.07.2018 09:20 Tegu - Hlavní cenu na letošním mezinárodním festivalu v Jižní Koreji získal český herec Daniel…

Jak vysvětlit přednosti EU? Francouzská ministryně zvolila kuriózní způsob

13.07.2018 07:55 Paříž - V interaktivním divadelním představení, která má obhajovat přednosti EU, si zahraje…

Co se Duky dotklo? Šéfa brněnského divadla zaskočila žaloba: Vždyť to ani…

12.07.2018 11:55 Aktualizováno Brno - Kardinál Dominik Duka podal žalobu kvůli kontroverzním inscenacím Naše násilí a vaše násilí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama