Národní divadlo moravskoslezské uvede operku pro děti s interaktivním workshopem

Ostrava – Opera Národního divadla moravskoslezského připravuje hodinovou operku s názvem Zob, zob, Zoban!!! určenou nejmenším divákům. V rámci dramaturgické linie Opera dětem bude připraven i interaktivní workshop Ateliéru pro děti a mládež při NDM.

Přidejte svůj názor

Zkoušení opery Zob, zob, Zoban!!! (foto: Eva Mikulášková)

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede v rámci dramaturgické linie Opera dětem hodinovou operku Edvarda Schiffauera a Ivana Binara Zob, zob, Zoban!!!. Opera je plná dětských říkanek a her.

img-responsive

Dirigent Adam Sedlický při zkoušení opery Zob, zob, Zoban!!! (foto: Stanislava Hrušková) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Ostravský rodák Edvard Schiffauer, skladatel, pedagog a spoluzakladatel ostravského Divadélka pod okapem byl s nástupem normalizace odsouzen k devítiměsíčnímu trestu, a stal se tak jediným českým skladatelem, který byl odsouzen za hudbu. Ve vězení napsal společně s Ivanem Binarem operu pro děti Vrať nám, ptáku, hastrmana.

„Fascinují mne okolnosti vzniku té operky, jak oba tvůrci, aby se z pobytu ve vězeňských celách úplně nezbláznili, se utečou k pohádkovému podobenství, které vypráví mimo jiné o síle hudby,“ říká režisér inscenace Václav Klemens v tiskové zprávě.

img-responsive

Sbormistryně Lenka Živocká při zkoušení opery Zob, zob, Zoban!!! (foto: Eva Mikulášková) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Operku nastudovalo v roce 2015 Divadlo loutek Ostrava, nyní se dílo vrací do foyeru Divadla Antonína Dvořáka v novém nastudování pod názvem Zob, zob, Zoban!!! s podtitulem Vrať nám, ptáku, hastrmana aneb ne tak docela krátká zpívaná pohádka pro děti.

Jako doplnění k nové inscenaci si Ateliér pro děti a mládež při NDM připravil interaktivní workshop, který děti seznámí s osudy autorů. „Kdo je Edvard Schiffauer? Proč operka Vrať nám, ptáku, hastrmana vznikla za mřížemi a je vůbec možné ve vězení operu napsat? A kdo je vlastně samotný Zoban? To vše se děti dozví hravou a kreativní formou v miniworkshopu, který proběhne před představením a bezprostředně po něm,“ přibližuje workshop divadelní lektorka NDM Kateřina Vozňáková.

Role dětí hrají a zpívají děti z Operního studia Národního divadla moravskoslezského pod vedením sbormistryně Lenky Živocké. V hlavních rolích se představí Martin Gurbal, Rastislav Širila, Anika Kuncová, Hana Paskudová a další. Hudebního nastudování se ujali Adam Sedlický a Lenka Živocká a režie se opět chopí Václav Klemens. Scénu a kostýmy připravuje David Janošek.

Premiéra se uskuteční 24. září v 11 hodin ve foyeru Divadla Antonína Dvořáka.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český muzikál slaví úspěch na mezinárodním festivalu v Jižní Koreji

16.07.2018 09:20 Tegu - Hlavní cenu na letošním mezinárodním festivalu v Jižní Koreji získal český herec Daniel…

Jak vysvětlit přednosti EU? Francouzská ministryně zvolila kuriózní způsob

13.07.2018 07:55 Paříž - V interaktivním divadelním představení, která má obhajovat přednosti EU, si zahraje…

Co se Duky dotklo? Šéfa brněnského divadla zaskočila žaloba: Vždyť to ani…

12.07.2018 11:55 Aktualizováno Brno - Kardinál Dominik Duka podal žalobu kvůli kontroverzním inscenacím Naše násilí a vaše násilí…

Nevíte, kam v létě vyrazit za kulturou? Máme pro vás pár tipů

12.07.2018 10:02 Praha – Letní sezóna je v plném proudu. Nemusíte plánovat drahou exotickou dovolenou u moře či…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama