Janáčkova opera rozezní Mahenovo divadlo v zamilovaném tónu

Brno – Národní divadlo Brno uvede slavnou operu Geatana Donizettiho Nápoj lásky. Milostný příběh okořeněný trochou humoru a krásnou hudbou uvidíme v hudebním nastudování Ondřeje Olosem a v režii Magdaleny Švecové.

Přidejte svůj názor

Andrea Široká v opeře Nápoj lásky (foto: Marek Olbrzymek)

Režisérka Magdalena Švecová se po více než deseti letech vrací do Brna. Po inscenaci Stravinského Příběhu vojáka k otevření divadla Reduta nyní se souborem Janáčkovy opery Národního divadla Brno nastuduje slavnou operu Geatana Donizettiho Nápoj lásky (L´elisir d´amore). Zamilovaný příběh okořeněný trochou humoru a krásnou hudbou připraví společně s dirigentem Ondřejem Olosem, který se ujal hudebního nastudování.

V hlavních rolích uvidíme Andreu Širokou a Kateřinu Kněžíkovou v roli půvabné a rozmarné Adiny, plachého Nemorina ztvární španělský tenorista José Manuel v alternaci s novým členem souboru Ondřejem Koplíkem.

img-responsive

Igor Loškár a Ondřej Koplík v opeře Nápoj lásky (foto: Marek Olbrzymek) | foto: Národní divadlo Brno

Režisérka příběh přenesla na slunný italský venkov, do filmového studia čtyřicátých let. Adina je zde všemi obdivovaná filmová hvězda, Nemorino nesmělý člen filmového štábu, Dulcamara temperamentní herec a režisér v jednom a celý tým připravuje natáčení lehounké sentimentální komedie. Vztahy se začnou zamotávat, když přijede slavný zahraniční herec Belcore, sebevědomý lamač dívčích srdcí.

„Atraktivní prostředí proměnlivého ateliéru dává všem hlavním postavám ostřejší kontury, prohlubuje jejich charaktery. Nabízí velký prostor nejen pro komické situace a gagy, ale také pro intimní scény a projevy jemných záchvěvů Nemorinovy duše. Klíčová je pak proměna jeho osobnosti, díky které nakonec získá svou vytouženou lásku,“ říká režisérka Švecová v tiskové zprávě.

Opera měla světovou premiéru v roce 1832 v Miláně a vznikla jako záchrana za na poslední chvíli odřeknutou premiéru jiného skladatele. Donizetti společně s libretistou Romanim použili stejný námět, který rok před nimi zpracovali také Auber a Scribe v opeře Le philtre, Donizettiho zpracování však patří zdaleka k nejpopulárnějším operám. Autoři zde překročili hranice komického žánru a přidali svým postavám opravdové a hluboké lidské city. Kromě toho zní v díle jeden hudební hit za druhým.

Premiéra opery Nápoj lásky se koná 20. října 2017Mahenově divadle.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otáčivé hlediště v Krumlově vyvolává rozbroje. Ze zahrady musí pryč, uvedl…

05.06.2018 18:58 Aktualizováno Český Krumlov - Do jižních Čech se dnes v rámci výjezdu vlády vypravil i ministr kultury v demisi…

Jiřina Bohdalová a Stanislav Zindulka převzali ceny za celoživotní přínos…

01.06.2018 18:49 Praha - Dvě velké české a vlastně i Česko-Slovenské osobnosti herectví - Jiřina Bohdalová a…

RECENZE: HaDivadlo s dramatem Eyolf sází na divákovo okouzlení technikou

31.05.2018 13:56 RECENZE - Divadelní sezóna brněnského HaDivadla se pomalu chýlí ke konci. Jedním z posledních…

Brněnští náckové? Řediteli divadla připomněl incident nástup fašismu,…

27.05.2018 16:08 Aktualizováno Brno - Ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser označil sobotní narušení kontroverzní hry Naše…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama