Zemřela herečka Milena Dvorská

Praha - V Praze zemřela v úterý 22. prosince ve věku 71 let známá herečka Milena Dvorská, představitelka Marušky z pohádky Byl jednou jeden král. Uvedla to ve středu Česká televize.

Přidejte svůj názor

Milena Dvorská v pohádce Byl jednou jeden král

"Je těžké se ke smrti paní Dvorské vyjádřit. Vždy je moc smutné, když někdo zemře, zejména když je to takhle před vánočními svátky," uvedla pro agenturu Mediafax Veronika Jeníková, která byla hereckou kolegyní Dvorské v Divadelní společnosti Háta. "Paní Dvorská byla velmi milá, i když měla svá trápení. Hezky se s ní hrálo a na mladší kolegyně byla bezvadná."

"Jsem velmi překvapená, je to náhlé, měly jsme s Milenou velice dobré vztahy. Byla po smrti mé maminky jako moje druhá máma. Jsem z toho moc smutná," neskrývala své dojetí nad úmrtím Dvorské herečka Olga Želenská, zakladatelka a ředitelka Divadelní společnosti Háta.

"Moc mě mrzelo, když jsem se to dozvěděl," řekl agentuře Mediafax Karel Janák, režisér snímku Ať žijí rytíří!. Byl to poslední film, ve kterém se Milena Dvorská objevila. "Já jí mám pořád zafixovanou jako Marušku z filmu Sůl nad zlato, ale paní Dvorská byla zralá paní, která i přes to, co ji potkalo, měla humor a sílu hrát," prohlásil Janák. "Když přišlo na natáčení humorné scény, byla z ní zase ta Maruška z pohádky. Mrzí mne, že neuvidí i televizní seriál, ve kterém měla více prostoru než v našem filmu," dodal režisér.

Česká herečka Milena Dvorská se narodila 7. září roku 1938 v Prostějově. Pro herectví ji objevil Jan Werich, když si k němu přišla pro autogram. Tři měsíce také pobývala u Werichů na Kampě v podkrovním pokojíku během natáčení filmu Byl jednou jeden král. Poté měla možnost točit s Bořivojem Zemanem film Anděl na horách, kde se seznámila s Vlastou Fabianovou, která hrála její maminku. Ta jí také pomohla připravit se na zkoušky z herectví. V roce 1960 vystudovala Dvorská DAMU, začala hrát v tehdejším divadle D 34 v Praze, pozdějším Divadle E. F. Buriana. V tomto divadle sehrála role Sofie v Platonovi, Annu Christie v Anně Christie nebo Emilku ze hry Jak okrást zloděje.

Její nejznámější rolí je Maruška v pohádce Byl jednou jeden král, zahrála si například i maminku v seriálu Pan Tau nebo maminku Tomáše Jordána v seriálu Ulice. Představila se také v dalších seriálech a filmech jako například Vesničko má středisková.

Více než 40 let byla vdaná za Josefa Krause. Syn Jakub je kameraman a dcera Lucie odešla do ciziny s Janem Dvorským, který se prohlásil za Spasitele světa a začal si říkat Parsifal. V poslední době byla Milena Dvorská členkou Divadelní společností Háta.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český muzikál slaví úspěch na mezinárodním festivalu v Jižní Koreji

16.07.2018 09:20 Tegu - Hlavní cenu na letošním mezinárodním festivalu v Jižní Koreji získal český herec Daniel…

Jak vysvětlit přednosti EU? Francouzská ministryně zvolila kuriózní způsob

13.07.2018 07:55 Paříž - V interaktivním divadelním představení, která má obhajovat přednosti EU, si zahraje…

Co se Duky dotklo? Šéfa brněnského divadla zaskočila žaloba: Vždyť to ani…

12.07.2018 11:55 Aktualizováno Brno - Kardinál Dominik Duka podal žalobu kvůli kontroverzním inscenacím Naše násilí a vaše násilí…

Nevíte, kam v létě vyrazit za kulturou? Máme pro vás pár tipů

12.07.2018 10:02 Praha – Letní sezóna je v plném proudu. Nemusíte plánovat drahou exotickou dovolenou u moře či…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama