Zemřel Miroslav Ondříček (†80), kameraman oscarového Amadea

Praha - V soboru večer zemřel kameraman Miroslav Ondříček. Uvedla to dnes partnerka jeho syna Davida Martha Issová. Ondříčka proslavily hlavně filmy natočené s režisérem Milošem Formanem. Smutná zpráva hluboce zasáhla české umělce.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Miroslav Ondříček

Ondříček stál za kamerou u čtyřiceti filmů: sedmi Formanových, několika Jana Němce nebo George Roye Hilla, Lindsaye Andersona. Mezi nejslavnější tituly jeho filmografie patří také Konkurs, Intimní osvětlení nebo Vlasy.

Za Formanovy filmy Ragtime a Amadeus byl Ondříček nominován na kameramanského Oscara. V roce 2004 dostal od Americké unie kameramanů Mezinárodní cenu za životní dílo.

Jeho poslední filmy vznikaly v USA pod taktovkou režisérky Penny Mashallové. Čas probuzení s Robertem de Nirem měl velký ohlas a ve druhém snímku, Velké vítězství, byla hvězdou zpěvačka Madonna.

Ondříček byl u nás poslední kameraman, který natáčel na klasický filmový pás, éra digitalizace se ho nedotkla. Trochu záviděl svým následovníkům, že mohou točit kdekoliv a při jakémkoliv osvětlení, ale stejně tak kritizoval odbytou práci kolegů u televizních seriálů.

Zdroj: YouTube

"Měl jsem ho rád, jako by byl z naší rodiny. Byl to hodný a přátelský člověk. Na to, jak byl světově proslulý, byl hrozně skromný a radostný," řekl ČTK režisér Jan Svěrák. Jiří Bartoška označil úmrtí Ondříčka za 'smutný odchod kamaráda a velkého kameramana'. "Lidsky je to složité, ale odešel v požehnaném věku," poznamenal. Za velkou ztrátu považuje úmrtí Ondříčka režisérka Helena Třeštíková, podle kteréto byl úžasný kameraman i člověk.

Režisér Jan Hřebejk považuje Ondříčka za jednu z nejvýznamnějších postav českého filmu. "Ale není to o žebříčcích. Měl jsem ho rád i jako člověka. Kdekdo si zaslouží obdiv a kdekdo si zaslouží lásku. Ale on si zasloužil obojí, a to není žádná fráze. Natočil skvělé filmy a navíc o něm nikdo nemohl říct půl špatného slova," prohlásil Hřebejk.

"Je to velká ztráta, odešel představitel nejslavnější éry československého filmu konce 60. let," řekl Ivo Mathé, který jako předseda dozorčí rady působil s Ondříčkem v České filmové a televizní akademii (ČFTA). Ondříček byl jejím prezidentem.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Recenze: Hotel Artemis je okouzlující, ale poněkud prázdný

18.07.2018 11:25 Režisérský debut Drewa Pearce přinesl do českých kin nový kriminální thriller pro milovníky akčních…

Zemřel režisér Petr Weigl, proslavil se adaptací oper

15.07.2018 19:54 Praha - Ve věku 79 let zemřel režisér Petr Weigl, který byl známý filmovými adaptacemi oper a…

George Lucas: Jak nápad natočit Star Wars udělal z podivínského umělce…

15.07.2018 07:24 Asi jen těžko bychom na planetě Zemi hledali známější filmovou sérii než Star Wars. Nejen že se…

Televizní Oscar se blíží. Netflix slaví vítězství nad HBO

13.07.2018 15:19 Los Angeles - Letošním vítězem Emmy podle počtu nominací je seriál Hra o trůny, který získal celkem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama