RECENZE: X-Meni jako banda sucharů v rukou vizážisty Apokalypse

Recenze - X-Men je pojem, který brázdí svět jako sněhová bouře. Během 16 let vzniklo 7 hraných filmů na motivy marvelovského komiksu a kdo by neznal Wolverina, jakoby nežil. Někdo tvrdí, že se tvůrci opět snaží těžit na značce, proto točí další a další díly a divákům tak motají hlavy zasahováním do časových linií. V Budoucí minulosti za to sklidili relativní úspěch, ale v případě Apokalypsy to byla osudová chyba.

Přidejte svůj názor

Film X-Men: Apokalypsa

Příběh začíná tak trochu ve stylu Mumie, kdy je divák svědkem zrodu nejsilnějšího mutanta na světě. Ovšem i ve starověkém Egyptě byli zrádci, a tak se ovládnutí světa odkládá do roku 1983, kdy je ''extra'' mutant jménem En Sabah Nur znovu probuzen a porozhlíží se po nových pomocnících. Mezitím si profesor Xavier buduje velkolepé plány na rozšíření své školy pro nadané žáky, ve kterých mu ochotně pomáhá Hank „Beast" McCoy. Do svých řad přivítají Scotta Summerse, který se poprvé seznámí s Jane Greyovou a mezi nimiž díky vyvrženeckému poutu ihned přeskočí jiskra. Také Magneto si našel poklidné útočiště v Polsku, kde dokonce založil rodinu.

Avšak ne všichni s profesorem a jeho ''poklidným'' plánem souhlasí. Mystique stále není přesvědčena o tom, že se mutanti mohou adaptovat, a tak svépomocí zachraňuje zneužívané mutanty po celém světě. Příběh se tak trochu začne hýbat, když Magneto znovu přijde o rodinu a se silnou záští v srdci se přidává na stranu všemocného mutanta. Ten mezitím zrekrutoval spoře oděnou Psylocke, Angela, který dostal do výbavy nová křída se speciálními vystřelovacími pery a Storm, které mávnutím ruky změnil barvu vlasů.

Pokud divák během verbování bojovníků neusne, dočká se i finálového boje mezi Apokalypsem a X-Meny. Ani ten však nepřinese ''hurá efekt'' který film postrádá. Téměř dvě a půl hodiny bezpředmětného tlachání završí únos profesora, kterého všemocný mutant (který vlastně vůbec není všemocný) využije ke zničení všech atomových zbraní na světě. Mávnutím ruky uplácá v Káhiře z písku a budov bábovku v podobě pyramidy, kde hodlá z Xaviera vycucat schopnosti. Jediné, čeho se dočkáme, je vysvětlení, proč profesor X nemá vlasy. Už tak pochmurnou náladu z celého příběhu nezachrání ani Jane Greyová, která dostane prostor situaci vyřešit, protože zbytek osazenstva odpočívá někde v zákoutí.

Zdroj: YouTube

Co divákovi vlastně X-Meni nabídnou?

Vykradený příběh předchozích dílů, který diváka unudí k smrti. Opakují se stejná rodinná a vztahová pouta i stejné Magnetovo dilema ''budu hodný nebo zlý?'' Slušná scéna, bohužel opět vykradená, patří Quicksilverovi, který se tím, že je loser, netají a podle toho se také chová, především při záchraně mutantů z vybuchujícího domu. S několika vtipnějšími scénami mu trochu pomůže Nightcrawler, který ale se svojí patkou vypadá jako zpěvák kapely Tokio Hotel. A korunu nepovedenosti filmu nasadí Wolverine, který během zhruba 2 minut zabručí, zabije armádu vojáků a uteče. Jediným plusem, pokud divák pomine herecké obsazení, tak zůstává přínos nových informací kolem Storm, Scotta nebo Jane.

James McAvoy jako Xavier nenadchne ani neurazí, což je možná dobře a bod k dobru si zaslouží za to, že mu sluší pleš. Michael Fassbender má charizmatu na rozdávání a je schopen příběh utáhnout sám. Vina tedy padá na hlavu scénáristům, kteří mu jednoznačně upřeli prostor k vyjádření. Jennifer Lawrence jako Mystique je tentokrát víc blond než modrá, ale ani to jí nepomůže, aby ze sebe strhla nálepku Hunger Games. Hlavní záporák Oscar Isaac v masce Apokalypse nejde vůbec poznat a divákům tak zůstane v paměti jen jako neforemný panák. Ovšem největší zklamání přinesla Sophie Turner jako Jane, která s pohledem trefené laně dostala prostoru naopak až moc.

Režisér Bryan Singer tentokrát opravdu selhal, spíš než na propracovanost příběhu vsadil na digitální zpracování, kterého ve filmu bylo tolik, že místy doslova zastínilo hlavní hrdiny. Nápad srovnat se zemí Osvětim a Káhiru nebyl špatný, ale ve výsledku úplně zbytečný. Zmatek střídal chaos a film nepřinese fanouškům x-menovského vesmíru nic nového, kromě dalšího ''štěku'' Stana Leeho. Singerovi patří bod za snahu nacpat do filmu českou píseň, ale pokud se rozhodne natočit další díl, bude se muset pořádně snažit, aby dokázal fénixe zvednout z popela.

Celkové hodnocení 50%

X-MEN: APOKALYPSA

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi
USA, 2016, 143 min

Režie: Bryan Singer
Scénář: Michael Dougherty, Dan Harris, Simon Kinberg, Bryan Singer
Kamera: Newton Thomas Sigel
Hudba: John Ottman
Hrají: James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Nicholas Hoult, Oscar Isaac, Rose Byrne, Evan Peters, Josh Helman, Sophie Turner, Tye Sheridan, Lucas Till, Kodi Smit-McPhee, Ben Hardy, Alexandra Shipp, Lana Condor, Olivia Munn, Monique Ganderton, Fraser Aitcheson, Ally Sheedy, Anthony Konechny, Lukas Penar, Joanne Boland

V kinech od 19. května 2016.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nemělo by to fungovat, ale Češi po tom šíleli. Jak seriál MacGyver…

22.07.2018 07:29 Seriál MacGyver byl v televizích na přelomu 80. a 90. let a z dnešního pohledu je to hodně poznat.…

Léto s gentlemanem: Česko se může těšit na další hvězdnou komedii s…

20.07.2018 08:33 Praha - Scénář filmu Léto s gentlemanem o touze po svobodě, pozdní lásce a naději napsal Jaromír…

Indií otřásá internetový skandál. Ohrožuje jednu z nejpopulárnějších…

19.07.2018 14:45 Dillí - Americký streamovací servis Netflix začal aktivně kolonizovat Asii a zbytek světa. Nedávný…

Recenze: Hotel Artemis je okouzlující, ale poněkud prázdný

18.07.2018 11:25 Režisérský debut Drewa Pearce přinesl do českých kin nový kriminální thriller pro milovníky akčních…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama