RECENZE: Slíbená princezna přináší atraktivní podívanou pro milovníky negativismu, ne pro děti

RECENZE - Stejně jako Štědrý den, ani první svátek vánoční se neobejde bez originální pohádky z produkce České televize. Pravý rytíř, kterého jsme mohli zhlédnout včera, ale moc vysokou laťku nenasadil, a ještěže tak. Slíbená princezna je totiž v některých ohledech ještě horším snímkem.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Jan Cina a Marta Dancingerová v pohádce Slíbená princezna

Scénář Slíbené nevěsty je postaven na motivech oblíbené Zlatovlásky a kromě ní a udatného Jiříka je ústřední postavou také zlý kníže Honorád, který vyšle svého čeledína, aby se vypravil do světa a dívku mu přivedl. Po řadě dobrodružných situací se čeledín Jiřík dostane až ke království, kde je jedinou neprovdanou princeznou nejmladší ze dvanácti dcer zlatovlasá dívka Radost.

Psali jsme:  

Aby si ji Jiřík mohl odvést, musí splnit tři úkoly a porazit svého soka, piráta Za Bié Ocradé. Jiříkovi v jeho cestě pomáhají zvířata, jeho družina Božemiánů, ale i sama princezna, která si místo knížete vybere Jiříka.

Pokud jste se při čtení pozastavili u postavy piráta, učinili jste správně. V prostředí Zlatovlásky totiž jde o zcela novou postavu, která naznačuje, že scénář Slíbené princezny na to jde po svém a původní pohádkou se skutečně jen inspiruje. To sice nemusí být vždy na škodu, v některých případech to ale působí mírně humorně.

Nejen na pirátských postavách lze vidět i další aspekt, kterým se pohádka honosí, a sice určitá modernizace. Ačkoli jde o klasické středověké pohádkové prostředí, jednání postav a některé scény či předměty dávají znát snahu o přiblížení příběhu moderní době. Paradoxně se to filmařům podařilo relativně bez chyb, čímž se jim povedlo překonat štědrovečerního Pravého rytíře.

Přesto Slíbená princezna není bez chyb, naopak jich má docela dost. Zřejmě největší problém vystihuje věta, která zazní ke konci snímku: "Kníže se utopil, kníže je mrtvý. Zabiják kníže, ten, co rozdává smrt. Kníže zemřel." Skutečně jde o větu z pohádky pro děti a kdyby šlo jen o tuto jednu větu, nic moc by se nestalo. Aby rodinná pohádka ale trpěla na přemíru negativismu, to se jen tak nevidí.

Charaktery postav jsou zkrátka nepříjemné a místy až protivné. Prakticky celý film se tak jen křičí, nadává, ukazuje, jak je všechno špatně a jak moc na sebe dokáží lidé být zlí. Díky tomu pohádka nedokáže působit pohádkově a pověstného dobra se v ní mnoho nedočkáme.

Psali jsme:  

Pravý rytíř, které Česká televize uvedla v sobotu, trpěl přemírou nepovedených až trapných vtipů. Slíbená princezna se jakoby poučila z tohoto nešvaru a pro změnu se o ně skoro vůbec nepokusila. Humor sice primární náplní pohádek není, dokáže je ale příjemně obzvláštnit a přiblížit i dospělejšímu publiku, které by o tento žánr jinak nejevilo zájem. V tomto případě se ale nic světoborného nekoná a snímek tak vyhlíží poněkud suše. 

Klasickým problémem českých pohádek poslední doby jsou dialogy a ani Slíbená princezna není v tomto ohledu výjimkou. Neoplývají originalitou a zapadají do průměrné šedi béčkových či céčkových filmů. Ani po kostýmové stránce se snímek příliš nepovedl a zachraňuje ho prakticky jen krásné české prostředí.

Psali jsme:  

Přes to všechno se nejedná o takovou tragédii, jakou byl štědrovečerní Pravý rytíř. Nádech exotiky Slíbené princezně sluší a i přes zbytečně velké množství postav lze vidět, že si filmaři s tímto filmem skutečně vyhráli. Karel Jaromír Erben by sice možná zaplakal, kdyby viděl, co vše je možné z jeho původního díla vytvořit, na druhou stranu je příběh živý a docela rychle odsýpá.

Celkové hodnocení: 35 %

SLÍBENÁ PRINCEZNA

Pohádka
Česko, 2016, 106 min

Režie: Ivan Pokorný
Scénář: Iva Procházková
Kamera: Vladimír Holomek
Hudba: Jiří Hájek
Hrají: Jan Cina, Marta Dancingerová, Jan Dolanský, Ondrej Kovaľ, Jitka Čvančarová, Václav Vydra nejml., Martin Stránský, Karel Čepek, Anna Linhartová, Ladislav Dušek, Jiří Severa, Jan Španbauer, Petr Stach, Zuzana Stavná, Hana Vagnerová, Markéta Frösslová, Ondřej Novák, Jan Plouhar

Vstupte do diskuze (27)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel režisér Petr Weigl, proslavil se adaptací oper

15.07.2018 19:54 Praha - Ve věku 79 let zemřel režisér Petr Weigl, který byl známý filmovými adaptacemi oper a…

George Lucas: Jak nápad natočit Star Wars udělal z podivínského umělce…

15.07.2018 07:24 Asi jen těžko bychom na planetě Zemi hledali známější filmovou sérii než Star Wars. Nejen že se…

Televizní Oscar se blíží. Netflix slaví vítězství nad HBO

13.07.2018 15:19 Los Angeles - Letošním vítězem Emmy podle počtu nominací je seriál Hra o trůny, který získal celkem…

RECENZE: Láska, peníze a islám? Kreslený film o Iránu je jedno velké Tabu

13.07.2018 10:32 RECENZE - Na českých plátnech se objevila filmová novinka od íránského režiséra, který se neodvážil…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama