Zdeněk Troška o nových pohádkách: Nevzdělanost, promarněná šance, chyba. Česká televize letošní Vánoce nezvládla

Praha - Česká televize se rozhodla potěšit mladší i dospělé diváky a během letošních vánočních svátků představila tři nové pohádky. Prakticky všechny ale dopadly poměrně tragicky, o čemž svědčí jak žalostně nízká hodnocení v recenzích, tak vesměs negativní reakce diváků. Stejný názor zastává i král českých pohádek Zdeněk Troška, který pro server EuroZprávy.cz jednotlivé premiérové pohádky ohodnotil.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Zdeněk Troška

Pravý rytíř, Slíbená princezna a Zázračný nos. Tak zní názvy tří nových pohádek, které se svým divákům rozhodla letos nadělit pod stromeček Česká televize. Kdyby se tak ale nestalo, nebyla by to vůbec žádná škoda. Většina z nich totiž obdržela podprůměrná hodnocení a řadě diváků se nelíbily.

Podle krále českého pohádkového žánru Zdeňka Trošky jde o promarněnou šanci, především u prvních dvou jmenovaných pohádek. Nepopírá, že je mu líto, že se nepovedly. "Nevím, kde přesně hledat chybu, jestli je to v nedostatku času k natáčení, nedostatečné přípravě, v ledabylému přístupu k látce jako takové," sdělil serveru EuroZprávy.cz.

Zásadní chybu vidí v tom, když se k danému úkolu přistupuje jako k melouchu. "Jako k něčemu, co se zmákne levou zadní, nebo proto, že zrovna nemám žádnou jinou práci, tak vezmu i takovou, která by mě jinak ani nenapadla. Prostě v akci KKD – každá koruna dobrá, jak si říkají někteří seriáloví herci mezi sebou. Složenky musíme platit všichni," dodal.

Pohádka je těžká, má svá pravidla

Podle Trošky je pohádka jako taková velice těžký žánr a kdokoliv se prohřeší proti jejím zákonům, pohoří. "Musí být jednoduchá, přehledná, mít jasně dané charaktery, líbezná, poetická, humorná a hlavně česká. Někteří tvůrci se s tím ovšem nechtějí smířit a proto vymýšlejí někdy až neuvěřitelné akce, říkají tomu moderní posuny, aby jednoduchý příběh „ozvláštnili" nějakým filozofickým moudrem, psychologickou sondou, komplikovaným vyprávěním, montují do typicky českých pohádek naší kultuře cizí prvky, navíc špatně obšlehnuté angloamerických snímků," upozornil.

Tvůrci si prý zkrátka myslí, že klipově, tedy střihově rychle vyprávěný příběh musí zaujmout svou „akčností", nebo aspoň tak vzbudit zdání napětí. "Jenže toho už je v našich televizích tolik, že si divák touží oddychnout, pokochat se hezkými obrázky české přírody, prohlédnout si kostýmy, masky, zaposlouchat se do pohádkové hudby, která příběh povznese. Hrdinům na plátně musí fandit, musí je mít rád, proto je velice důležitý výběr herců. V pohádce musí být princezna krásná, líbezná, princ sympatický a pohledný, prostě všechno musí být pohádkově dokonalé, líbivé, od toho je to přece pohádka. A ta česká na tom staví především," vysvětlil serveru EuroZprávy.cz Troška.

Psali jsme:  

Podle svých slov čím dál víc žasne nad možnou nevzdělaností či liknavostí mnohých pracovníků, kteří nerozeznají ani jednotlivé styly v architektuře, v dobových kostýmech či rekvizitách, a proto je to mnohdy přímo nezařaditelné. Tedy, jak se říká, každý pes jiná ves, což je špatně.

"Renesanční hrad, gotické kostýmy a barokní či rokokové rekvizity, všechno jedno. Je to přece pohádka, takže o co jde. Jenže tyto nešvary se projevují i v našich dobových seriálech, kdy mnohé věci jsou naprosto nepřípustné. Zřejmě je líto peněz na odborné poradce, pak to tak vypadá," varuje režisér.

České Vánoce zachránila slovenská pohádka

První z promítaných pohádek byl Pravý rytíř, který si od nás odnesl hodnocení 20 procent. Pohádka se potýkala s nevyvážeností, nepovedenými pokusy o humor a zaujatostí vůči postavení žen ve společnosti. 

Psali jsme:  

"Pohádka Pravý rytíř není česká, první chyba pro vánoční, dokonce štědrovečerní počin. Kdyby se promítla jindy, prosím, ale v tento čas to bylo špatně nastavené. Nechci kritizovat práci kolegů, ale co mi vadilo, byla právě ona absence sounáležitosti jednotlivých výtvarných složek," hodnotí pro EuroZprávy.cz známý režisér.

Druhou pohádkou byla Slíbená princezna, která vycházela z konceptu Zlatovlásky, příběh si ale upravila po svém. Ve snímku ale převažoval negativismus, křik, nesympatie s postavami a nepovedené dialogy i kostýmy. Server EuroZprávy.cz ji v hodnocení udělil 35 procent.

Psali jsme:  

"Druhá pohádka je přesným příkladem oné nespokojenosti s jednoduchým příběhem. Na půdorys Erbenovy Zlatovlásky si tvůrci dovolili navršit neuvěřitelné věci, které bohužel nejdou přijmout ani při zamhouření obou očí, a v pohádce už vůbec ne! Snad tak činili ve snaze ozvláštnit chudý příběh, ale i to jde přece udělat jinak, pohádkově stylově. Musím vědět, jak chci příběh vyprávět, jestli jako klasiku, nebo parodii, nebo cirkus. Takhle odvyprávěnou taškařici by mnozí přijali spíš jako silvestrovskou popůlnoční recesi," hodnotí Troška.

Zázračný nos byla nejlepší letošní premiérová pohádka a obdržela v hodnocení 50 procent. Srážel ji zejména velmi špatný dabing, nulová akce a nudné dialogy.

Psali jsme:  

"Nejlepší vánoční českou pohádkou byla pohádka slovenská. Byla nejvíc pohádkovou, takovou, jakou chce převážná většina diváků v tomto čase vidět. Pravda, podle mého trochu chyběla dramaturgie, vyprávění mělo dostat větší spád a vzruch, ale líbila se mi nejvíc. I když ten vévodův tablet, na kterém ukazuje princezně návrh proměny zahrady..." hodnotí pro EuroZprávy.cz Troška.

Letošní Vánoce se České televizi příliš nepovedly a nezbývá, než jen doufat, že ty příští budou minimálně o třídu lepší. "Pohádka má své dané zákony a ty nelze svévolně ničit ani v jednadvacátém století," dodává pro EuroZprávy.cz závěrem Troška.

Vstupte do diskuze (26)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel režisér Petr Weigl, proslavil se adaptací oper

15.07.2018 19:54 Praha - Ve věku 79 let zemřel režisér Petr Weigl, který byl známý filmovými adaptacemi oper a…

George Lucas: Jak nápad natočit Star Wars udělal z podivínského umělce…

15.07.2018 07:24 Asi jen těžko bychom na planetě Zemi hledali známější filmovou sérii než Star Wars. Nejen že se…

Televizní Oscar se blíží. Netflix slaví vítězství nad HBO

13.07.2018 15:19 Los Angeles - Letošním vítězem Emmy podle počtu nominací je seriál Hra o trůny, který získal celkem…

RECENZE: Láska, peníze a islám? Kreslený film o Iránu je jedno velké Tabu

13.07.2018 10:32 RECENZE - Na českých plátnech se objevila filmová novinka od íránského režiséra, který se neodvážil…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama