RECENZE: Nová řada Sherlocka přinese smrt, kterou všichni uvítají a zbrusu nového Watsona

Recenze – Milovníci kontroverzního detektiva Sherlocka Holmese se po třech letech konečně dočkali. Televizní stanice BBC přinesla do nového roku další tři díly fascinujících kriminálních případů, které svým jedinečným důvtipem a inteligencí dokáže vyřešit právě pouze Sherlock. Kromě Benedicta Cumberbatche a do krásy zestárlého Martina Freemana se vrací všechny známé tváře. Zamhouříme-li oko nad nepovedeným filmem Přízračná nevěsta, čekat tři roky na nové díly se rozhodně vyplatilo.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Seriál Sherlock

Vysoce funkční sociopat – těmito slovy se na konci posledního dílu Sherlock nazval těsně před tím, než spáchal vraždu. Jeho všemocný bratr Minecraft však zatahal za nitky a Sherlock místo ve vězení sedí v letadle směr smrtelná mise. Letadlo ani nestačí vzlétnout a detektiv se znovu vrací do hry, protože se ze záhrobí znovu ozval sám Moriarty.

Právě na tyto události navazuje další pokračování fascinujícího příběhu Sherlocka Holmese. Ale jak už je u Sherlocka zvykem, minimálně v prvním díle se Moriarty, ač hlavní padouch, odsouvá mírně do pozadí a do středu dění se dostává zcela někdo jiný.

V prvním díle s názvem Šest želených dam vyřeší Sherlock vraždu, která nedala komisaři Lestradovi spát, lusknutím prstu. Avšak toto nakonec náhodné úmrtí rozjede nečekaný kolotoč událostí, který hrdiny dovedou z Londýna až do Gruzie a především se hlavním středobodem stane Watsonova žena Mary.

Zdroj: YouTube

V minulé sérii se z Mary vyklubala bývalá nájemná vražedkyně, která nyní Johnovi porodí dceru a touží jen po normálním životě. Naneštěstí ji minulost dohoní a ona je nucena čelit obrovské hrozbě. Z původní rodinné idylky se nakonec vyklube srdcervoucí tragédie. Všechna tajemství jsou odhalena a sliby které byly dány, jsou porušeny.

Bohužel je to tak, Mary Watsonová umírá, ale po shlédnutí si nejeden divák řekne, že je to vlastně dobře. Proč? Vysvětlení je jednoduché – bylo jí věnováno zbytečně moc pozornosti a svými místy až přehnanými a nezajímavými osudy zastiňovala samotného Sherlocka. Ne, že by ho snad zastiňovala postavou jako takovou, spíše mu ubírala prostor pro jeho "hru".

Možná to byl účel tvůrců, hodit Mary poslední kost a taktně se jí zbavit, aby mohl mít Sherlock prostor jen sám pro sebe. Ať je to jak chce, mohli si tvůrci uvědomit, že věnovat téměř jeden celý díl ze tří právě Mary je chyba, kterou si fanoušci seriálu rozhodně nenechají líbit.

Toto Maryino divadlo však hodilo návnadu pro další díl, který má název Skomírající detektiv. Doufejme tedy, že se všechny karty obrátí ve prospěch Sherlocka. Nutno podotknout, že i Johna Watsona se Mary snažila odsunout do pozadí. Ač se jí to na jednu stranu dařilo, John se jen tak nedal. Z nevýrazného, uťápnutého doktora se totiž vyklubal charismatický muž a s novým účesem na sebe rozhodně strhne pozornost nemálo žen.

I přes to, že neměl Benedict Cumberbatch tolik prostoru jako obvykle, už od prvních minut nezklamal a opět potvrdil svůj jedinečný herecký um. Jako jeden z mála také působí, že se na něm zub času vůbec nepodepsal a vypadá naprosto stejně jako na konci předchozí řady.

Jak už bylo řečeno, Martin Freeman zestárl do krásy, konečně se také zbavil podivného svírání a škubání dlaní, které předváděl v Lásce nebeské i v Hobitovi a zkrátka je na něj radost pohledět. To se ovšem nedá říct o ženské části hereckého obsazení. Kromě toho, že na sebe Amanda Abbington strhla většinu pozornosti, vypadala chvílemi vedle Freemana jako jeho matka. Nakonec není divu, že tvůrci dali Watsonovi zadní vrátka.

Vstane Moriarty opravdu z mrtvých? Jak se John vypořádá se smrtí Mary? A co teprve Sherlock, který má před sebou hned několik nelehkých úkolů? To vše se dozvíme v dalších dvou dílech, které česká televize odvysílá 8. a 15. ledna, pouhých pár hodin po jejich britské premiéře. Třeba nám poslední díl z této řady s názvem Poslední případ konečně objasní tu palčivou otázku, zda se bude skutečně jednat o poslední případ tohoto famózního detektiva.

Celkové hodnocení: 85%

SHERLOCK

Režie: Rachel Talalay, Nick Hurran, Benjamin Caron
Předloha: Arthur Conan Doyle (kniha)
Scénář: Mark Gatiss, Steven Moffat
Hudba: David Arnold, Michael Price
Hrají: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Amanda Abbington, Louise Brealey, Mark Gatiss, Rupert Graves, Una Stubbs, Lindsay Duncan, Toby Jones, Andrew Scott, Marcia Warren, Sacha Dhawan, Sian Brook

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel režisér Petr Weigl, proslavil se adaptací oper

15.07.2018 19:54 Praha - Ve věku 79 let zemřel režisér Petr Weigl, který byl známý filmovými adaptacemi oper a…

George Lucas: Jak nápad natočit Star Wars udělal z podivínského umělce…

15.07.2018 07:24 Asi jen těžko bychom na planetě Zemi hledali známější filmovou sérii než Star Wars. Nejen že se…

Televizní Oscar se blíží. Netflix slaví vítězství nad HBO

13.07.2018 15:19 Los Angeles - Letošním vítězem Emmy podle počtu nominací je seriál Hra o trůny, který získal celkem…

RECENZE: Láska, peníze a islám? Kreslený film o Iránu je jedno velké Tabu

13.07.2018 10:32 RECENZE - Na českých plátnech se objevila filmová novinka od íránského režiséra, který se neodvážil…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama