Tolik šarmu a elegance měl málokdo. Kolegové vzdávají hold Květě Fialové (†88)

Praha - Dnes ve věku 88 let zemřela herečka Květa Fialová. Režisér Petr Svojtka ji označil za první dámu českého divadla a filmu. Dokumentaristka Alena Činčerová bude na Fialovou vzpomínat jako na okouzlující bytost.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Fialová, Květa

Činčerová s herečkou před lety natočila jeden z dílů do televizního cyklu Neobyčejné životy. "Tolik šarmu a elegance měl málokdo, je mi to moc líto," řekla dnes Činčerová ČTK. Na druhé straně si neustále připomíná, že se Fialová konce nebála. "Velmi často mluvila o tom, že se těší, až opět bude se svým milovaným Pavlíkem (režisérem Pavlem Hášou). Byla bytostně přesvědčena o tom, že 'tam nahoře' je to ještě lepší," dodala.

Svojtka připravil před několika lety s Květou Fialovou k jejím osmdesátinám medailon Fialové Květy štěstí, který byl o pět let později obnoven. "Byla to neuvěřitelná osobnost, kterou jsem měl to štěstí potkat, která mě zasáhla i svým životním přístupem a nadhledem. Vždycky říkala, že v životě jsou nejdůležitější tři věci - přijmout, poděkovat a zvládnout. A nekecat jim do toho tam nahoře, protože oni vědí, proč to tak dělají," řekl dnes Svojtka ČTK.

Podle něj šlo o neuvěřitelně vtipnou dámu, až do vysokého věku plnou energie. "To, co zvládala po osmdesátce, bylo neuvěřitelné. Odehrála spoustu představení včetně charitativních akcí, ani podstatně mladší kolegové by se za to nemuseli stydět. Permanentní životní optimismus, který neztrácela ani v těch nejtěžších chvílích svého života - to je pro mě Květa Fialová," dodal Svojtka.

U pokladny Divadla ABC je improvizované pietní místo s obrázkem zesnulé herečky, kam lidé mohou přinést svíčku a květinu, ve foyeru u vstupu do divadla je kondolenční kniha. "Kdykoli, kdy se ozvali příbuzní a chtěli v divadle udělat rozloučení se zesnulým, udělali jsme vše pro to, aby se tak mohlo stát. Pokud budou pozůstalí chtít, aby se Květa ještě naposledy dostala na jeviště, kde strávila celý svůj život, budu to považovat za velkou čest," řekl ČTK ředitel Městských divadlech pražských Ondřej Zajíc.

"Hlásila se k buddhismu, takže k tomu měla ještě trochu jiný vztah než je v křesťanské kultuře," doplnil. Připomněl, že když sám před 12 lety jako mladý ředitel do divadla nastupoval, osobní přístup herečky mu byl velkou oporou a povzbuzením do práce. "Stejně jako další osobnosti tohoto kalibru byla absolutní originál, ještě navíc podle mě s věkem zrála, postupně se osvobodila...Věci, které říkala, byly někdy skandální, šokující, ale byly absolutně nezaměnitelné a nezapomenutelné," připomíná svéráznou postavu českého divadla.

"Vzpomínám na to rád, byla to krásná spolupráce, Olinka Schoberová a Květa Fialová byly moje partnerky, kladná a záporná, spolupráce s nimi i s panem režisérem (Oldřichem) Lipským byla kouzelná, mám na to krásné vzpomínky," řekl dnes ČTK herec a muzikálový zpěvák Karel Fiala, proslavený zejména rolí Limonádového Joea.

Fialová se narodila 1. září 1929 ve slovenské obci Velké Dravce. Publikum obdivovalo její šarm a jemný smysl pro ironii především v rolích komediálního a konverzačního charakteru, k nimž patřily úlohy v hrách Vajíčko, Charleyova teta nebo Don Juan. Přes stovku repríz odehrála v komedii Jezinky bezinky. Průběžně hrála též ve společnosti Václava Hanzlíčka (Ryba ve čtyřech) a hostovala na různých scénách. Hlavní ženskou roli ze hry Harold a Maud ztvárnila vedle Městských divadel pražských také v Mladé Boleslavi a v Uherském Hradišti. V posledních letech však bojovala s následky srdeční mrtvice i s Alzheimerovou chorobou.

Fialová s vtipem vzpomínala na chvíli, kdy ji Jan Werich angažoval na svou scénu. "Když jsem byla v jeho divadle jako divák, zašla jsem za ním, zda nepotřebuje herečku, a on mě odbyl, abych přišla druhý den. Přišla jsem podruhé a na jevišti potkala svého spolužáka Lubina Kostelku. Werich po mně chtěl, abych udělala dědečka, a po něm, aby udělal babičku. Vzniklo asi něco příšerného, ale Werich mi tehdy řekl nejkrásnější větu: Už vás potřebuji od včera," řekla před lety herečka ČTK.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel režisér Petr Weigl, proslavil se adaptací oper

15.07.2018 19:54 Praha - Ve věku 79 let zemřel režisér Petr Weigl, který byl známý filmovými adaptacemi oper a…

George Lucas: Jak nápad natočit Star Wars udělal z podivínského umělce…

15.07.2018 07:24 Asi jen těžko bychom na planetě Zemi hledali známější filmovou sérii než Star Wars. Nejen že se…

Televizní Oscar se blíží. Netflix slaví vítězství nad HBO

13.07.2018 15:19 Los Angeles - Letošním vítězem Emmy podle počtu nominací je seriál Hra o trůny, který získal celkem…

RECENZE: Láska, peníze a islám? Kreslený film o Iránu je jedno velké Tabu

13.07.2018 10:32 RECENZE - Na českých plátnech se objevila filmová novinka od íránského režiséra, který se neodvážil…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama