V Cannes demonstrovalo za rovnoprávnost 82 umělkyň, v čele byla Cate Blanchett

Cannes - Dvaaosmdesát umělkyň včetně herečky Cate Blanchettové a režisérky Agnés Vardaové dnes při symbolickém protestu na červeném koberci mezinárodního festivalu v Cannes vyzvalo k rovnosti v odměňování mužů a žen nejen ve filmové branži. Informovala o tom agentura AFP.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto

Kromě Vardaové a předsedkyně festivalové poroty Blanchettové, které na červeném koberci přečetly prohlášení, přišly podpořit zrovnoprávnění žen s muži i kampaň proti sexismu #MeToo také Jane Fondová, Salma Hayeková, Marion Cotillardová, Claudia Cardinalová a řada dalších hereček, režisérek a producentek.

"Jako ženy čelíme každá svým vlastním jedinečným výzvám, ale na těchto schodech dnes stojíme společně na znamení našeho odhodlání a oddanosti změně a pokroku," stálo v prohlášení, které Blanchettová přečetla v angličtině a Vardaová ve francouzštině.

zdroj: YouTube

Počet žen, které se symbolického protestu zúčastnily, odpovídá počtu filmů režírovaných ženami, které byly vybrány do hlavní soutěže festivalu v Cannes za jeho více než sedmdesátiletou historii. Stejné pocty se za toto období dostalo více než 1600 snímků režírovaných muži, uvedla agentura AP.

Symbolická protestní akce se uskutečnila před premiérou filmu Les filles du soleil (Dívky slunce) Francouzky Evy Hussonové, který popisuje příběh kurdské ženské bojové jednotky. Z 21 snímků soutěžících v hlavní kategorii jsou letos pouze tři režírované ženami.

Filmový festival v Cannes začal v úterý a skončí slavnostním udílením Zlatých palem přesně za týden. Zlatou palmu v historii festivalu na francouzské Riviéře získala jen jediná žena - Novozélanďanka Jane Campionová za snímek Piano.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Léto s gentlemanem: Česko se může těšit na další hvězdnou komedii s…

20.07.2018 08:33 Praha - Scénář filmu Léto s gentlemanem o touze po svobodě, pozdní lásce a naději napsal Jaromír…

Indií otřásá internetový skandál. Ohrožuje jednu z nejpopulárnějších…

19.07.2018 14:45 Dillí - Americký streamovací servis Netflix začal aktivně kolonizovat Asii a zbytek světa. Nedávný…

Recenze: Hotel Artemis je okouzlující, ale poněkud prázdný

18.07.2018 11:25 Režisérský debut Drewa Pearce přinesl do českých kin nový kriminální thriller pro milovníky akčních…

Zemřel režisér Petr Weigl, proslavil se adaptací oper

15.07.2018 19:54 Praha - Ve věku 79 let zemřel režisér Petr Weigl, který byl známý filmovými adaptacemi oper a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama