Portugalský režisér bojkotuje festival v Izraeli. Vydal ostré prohlášení

Jeruzalém - Portugalský režisér a autor divadelních her Tiago Rodrigues zrušil svou ohlášenou účast na červnovém festivalu v Izraeli. Oznámil, že se kvůli izraelské politice vůči Palestincům připojuje ke kulturnímu bojkotu Izraele. Rodrigues působí jako umělecký ředitel portugalského národního divadla.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Izrael

Podle svého oznámení se připojuje oficiálně k hnutí BDS, které se snaží tlačit na změnu izraelské politiky kulturním, ekonomickým a vědeckým bojkotem. Na červnovém festivalu se počítalo se dvěma uvedeními Rodriguesovy hry Nazpaměť (By Heart).

Rodrigues na facebooku oznámil, že původně pozvání přijal, protože "věřil, že národ není totéž co jeho politici". Pak se ale "rozhodl připojit se ke kulturnímu bojkotu Izraele s tím, že všeobecný tlak může mít stejný výsledek, jako tomu bylo v případě bojkotu Jihoafrické republiky v době apartheidu".

Jednačtyřicetiletý Rodrigues je v Portugalsku znám jako autor děl s politickým dosahem. Hra Nazpaměť pojednává o paměti a učení se zpaměti jako o prostředku čelit režimnímu útlaku.

Ve vysvětlení odmítnutí své účasti Rodrigues napsal, že izraelský festival zdůrazňuje, že se koná u příležitosti 70. výročí vzniku Izraele bez jediné zmínky o "postupu Izraele vůči Palestincům za těchto 70 let". "Nedovolím, aby byla moje práce použita k politickému účelu," sdělil. Považuje za nepřijatelné, že organizátoři festivalu přešli mlčením "nepřijatelné násilí proti Palestincům, jež nařídila izraelská vláda" v uplynulém měsíci. Na hranici palestinského Pásma Gazy bylo zabito přes 110 lidí a zraněny tisíce dalších.

"Dal jsem na radu přátel a kolegů, přečetl jsem si vyjádření umělců a intelektuálů, z nichž někteří byli z Izraele. Viděl jsem to hrozné násilí, jehož se dopouští izraelská vláda. Jsem toho názoru, že je naprosto nezbytné zaujmout jasný postoj," vysvětlil Rodrigues své rozhodnutí.

Festival oznámil, že lidé, kteří si zakoupili vstupenky na portugalské představení, je mohou vrátit a budou jim vráceny peníze, nebo je mohou vyměnit za lístky na jiné akce.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indií otřásá internetový skandál. Ohrožuje jednu z nejpopulárnějších…

19.07.2018 14:45 Dillí - Americký streamovací servis Netflix začal aktivně kolonizovat Asii a zbytek světa. Nedávný…

Recenze: Hotel Artemis je okouzlující, ale poněkud prázdný

18.07.2018 11:25 Režisérský debut Drewa Pearce přinesl do českých kin nový kriminální thriller pro milovníky akčních…

Zemřel režisér Petr Weigl, proslavil se adaptací oper

15.07.2018 19:54 Praha - Ve věku 79 let zemřel režisér Petr Weigl, který byl známý filmovými adaptacemi oper a…

George Lucas: Jak nápad natočit Star Wars udělal z podivínského umělce…

15.07.2018 07:24 Asi jen těžko bychom na planetě Zemi hledali známější filmovou sérii než Star Wars. Nejen že se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama