Dražba filmových klapek na zlínském festivalu vynesla rekord

Zlín - Dražba umělecky ztvárněných filmových klapek dnes na zlínském filmovém festivalu vynesla rekordní částku 2,4 milionu korun. Loňský výtěžek dražitelé přesáhli o téměř půl milionu korun. Největší zájem byl o klapku Maroše Churyho, kterou zájemce vydražil za 110.000 korun. Aukce klapek je tradiční součástí filmového festivalu pro děti a mládež. Výtěžek půjde na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům, řekla dnes ČTK mluvčí festivalu Kateřina Martykánová.

Přidejte svůj názor

Film, ilustrační foto

Do aukce letos přispělo svými díly 147 výtvarníků. Mezi autory byl například Kristián Kodet, Jiří Slíva, Ivan Baborák, Boris Jirků či Iva Hüttnerová. "Největší zájem vzbudila klapka Maroše Churyho, která byla vydražena za 110.000 korun. Šlo o klapku s motivem filmu Obecné školy, na které je vyobrazen Jan Tříska s houslemi. Autor se do projektu vrátil po několika letech a jeho klapky byly vždy vysoce ceněny," uvedla mluvčí festivalu.

Na rozdíl od předchozích let, kdy se klapky vždy dražily od začínající částky 3000 korun, se u některých žádaných umělců začínalo letos na vyšších cenách, a to od 10.000 až 20.000 korun. Zájem byl například i o klapku Hrej si a nezlob od Dagmar Dudové, která se vydražila za 70.000 korun či o klapku s názvem Rudolf II. od Karla Musila, za kterou její majitel zaplatil 45.000 korun. Pořadatelé stejně jako v minulém roce jednu klapku dražili elektronickou aukcí na portálu Aukro.

Všechny peníze budou v pondělí rozděleny mezi vybrané filmové projekty studentů filmových škol a dalších mladých tvůrců. "Do letošního ročníku jsme zaregistrovali 91 projektů, 11 z nich postoupilo do druhého kola," uvedl předseda správní rady Nadačního fondu Filmtalent Zlín a prezident festivalu Čestmír Vančura.

Projekt Salon filmových klapek odstartoval v roce 1998 a za dobu existence projektu vzniklo 2369 klapek, které putovaly do soukromých sbírek. Nejúspěšnější byla dosud klapka Libora Vojkůvky nazvaná Touhy plná, klapka rozevřená. V roce 2008 za ni dal kupec 199.000 korun. Před dražbou se klapky v podobě uměleckých děl vystavují na několika místech České republiky, letos poprvé zavítaly i do Bruselu.

Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež ve Zlíně začal v pátek. V letošním 58. ročníku uvede premiérově 199 filmů, z toho 18 ve světových, mezinárodních či distribučních premiérách. Festival nabídne 300 snímků z 55 zemí. Nejstarší a největší filmová přehlídka svého druhu potrvá do 2. června. Loňský ročník navštívilo více než 125.000 lidí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kit Harington chystá po skončení Her o trůny velké změny. Nebudou se týkat…

20.06.2018 17:11 V úterý 19. května oznámil herec Kit Harington, co plánuje dělat po skončení závěrečné řady Hra o…

Zemřel herec František Švihlík, proslavila ho role v Četnických humoreskách

20.06.2018 16:21 Aktualizováno Brno - Ve věku 76 let po dlouhé nemoci zemřel herec František Švihlík. České televizi to oznámila…

RECENZE: Kokain, brutální vraždy a obří panděro. Hvězdně obsazený Escobar…

20.06.2018 15:06 RECENZE – Forbes ho v roce 1989 označil za 7. nejbohatšího muže planety. Jeho kartel má na svědomí…

Komedie Po čem muži touží vyjde už v září. Scénář psala známá spisovatelka…

18.06.2018 19:29 Film přijde do kin 20. září. Scénář o věčném soupeření mužského a ženského světa napsal režisér…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama