Ve Francii skončili populární "gumáci", svou karikaturu měl i Klaus

Paříž - Francouzská televize Canal+ v pátek večer odvysílala poslední díl populárního pořadu Les Guignols de l'info (Kašpárci ve zprávách). Gumové karikatury politiků a celebrit se na obrazovce poprvé objevily v roce 1988.Jejich humor býval mnohdy hodně drsný.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Obrovské popularity francouzští "gumáci" dosáhli zejména v 90. letech, kdy je každý den sledovaly až tři miliony Francouzů. K nejvýraznějším karikaturám patřili exprezident Jacques Chirac. S diváky se v závěrečné písni rozloučili na facebookunapříklad i zesnulý rocker Johnny Hallyday či umělec a rebel Serge Gainsbourg.

zdroj: YouTube

Jeden z autorů pořadu Ahmed Hamidi neskrýval zklamání, že gumové celebrity na obrazovce končí. "Les Guignols de l´info, to byla instituce," uvedl další bývalý spolupracovník, který si přál zůstat v anonymitě.

Zájem o francouzské "gumáky" v posledních třech letech vytrvale klesal. Poté, co jejich domovskou placenou televizi Canal+ převzala společnost Vivendi, přišel pořad o svůj břitký humor, který podle francouzských médií nebyl po chuti novému vlastníkovi, miliardáři Vincentu Bollorému. Skončil i původní koncept - tedy karikatura večerních televizních zpráv a zejména nejvlivnějších politiků.

Na scénu se na místo nich dostala nová generace gumových loutek, jako jsou americké celebrity Kanye West a Kim Kardashianová. "Nezáživní a konvenční gumáci už nikoho nedokázali rozesmát," napsal Le Monde. 

Během třiceti let tvůrci pořadu vyrobili stovky gumáků politiků, sportovců či dalších celebrit, kteří se na obrazovkách objevovali v hlavním večerním vysílacím čase. Patřil mezi ně i český exprezident Václav Klaus, jehož karikatura se mezi gumové celebrity dostala během českého předsednictví Evropské unie a neměla to mezi francouzskými vůbec lehké.

Experti pořadu připisovali rovněž nemalý politický vliv, když například v roce 1995 podle některých z nich mohl pomoci k vítězství v prezidentských volbách Jacquesu Chirakovi. Rozhodování voličů mohlo podle komentátorů ovlivnit zobrazení Chiraka s několika dýkami v zádech. Šlo o znázornění toho, že jej tehdejší premiér Edouard Balladur svou nečekanou protikandidaturou "zradil" a "vpadl mu do zad". Chirac se agentuře AFP kdysi svěřil, že je mu jeho gumová podoba sympatická. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indií otřásá internetový skandál. Ohrožuje jednu z nejpopulárnějších…

19.07.2018 14:45 Dillí - Americký streamovací servis Netflix začal aktivně kolonizovat Asii a zbytek světa. Nedávný…

Recenze: Hotel Artemis je okouzlující, ale poněkud prázdný

18.07.2018 11:25 Režisérský debut Drewa Pearce přinesl do českých kin nový kriminální thriller pro milovníky akčních…

Zemřel režisér Petr Weigl, proslavil se adaptací oper

15.07.2018 19:54 Praha - Ve věku 79 let zemřel režisér Petr Weigl, který byl známý filmovými adaptacemi oper a…

George Lucas: Jak nápad natočit Star Wars udělal z podivínského umělce…

15.07.2018 07:24 Asi jen těžko bychom na planetě Zemi hledali známější filmovou sérii než Star Wars. Nejen že se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama