Recenze: Gaspar Noé ví, jak vypadá peklo

Nový film skandálního francouzského režiséra vychází na velká plátna. Noé divákům nabízí neskutečný zážitek v podobě cesty do pekla. Pokud peklo existuje – má podobu tančící agonie.

Přidejte svůj názor

Gaspar Noé, film Climax

Gaspara Noého nezajímají recenze kritiků, nezajímají ho ani společenská tabu či předsudky. Gaspar Noé je absolutní ničitel všeho, na co jsme byli dosud zvyklí. Už několik let po sobě režisérovy filmy čelí negativní kritice v Cannes, kde je Noé celkem častým hostem. Jeho skandální image v současném filmovém průmyslu se dá porovnat pouze s další filmovou legendou Larsem von Trierem. Trier se ale na rozdíl od Noého může pochlubit úplným odstraněním z hlavní filmové soutěže, odnedávna může být pouze pozorovatelem. 

Filmový děj je geniálně jednoduchý. Třicítce tanečníků a tanečnic končí intenzivní trénink na turné v USA, zbývá už jen závěrečná party. A k tomu jedna velká nádoba sangrie... Neuvěřitelný taneční večírek se najednou promění v noční můru. Tanečníci zjistí, že pití obsahuje silnou drogovou látku. Tajemná droga má na každého jiný vliv, zároveň funguje jako jakýsi katalyzátor reality – poníka do nejtajemnějších lidských hlubin a odhaluje skutečnou podstatu, skryté vášně a zakázané touhy. 

Film začíná patnáctiminutovou taneční scénou, která neobsahuje žádný střih. Člověk pomalu zapomene, jak má dýchat. S každou minutou napětí roste, hudba je hlasitější a lidé čím dál tím víc šílí. I přes zdánlivý chaos je podstata filmu celkem jasná nehledě na to, zdali už máte nějaké zkušenosti s „magickou látkou“. Nejde zde ani o výborný taneční výkon hlavní herečky ani o dějovou linku. Gaspar pouze naznačuje na tom, že drogy zvou své démony na hody, prostírají sváteční stůl a objednávají si show, jejímž hlavní hrdinou jste vy. 

Chiméry vylézávají na zemský povrch, jsou neviditelné ale zároveň ničící. Nic nezůstane v tajemství, říká Gaspar divákovi. Estetický a smyslový zážitek posiluje zcela výjimečná filmová atmosféra – neonové barvy, devadesátková hudba, poněkud podivné dialogy a celkový vintažní duch, ve kterém je natočen celý snímek.

Divák není schopen určit ani místo ani čas. Slyšíme pouze děsivé výkřiky, něčí hádky či smích. A samozřejmě všudepřítomnou hudbu. Dnešní noc neskončí nikdy, dnešní noc je čiré peklo na zemi. Noé má v plánu nakazit diváky šílenstvím, donutit je tančit až do samého vyvrcholení.

 Tančící agonie v žádném případě není určena pro citlivější diváky. Milovníci jemné románové zápletky tento film neocení. Po tomto filmu začínáte pochybovat nad autorovou adekvátností, o čemž jsme pochybovali i u jeho předchozích filmů. Gaspar Noé je výborný psycholog – ukáže vám ta nejtajemnější lidská zákoutí, kterým se neodvážný divák raději vyhne.

Climax (2018)

Celkové hodnocení: 85%

Režie: Gaspar Noé


Scénář: Gaspar Noé


Kamera: Benoît Debie


Hrají: Sofia Boutella, Romain Guillermic, Souheila Yacoub, Smile Kiddy, Claude Gajan Maude, Giselle Palmer, Taylor Kastle, Thea Carla Schott, Sharleen Temple, Lea Vlamos.

Francie / 95 minit / drama, horor, taneční, hudební 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Černý superpolda kontra Ku Klux Kla(u)n. BlacKkKlansman si kopne…

17.08.2018 20:13 RECENZE – Peklo v Charlotesville a Black Lives Matter. Nejen v reakci na ně vznikl tento zvláštní…

Na co si zajít na podzim do kina? Výběr toho nejlepšího za letošní rok - 1…

17.08.2018 11:40 Prázdninová sezóna v kinech se již pomalu blíží ke svému konci, proto jsme se v tomto článku…

VIDEO: Seriál o Romanovcích? Původně ho měl natáčet Weinstein ve…

17.08.2018 10:26 New York - Seriál The Romanoffs natáčí služba Amazon Prime a zveřejní ho 12. října. Na tomto…

Kdy bude Oscar za nejatraktivnější mimozemšťanku? Filmová akademie čelí…

17.08.2018 09:38 Los Angeles - Ceremoniál předávání Oscarů se má dočkat změn, přibude například kategorie divácky…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama