Georgi Michaelovi vzdávají čest kolegové i lidé z politické scény

Londýn - George Michael patřil od svého vstupu na popovou scénu mezi nejvýraznější osobnosti a sklízel úspěchy díky hitům, které se navždy zapsaly do povědomí posluchačů.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

George se dožil pouhých 53 let

V prohlášení vydaném ve 23:00 se uvádí: "S velkým zármutkem musíme potvrdit, že náš milovaný syn, bratr a přítel George pokojně skonal ve svém domě v průběhu Vánoc. Rodina žádá, aby bylo respektováno její soukromí v tak složitém a emocionálním čase. Proto nebude vydávat v této chvíli žádné další prohlášení." Policie dodává, že žádné podezřelé okolnosti, týkající se smrti třiapadesátiletého George Michaela neexistují.

Jeho skutečné jméno prozrazuje řecký původ, Georgis Kyriacos Panayiotou, který přišel na svět 25. června 1963, má skutečně kyperské kořeny. Psal se rok 1981 a na scéně se objevuje duo Wham!, které si získává srdce mladých posluchačů hity jako Last Christmas, Young Gusn, Wake Me Up Before You GoGo (bez toho se tenkrát neobešla snad žádná diskotéka) či Club Tropicana. Když pak v roce 1987 skončila šestiletá éra dua, ve kterém Michael působil s Andrewem "Andy" Ridgeleym, ihned zabodoval debutovým albem Faith, jehož se prodalo 21 milionů kusů. Jeho singly se sedmkrát dostaly do čela hitparády ve Velké Británii, v USA měl takových úspěchů osm. Byl to také jeho megahit Careless Whisper z onoho debutového alba, co z něj udělalo doslova superhvězdu světové popmusic. Všech jeho následující pět alb, až po poslední Patience vydané v roce 2004, skončilo na prvním, nejhůře na druhém místě v žebříčcích. Pokud bychom se zaměřili na další významná ocenění, tak Michael měl na svém kontě tři Brit Awards, dvakrát získal cenu Grammy a čtyřikrát byl nominován na ocenění Ivora Novella. 

Fanoušci si jej určitě dobře pamatují i ze známého benefičního koncertu na počest zesnulého zpěváka skupiny Queen Freddie Mercuryho, kdy 20. dubna 1992 skvěle interpretoval tři písně skupiny, přičemž Somebody To Love byla hodnocena jako naprosto brilantní a stala se obrovským hitem. I duet s Lisou Stansfield (These Are The Days of Our Lives) byl výborný a objevil se i na živé EP desce. Právě výkon v tomto koncertu zavdal ke spekulacím, že Michael převezme post zpěváka u Queen po Mercurym, ale šlo pouze o zbožná přání a novinářské kachny.

Psali jsme:  

Bohužel jeho kariéru provázely i excesy, které přitahovaly k tomuto kontroverznímu zpěvákovi pozornost nejen hudebního světa. V dubnu 1998 byl začten za obscénní chování na pánských záchodcích v parku na Beverly Hills. Nakonec vyvázl s pokutou a povinností vykonávat veřejně prospěšné práce. Po tomto incidentu se veřejně přiznal, že je gay; prohlásil, že kdyby měl svou orientaci skrývat, cítil by to jako podvod. Dodal, že provokaci v Beverly Hills vnímá "podvědomě úmyslný čin". Ostatně ještě v témže roce natočil klip k písni Outside, který byl pověstný svým provokativním pojetím. Nebyl to jediný případ, zrovna tak vyvolal velké diskuse i klip I Want Your Sex, který natočil Michael v roce 1987 a zavdal první dohady o jeho seuxální orientaci.


(zdroj: YouTube.com)

V roce 2008 byl Michael opět zatčen na veřejných záchodcích, ovšem tentokrát v Londýně (Hampstead Heath) a důvodem bylo držení drog. "Chtěl bych se svým fanouškům omluvit a slíbit jim, že se s touto situací dokážu vyrovnat. A všem ostatním se omlouvám, že jsem je nudil," uvedl tehdy Michael v prohlášení.

Je známo, že jeho důvěrným přítelem, George dokonce hovořil o lásce na celý život, byl Kenny Gross, se kterým se měl Michael údajně rozejít minulý měsíc. Pár spolu trávil posledních třináct let.

George trpěl také některými zdravotními neduhy, v roce 2011 málem podlehl akutnímu zápalu plic. Musel být hospitalizován ve vídeňské nemocnici, kde mu lékaři provedli tracheotomii, aby uvolnili jeho dýchací cesty. Několikrát během svého pobytu upadl do bezvědomí. Po třech letech, v květnu 2014 se ve svém londýnském domě zhroutil a musel být urychleně převezen do nemocnice. Naposledy se ozval Michael svým fanouškům na své tweetové stránce se sdělením, že pracuje na dokumentárním filmu s názvem Freedom. Nejspíš posledním návštěvníkem u Michaela byl hudebník Nile Rodgers, který za ním byl před dvěma dny.

Hold kolegů z hudební branže

Elton John: "Ztratil jsem milovaného přítele - nejlaskavější, nejštědřejší duši a skvělého umalce. Mé srdce je otevřené jeho rodině a všem jeho fanouškům. George, odpočívej v pokoji.

Martin Fry (zpěvák a skladatel): "Jsem naprosto zničený, když jsme George ztratili. Byl to skutečně brilantní talent, jsem nesmírně, nesmírně smutný."

Howard Jones (popová hvězda 80. let): "Nemohu uvěřit, že George odešel... byl to jeden z největších zpěváků a skladatelů ve Velké Británii, který existoval. Jsem opravdu smutný... milý příteli."

Matt Terry (vítěz letošního X-Factor): "Neeeeeeeee! Nemohu tomu uvěřit. Odpočívej v pokoji, George Michaeli!"

Tony Blackburn (Radio One discjockey): "Neuvěřitelné, zemřel v pouhých třiapadesáti. Odpočívej v pokoji, tenhle strašný rok pokračuje. Jsem nesmírně smutný, byl to opravdový talent."

Duncan Bannatyne (televizní hvězda): "George Michael je další obětí proklatého roku 2016. Doufám, že to je jeho poslední oběť."

Sadiq Khan (starosta Londýna): "Je velmi smutné slyšel zprávu o úmrtí George Michaela. Byl to úžasný talent, který přinesl svou hudbou radost milionům lidí."

Nicola Sturgeon (první ministryně Skotska): "Je to tak strašné. Takový úžasný talent odešel příliš brzy. Wham! byli součástí mého dospívání...!

Témata: George Michael | úmrtí
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Eva Pilarová se vážně zranila, v nemocnici ji operují

20.07.2018 15:02 Praha - Zpěvačka Eva Pilarová je v nemocnici. Údajně musela podstoupit naléhavou operaci a její…

Jagger si při koncertu rýpl do polské justice, chtěl to po něm Walesa

09.07.2018 08:13 Varšava - V neděli v polské metropoli koncertovali legendární Rolling Stones a došlo i na politiku.…

Mick Jagger se v Praze naučil lidovku Pec nám spadla + VIDEO

06.07.2018 04:52 Praha - Zpěvák legendární skupiny Rolling Stones Mick Jagger v Praze rozšířil svůj repertoár o…

Na Rock for People přijely tisíce lidí, sužuje je vedro. V noci to…

05.07.2018 18:46 Hradec Králové - Středeční první den hudebního festivalu Rock for People v Hradci Králové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama