Poslední čtyři roky života rappera Lipa na jeho novém albu Lyrika

Praha - Lipo ( Jonáš Červinka) hledá na novém albu Lyrika osobní svobodu a hip hopu dává novou muzikantskou tvář. Deska vychází 27. května, ale už nyní je k poslechu na Spotify a Apple Music.

Přidejte svůj názor

Lipo

V pátek 27. dubna pod značkou vydavatelství SinglTon/Universal Music vychází rapperu Lipovi jeho nové CD Lyrika. Odlesky současného r'n'b, citlivě zaranžované melodie i osobitá, mnohdy až překvapivě realistická poetika - to vše najdeme na této novince.

Již nyní ji fanoušci mohou streamovat na Spotify a Apple Music. Lipo svou novinku vydává po čtyřech letech od předchozí nahrávky O duši. Více se na ní přiklání na muzikantskou stranu a důraz klade na obsahovou integritu svých textů.

Čtyři roky jsou v žánru, ze kterého jsem vzešel, dost dlouhá doba. Dnes ale cítím, že určitý odstup, který jsem od písniček v průběhu tvorby desky získal, jim jedině pomohl. Všechny příběhy, o kterých píšu, jsou totiž odžité,“ říká Lipo.

Novinku Lyrika produkoval multitalentovaný Ondřej Turták alias ODD, který se orientuje v současném hip hopu a r'n'b a k tomu hraje na několik živých nástrojů. Lipo si navíc pochvaluje, že přátelství, které oba liberecké umělce pojí již dlouhá léta, jim umožnilo na albu intenzivně pracovat jako sevřený tým.

Hlavním a bezesporu aktuálním motivem jedenácti nových písní je hledání osobní svobody, které úzce souvisí s mezilidskými vztahy.
Někteří lidé tvrdí, že psát o lásce je klišé, já si naopak myslím, že to je téma, které ještě zdaleka nebylo vyčerpáno a těžko někdy bude. Dotýká se totiž každého z nás a v nějaké podobě nás doprovází po celý život,“ objasňuje rapper.

Emoce, láska, citová náklonnost mají v jeho podání mnoho podob. Dokáží být sžíravé a syrově realistické, ale i euforické a bezbřehé, stejně jako otupělé a poháněné instinkty. Je zde zřejmá Lipův vřelý vztah k poezii, ale zároveň se nebojí dávat jednotlivým stavům pravá jména a jít v jejich zkoumání až na dřeň. To vše vytváří jeho originální rukopis – jeho Lyriku.

 Na své nové album si pozval mnoho hostů z řad nadaných muzikantů. Ať už je to čerstvá držitelka Anděla Debbi, Dan Bárta, Robin Mood, ale zpěvák Marcell z  indické kapely. Právě v hitovém singlu Svoboda zní charismatický chraplák zpěváka Marcella z  rockové skupiny No Distance Paradise jistě zajímavě. Ve Štěstí  tak úspěšně oprášil spolupráci s  Debbi a energii songu Vidíš, co jiní nevidí vystihl sytý hlas ODDho.
K nejpřekvapivějším momentům patří píseň Skleněný království, kde se zpěvu v refrénu ujal sám Lipo.
Na klavír v závěrečném songu Solitér hraje Jiří Vidasov (Dan Bárta nebo Top Dream Company), kytarovou linku v rapově rozohněném songu Mimikry obstarala vycházející hvězda – zpěvák Robin Mood.

Na scéně se pohybuji už přes deset let. Čím jsem starší, tím větší zodpovědnost cítím za každou skladbu, kterou vypustím. Člověk si totiž musí všechno obhájit hlavně sám před sebou. Kdo chce vědět, co se poslední čtyři roky v mém životě dělo, na albu Lyrika to všechno najde,“ shrnuje Lipo.

Tracklist alba Lyrika:
1) Svoboda (feat. Marcell)
2) Ve vzpomínkách (feat. Nela)
3) Mimikry
4) Skleněný království
5) Vidíš, co jiní nevidí (feat. ODD)
6) Zbývá jen snít
7) Nebudu lhát
8) Známe svoje jména
9) Štěstí (feat. Debbi)
10) Hledám (feat. Yanna)
11) Solitér

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jagger si při koncertu rýpl do polské justice, chtěl to po něm Walesa

09.07.2018 08:13 Varšava - V neděli v polské metropoli koncertovali legendární Rolling Stones a došlo i na politiku.…

Mick Jagger se v Praze naučil lidovku Pec nám spadla + VIDEO

06.07.2018 04:52 Praha - Zpěvák legendární skupiny Rolling Stones Mick Jagger v Praze rozšířil svůj repertoár o…

Na Rock for People přijely tisíce lidí, sužuje je vedro. V noci to…

05.07.2018 18:46 Hradec Králové - Středeční první den hudebního festivalu Rock for People v Hradci Králové…

VIDEO: Rolling Stones zazářili nad Prahou

05.07.2018 07:47 Praha - Především své staré hity zahrála při své šesté návštěvě Česka slavná britská skupina…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama