Zemřel statuární prorektor a prorektor pro tvůrčí činnost JAMU profesor Josef Kovalčuk

Brno - Janáčkova akademie múzických umění v Brně s hlubokým zármutkem a bolestí oznamuje, že 30. června 2018 ve věku nedožitých sedmdesáti let zemřel statuární prorektor a prorektor pro tvůrčí činnost JAMU.

Přidejte svůj názor

Josef Kovalčuk

Významný akademický pracovník JAMU, divadelní dramaturg, scenárista a pedagog, spoluzakladatel a dlouholetý dramaturg prostějovského, později brněnského HaDivadla (1974-1996), v letech 1997 – 2002 umělecký šéf pražského Národního divadla, v letech 2009-13 dramaturg Divadla Husa na provázku.

Josef Kovalčuk se narodil 5. srpna 1948 v Trutnově, vystudoval gymnázium v Chrudimi, kde maturoval v roce 1966, a poté pokračoval v dalším studiu na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, obor bohemistika-historie. Studium uzavřel absolutoriem v roce 1972 a následujícího roku obhájil doktorskou práci Básník Jiří Orten. Již v průběhu posledního ročníku olomoucké univerzity dospěl k rozhodnutí studovat dramaturgii na DAMU v Praze, jejíž studium absolvoval v letech 1973 – 1979. V roce 1974 se stal spoluzakladatelem Hanáckého divadla, které zpočátku působil v Prostějově, kde se po několika letech přejmenovalo na HaDivadlo a již jako jedno z předních českých studiových divadel posléze přesídlilo do Brna. V osmdesátých letech Kovalčuk dával svou tvorbou a občanskými postoji nesouhlas s komunistickým režimem. V listopadu 1989 se spolu s HaDivadlem a ve spolupráci s Divadlem na provázku aktivně zapojil do stávky českých divadel, jež spolu se stávkou studentů sehrála rozhodující roli v tzv. sametové revoluci a konci komunistického režimu. V první polovině roku 1990 byl poslancem České národní rady a členem jejího předsednictva s funkcí místopředsedy výboru pro kulturu.

Hned po sametové revoluci se Josef Kovalčuk výrazně zasloužil o vybudování obnovené Divadelní fakulty JAMU. Jejím děkanem byl nadvakrát v letech 1990 – 1996 a 2002 – 2008. Podílel se rovněž na založení mezinárodního festivalu divadelních škol Setkání /Encounter i na vytvoření tradice mezinárodních vědeckých a doktorských konferencí na fakultě.

Na Divadelní fakultě JAMU byl vedoucím jednoho z ateliérů režie a dramaturgie i předsedou oborové rady doktorského studia. Byl rovněž vedoucím kabinetu pro výzkum divadla a dramatu. Josef Kovalčuk je autorem řady divadelní scénářů, adaptací a dramatizací, stejně tak jako publikací a studií o HaDivadle i autorském a studiovém divadle vůbec: především Bylo jich pět a půl – 3O let HaDivadla (2005), Téma: Autorské divadlo (2009), Hvězdy nad Kabinetem múz (2010), Fenomén Hvězdy na vrbě (2016) a další. V roce 2015 obdržel Cenu města Brna v oblasti dramatické umění.

Od dubna 2016 působil jako prorektor pro tvůrčí činnost. Od února 2018 působil navíc jako statutární prorektor.

„Osobně v něm ztrácím jednoho z nejbližších životních přátel i divadelních spolupracovníků. Jeho odchod je nejen pro mne osobně, ale i pro celou JAMU nenahraditelnou ztrátou. Josef Kovalčuk byl jednou z největších divadelních osobností českého divadla poslední čtvrtiny 20. století a základním koncepčním tvůrcem HaDivadla v tomto období a od počátku devadesátých let nezaměnitelným dílem též spolutvořil Divadelní fakultu a celou Janáčkovu akademii múzických umění,“ říká rektor JAMU prof. Mgr. Petr Oslzlý.

Poslední rozloučení s Josefem Kovalčukem se koná v úterý 10. července 2018 ve 14:45 hodin v obřadní síni krematoria města Brna, Jihlavská 1.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Eva Pilarová se vážně zranila, v nemocnici ji operují

20.07.2018 15:02 Praha - Zpěvačka Eva Pilarová je v nemocnici. Údajně musela podstoupit naléhavou operaci a její…

Jagger si při koncertu rýpl do polské justice, chtěl to po něm Walesa

09.07.2018 08:13 Varšava - V neděli v polské metropoli koncertovali legendární Rolling Stones a došlo i na politiku.…

Mick Jagger se v Praze naučil lidovku Pec nám spadla + VIDEO

06.07.2018 04:52 Praha - Zpěvák legendární skupiny Rolling Stones Mick Jagger v Praze rozšířil svůj repertoár o…

Na Rock for People přijely tisíce lidí, sužuje je vedro. V noci to…

05.07.2018 18:46 Hradec Králové - Středeční první den hudebního festivalu Rock for People v Hradci Králové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama