Výpravný druhý díl publikace Papírová archeologie přináší milý výlet do dětství s několika bonusy

Praha - Československo se sice nemůže považovat za kolébku papírových vystřihovánek, ale určitě se výrazně podílelo na jejich rozvoji a stalo se v tomto oboru bez nadsázky velmocí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Publikace o papírových modelech zachycuje "zlatou éru" časopisu ABC

Těžko lze odhadnout, kolik z nás bylo infikováno virem zvaným papírové modelářství. Virem, který na rozdíl od počítačových nebo zdravotních je sice také nebezpečný, ale jen v tom směru, že už se ho nezbavíte - a ani nebudete chtít. Tento obor máme spojen nejčastěji s časopisem ABC, ve kterém vystřihovánky od určité doby vycházely každé dva týdny – a děje se tak dodnes, vždyť ABC bude zanedlouho slavit 60. výročí své existence.

Papírové modely nejsou českým (či československým) vynálezem, jak si mnoho lidí myslí. První zmínky o papírových modelech najdeme v první polovině 16. století (matematik Georg Hartmann tehdy vytvořil kombinaci krucifixu a slunečních hodin), ale naše „zlaté české ruce" dokázaly povýšit zejména v poslední třetině 20. století vystřihovánky na malá umělecká díla.

Kolektiv ing. Stanislava Fajkuse už před třemi lety v mnohem skromnější podobě vytvořil první díl historie mapující především vystřihovánky časopisu ABC (tehdy ještě s podtitulem „mladých techniků a přírodovědců"). Nesl jméno Papírová archeologie a byl pojatý jako „román na pokračování". Na něj navazuje díl druhý zachycující bezesporu jedno z nejobsáhlejších a nejbohatších období ve spojení časopis-papírové modelářství. Mapuje ročníky 15 až 20, ve nichž se tříbila česká modelářská škola a prosazovat se začala skupina vysoce ceněných autorů. Patří sem dvojice Pavel Blecha-Richard Vyškovský, Václav Šorel-František Kobík a také Ladislav Müller. Tito pánové tvořili páteř vystřihovánkové produkce v daném období a jejich tvorbu Papírová archeologie 2 detailně popisuje.


V ABC měly technické modely velké zastoupení
(zdroj: ing. Stanislav Fajkus)

Na více než 800 obrázcích se seznámíte s modely, které ve zmíněném období vyšly, mnohé z nich byly po mnoha letech pro účely publikace znovu slepeny z dobových originálů – bez nadsázky můžeme říci, že nemálo z nich dnešní ctihodní pánové v letech i několikrát začali, ale nikdy nedokončili. To vše je doplněno informacemi a drobnými postřehy, které postihují i různé rarity nebo chyby na modelech nalezené.

Stručně lze říci, že v publikaci najdete i následující zajímavosti:

  • Poprvé v historii existence oblíbeného „kartičkového" Atlasu ABC bylo provedeno úplné statistické a encyklopedické shrnutí.
  • Profil autorské dvojice Václav Šorel-František Kobík, přičemž letecký specialista a modelář Šorel obstaral úvodní slovo knihy.
  • Najdeme zde osobní vyznání modelářů, kteří sbírají úspěchy v modelářských soutěžích
  • Seznámíme se s vystřihovánkami, které ve zmíněném období (1970-1976) vycházely v dalších časopisech a vydavatelstvích (Sluníčko, Mateřídouška, Pionýrská stezka, Svět motorů, Mladé letá, Albatros, Orbis...)

Bonusem knihy je unikátní, nikdy dříve nepublikovaný model arch. Richarda Vyškovského Historické nádraží a vlak z počátku 20. století (měřítko 1:160), dále pak pokračující série Archeologického atlasu se speciální krabičkou od Ladislava Badalce. Zakoupením publikace navíc novopečený majitel získá volnou dětskou vstupenku do Království železnic na pražském Smíchově.


Na tradiční Atlasy ABC navazuje Archeologický atlas tvůrců knihy
(zdroj: ing. Stranislav Fajkus)

Autoři publikace nejsou na tomto poli žádnými nováčky, vedle zmíněné Papírové archeologie, díl 1 jsou podepsáni pod sešitem Papírový svět Richarda Vyškovského, mapující tvorbu tohoto vynikajícího tvůrce modelů, které po dlouhá léta vycházely v časopise ABC a později i ve vydavatelstvích Albatros či ERKOTYP, s.r.o. Připomenout lze i Kouzelnou historii papírových vystřihovánek Josefa Kropáčka.

Kniha Papírová archeologie 2 vychází ve spolupráci s časopisem ABC, jehož historie sahá až do roku 1957, v lednu příštího roku tedy bude slavit 60. výročí existence.

Papírová archeologie 2
Autoři: ing. Stanislav Fajkus & kolektiv
Počet stran: 256 (8 listů vystřihovacích příloh)
Vydavatel: Modely-vystřihovánky (www.modely-vystrihovanky.cz)
Vydání: říjen 2016

EuroZprávy.cz jsou hlavním mediálním partnerem publikace

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel jeden z nejvýznamnějších spisovatelů USA, propagoval i českou…

23.05.2018 08:03 Washington - Ve věku 85 let zemřel jeden z nejvýznamnějších amerických spisovatelů a autor téměř…

Tajemství Draculy odhaleno: Proč se stal z rumunského Vlada slavný upír?

16.05.2018 21:48 Spory o významu postavy Draculy se dodnes vedou nejen v Rumunsku a původním Sedmihradsku …

Zemřel spisovatel Tom Wolfe, proslavil se knihou Ohňostroj marnosti

15.05.2018 18:07 Washington - V pondělí ve věku 88 let zemřel americký žurnalista, satirik a spisovatel Tom Wolfe.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama