Zemřela spisovatelka Ursula Le Guinová, proslavily ji fantasy romány

Portland (USA, Oregon) - V pondělí zemřela americká spisovatelka Ursula Le Guinová, bylo jí 88 let. Psala poezii, knížky pro děti, eseje, ale snad nejvíc ji proslavily sci-fi a fantasy romány. Příčina úmrtí zatím nebyla stanovena, podle spisovatelčina syna Thea se ale zřejmě jednalo o infarkt.

Přidejte svůj názor

Ursula Le Guinová (spisovatelka)

Le Guin agentuře Reuters řekl, že jeho matka měla v poslední době problémy se srdcem, přitom však stále pracovala. "Překvapovala i sebe samu, když ještě před dvěma měsíci psala povídky," sdělil.

Ursula Le Guinová již ve svých jedenácti letech poslala svůj první příběh do magazínu Astounding Science Fiction, byla však odmítnuta. Nakonec patřila k nejuznávanějším světovým autorům žánru fantasy. V češtině vyšly na příklad romány Smrtonosné sny (1994) a Levá ruka tmy (1995), nebo sbírka povídek Příběhy ze Zeměmoří (2001).

Poselství románů bývá často považováno za levicové a environmentalistické, sama Le Guinová se hlásila k taoismu a anarchismu. Ve svých dílech, kde se objevovali draci a čarodějové vedle vesmírných lodí, se Le Guinová zabývala pozemskými problémy, ať už se jednalo o problémy rasové, genderové či týkající se třídních rozdílů. "Snažím se vyhýbat beletrii o nefungující městské střední třídě psané v přítomném čase. Z toho důvodu je někdy těžké vytvořit nový příběh," citovala BBC spisovatelku.

"Cyklus Zeměmoří je očividně ovlivněn trilogií Pán prstenů J.R.R.Tolkiena. Místo svaté války mezi dobrem a zlem se ale příběhy Le Guinové soustřeďují na hledání 'rovnováhy' mezi soupeřícími silami," napsal list The New York Times.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajemství českého pravopisu. Opravdu vymyslel "nabodeníčko" Jan Hus?

06.07.2018 11:36 Aktualizováno Den upálení mistra Jana Husa je státním svátkem, který připadá na 6. července. V tento den si…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama