Japonci objeví dějiny Československa prostřednictvím komiksu

Tokio/Praha - V Českém centru v japonské metropoli bude 29. ledna zahájena výstava u příležitosti stého výročí založení Československa s názvem Komiks v dějinách X dějiny v komiksu.

Přidejte svůj názor

Česká republika

Jednotlivá období představuje na šedesát dobových tiskovin a obrázkových seriálů autorů, jako jsou Josef Lada, Ondřej Sekora či Kája Saudek.

"Výstava na půdorysu historie českého komiksu představí obrazy klíčových událostí československých dějin tak, jak je komiks zachycoval a podnes zachycuje: od legionářské anabáze, rozvoje českojazyčného periodického tisku po zrodu Československa v roce 1918 a s ním spojeného rozkvětu domácích kreslených příběhů přes hospodářskou krizi na počátku 30. let, obsazení Čech hitlerovským Německem a postupné protektorátní likvidace české kultury, včetně té komiksové, komunistický totalitní režim, kdy komiks přežíval především v dětských časopisech, až po úrodná léta, která následovala po znovunastolení demokratického zřízení v roce 1989, a která pro český komiks představují jistý zlatý věk," uvedl organizátor kulturních projektů Jean-Gaspard Páleníček.

"Výmluvné jsou jednotlivé zákazy a obnovení Rychlých šípů, na začátku druhé světové války, ze třetí republiky a za Pražského jara. O vývoji české společnosti mezi masarykovským Československem, protektorátem a stalinistickým počátkem padesátých let názorně vypovídají proměny v tvorbě Ondřeje Sekory. Charakteristiky tání 60. let, specifického útlaku normalizace i porevolučního znovuobjevení tržní společnosti pak ilustrují jednotlivé fáze díla Káji Saudka," dodal Páleníček.

Doprovodným programem bude přednáška kurátorů a první japonské uvedení filmu Kdo chce zabít Jessii, spojené s debatou s Páleníčkem. Výstava bude k vidění v Českém centru v japonské metropoli do 28. února.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Kniha Autenticita poradí čtenáři jak má vzít život do svých rukou

11.08.2018 17:24 Touha po autentickém životě následuje člověka už od doby antického Řecka. Už v té době se lidé…

Gott dostal na frak? Nechceme, aby zastupoval českou kulturu v Německu,…

10.08.2018 08:55 Aktualizováno Praha - Na Lipském knižním veletrhu 2019 by měl na tzv. Roku české kultury vystoupit zpěvák Karel…

Uspěje román Samuraj jako jeho předchůdce?

07.08.2018 19:14 Právě dnes se na knižních pultech objeví výpravný cestopisný román Samuraj inspirovaný skutečnými…

Nová filmová adaptace Stephena Kinga? Herec prozradil víc než měl

06.08.2018 18:45 Prohlašení herce Ewana McGregora je dobrou zprávou pro všechny fanoušky Stephena Kinga. Chystá se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama