„Za vaše představy neručíme.“ Festival Tanec Praha odstartoval

Praha – 28. ročník festivalu, který rozhýbe nejen vaši představivost ale i vás samé se uskuteční od 23. května do 23. června. Výrazné osobnosti a soubory současné mezinárodní taneční scény ale i nadějné talenty budete moci vidět nejen v Praze ale i v dalších šestnácti městech České republiky. Premiérové vystoupení předvede král současného flamenca Israel Galván.

Přidejte svůj názor

Festival Tanec Praha

Festival Tanec Praha bude znovu doprovázet motto „Za vaše představy neručíme", za nímž stojí Jaroslav Mašek a Helena Johnston. „Toto jednoduché motto, se kterým přišli loni, velmi silně zarezonovalo mezi umělci, novináři i širokou veřejností. Jako by se jim podařilo pro diváky v kostce shrnout podstatu současného tance. Tedy že nejde o příběh a ‚správné pochopení', ale o emoce a prožitek," vysvětluje ředitelka festivalu Yvona Kreuzmannová.

Festival nabídne pestrý program, který začne týdnem věnovaným dětem a teenagerům s názvem Tanec Praha dětem. Tento tradiční start doprovodí plno pohybových dílen, diskuzí a představení pro děti. V den zahájení festivalu ale i na Mezinárodní den dětí 1. června proběhne v divadle Ponec premiéra Mirky Eliášové s názvem „MOMO". „Tato multimediální inscenace vznikla v koprodukci Tance Praha a je určena dětem od 10 let, což je v českém tanci poměrně opomíjená cílová skupina," říká koordinátorka dětských aktivit Lucia Račková.

Europium je názvem představení skupiny Rootlessroot, kterou tvoří řecko-slovenská dvojice choreografů Linda Kapetanea a Jozef Fruček. Hledají zde odpověď na základní a v kontextu současné uprchlické krize klíčové otázky „Pro co stojí žít, za co stojí zemřít?" Touto velkou scénickou kompozicí tak otevřou hlavní část programu festivalu na Jatkách 78. Karine Ponties, známá francouzská choreografka působící v Belgii vystoupí se sólem HERO%, které je hledáním mezi nekonečnou lidskou touhou po nadpřirozených schopnostech a smířením se s vlastní nemotorností.

Prostor pro mladé talenty

Dance NEWs, sekce pro mladé talentované choreografy, představí například Heamin Jung, držitelku ocenění „Nejlepší tanečnice" loňského Mezinárodního choreografického festivalu v Soulu. Ve své video-instalaci Act% se zabývá lidskou přirozeností, kontrolou a vnímáním ženy v asijském kontextu. Dále zde bude k vidění britský tanečník a divadelník Dan Canham, spolupráce italské tanečnice Francescy Foscarini s izraelskou choreografkou Yasmeen Godder nebo večer v ryze španělském podání.

„Celému festivalu bude vévodit strhující flamencový free stylový génius Israel Galván, který historicky poprvé zavítá do Prahy. Jedna z největších postav světové taneční scény se představí v Hudebním divadle Karlín 22. a 23. června ve svém díle ‚La Curva', tedy ‚Křivka'," říká Kreuzmannová. Muž, který posunul hranice tzv. flamenco contemporary, tak zároveň uzavře celý festival. Svým vnitřním vesmírem provede za pěveckého doprovodu a živé hudby.

Program doprovodí také sekce věnovaná studentům uměleckých škol ale přístupná i široké veřejnosti, v rámci níž bude představena osobnost Wiliama Forsytha. Jeho technologii vedení těla představí workshop a diskuze.Včetně dalších workshopů bude možné navštívit i řadu tematických filmů či tančíren ve spolupráci s Piány na ulici. „Na své si přijdou milovníci nejrůznějších stylů. Tančit se bude swing, tango, lidovky a v duchu hlavní hvězdy festivalu nesmí chybět ani flamenco," vyjmenovává umělecká ředitelka festivalu Markéta Perroud.

Tančit se bude po celé zemi

Tanec Praha se ovšem nebude konat pouze v hlavním městě, ale i v mnoha dalších městech po celé republice. Jmenujme například Brno, Ostravu, Plzeň, Pardubice, Choceň, České Budějovice či Tábor. Podrobnější informace o programu naleznete na webu festivalu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama