Výstava Barvy Afghánistánu přibliží život na pomezí války a každodennosti

Praha - Fotografka a výtvarnice Vaiva Katinaityteová se věnuje zachycování každodennosti v portrétech lidí, do jejichž životů vstoupila válka nebo ozbrojený konflikt. Jejím zatím posledním projektem je výstava Barvy Afghánistánu pořádaná v rámci nadcházejícího Festivalu íránských filmů. K vidění bude až do 31. ledna v Centru Langhans v Praze.

Přidejte svůj názor

Fragment z výstavy Barvy Afghánistánu

Výstava Barvy Afghánistánu zachycuje dialog každodennosti a války v portrétech obyčejných Afghánců. Většina fotografií vyobrazuje lidské emoce na škále od útrap, strastí a rezignace až po stopy naděje a optimismu tváří v tvář okolnímu neštěstí. Pohled na Afghánistán a jeho obyvatele zprostředkovává fotografka nikoli přes zorné pole války a násilí, ale prostřednictvím emocí a ambicí všedního dne.   

Vaiva Katinaityteová je litevskou fotografkou na volné noze, v současné době žijící v Praze. Jejím zaměřením jsou fotodokumentární projekty, které zobrazují každodennost ve válkou zmítaných oblastech nebo na sporných územích. Snímky pro aktuální výstavu pořídila během cesty do Afghánistánu v létě roku 2015. Některými motivy v nich navazuje na dřívější podobně zaměřený projekt o životních podmínkách v Kosovu.

Výstava se koná v rámci Festivalu íránských filmů, jehož pražská část začíná 10. ledna. Součástí programu je i Večer afghánských filmů, který proběhne 13. ledna v artovém kině Bio Oko.  

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Festival ohňostrojů Ignis Brunensis 2018 ovládli Francouzi. Kromě hlavní…

14.06.2018 16:19 Aktualizováno Brno - Odborná porota rozhodla 14. června o vítězi jednadvacátého ročníku festivalu Ignis Brunensis…

Pražský orloj vydal tajemství, nevěděli o něm ani odborníci

11.06.2018 14:46 Praha - Restaurátoři orloje na Staroměstské radnici v Praze pátrali po tajné místnosti, o jejíž…

Muchova epopej má být v nové budově u Lapidária na Výstavišti

05.06.2018 13:10 Aktualizováno Praha - Slovanská epopej od secesního malíře Alfonse Muchy by mohla být umístěna do budovy, která…

Hrad otvírá jedinečnou výstavu. Spatříte i slavnou Zlatou bulu sicilskou

04.06.2018 07:54 Praha - Na Pražském hradě jsou ode dneška k vidění jedny z nejznámějších listin české historie -…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama