Nová výstava Domu umění města Brna zkoumá vztah mezi přírodou a společností

Brno – Ostrá hranice a polarita mezi přírodou a kulturou je překonaná. Přírodní a vytvořené člověkem tvoří provázaný celek. Z tohoto přesvědčení vychází nový výstava Domu umění města Brna s názvem In a Landscape. Původně komorní výstava proběhla na jaře loňského roku v Praze. S proměněným týmem umělců i vystavených děl se nyní představí v Brně.

Přidejte svůj názor

Ukázka z výstavy In a Landscape - Vladimír Turner: záběr z filmu Funeral

Název výstavy In a Landscape odkazuje na avantgardní hudební skladby Johna Cage. Ten hudbu rozšiřoval o zdánlivě cizorodé a technické zvuky a pracoval s náhodou, aby tak vytvořil živé umění. S podobným záměrem pracují i umělci této výstavy s pomocí možností současného umění.

Původně komorní výstava proběhla na jaře loňského roku v Praze. Podílelo se na ní pouze šest umělců. „Při přípravě brněnské verze výstavy, kdy se částečně proměnil tým umělců a z větší části i vystavená díla, se ukázalo, že jde spíše o otevřený projekt, který má potenciál mnoha variací a akcentů soustředěných na umělecké zkoumání vztahu příroda-kultura či civilizace, příroda-člověk, společnost,“ říká kurátor výstavy Milan Kreuzzieger.

Výstava předkládá různé způsoby, jimiž současné umění tematizuje krajinu a přírodu prostřednictvím technologií, a zkoumá vztahy mezi přírodou, uměním a vědou. Umělci považují technologie za aktivní prvek podílející se na novém chápaní materiality, senzibility a imaginace. 

Příroda je vyjádřena přes širokou škálu vizuálních prostředků od olejomalby přes digitálně upravenou fotografii až k videoperformance. Patrná je také inspirace experimenty a vědními disciplínami, ale i dříve neviditelnými mikrosvěty, a naopak měřítky kosmického prostoru.

Součástí výstavy In a Landscape jsou také muzejní exponáty – přírodniny a naturálie, přes které se lidé snaží klasifikovat a především ovládnout přírodu. Člověk tímto způsobem získal smysluplný jazyk, přes který je mu umožněno si přírodu osvojit. Exponáty však zastupují pouze výsek skutečného světa, který zdaleka nemůže pokrýt barvitost a vrstevnost přírody otevřené náhodným procesům.

Výstava In a Landscape trvá od 8. února do 26. března 2017 v Domě pánů z Kunštátu v Brně. Vernisáž se koná v úterý 7. února v 18 hodin.

Doprovodný programu k výstavě:

15. 2. v 17.00 – Icaró: Komentovaná prohlídka s kurátorem a umělci
22. 2. v 17.00 - Diskuse Člověk Bůh - Homo Deus: Transformace života na Zemi
22. 3. v 17.30 h - Světatvorba a supernaturalismus Johna Cage
25. 3. 13–17 h - Jak malovat v plenéru (workshop olejomalby)

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Picassův syn zkritizoval pařížské muzeum: Často půjčuje díla jeho otce, je…

04.07.2018 09:15 Paříž - Claude Picasso, syn Pabla Picassa, kritizoval pařížské muzeum. Prý riskuje poškození děl…

Festival ohňostrojů Ignis Brunensis 2018 ovládli Francouzi. Kromě hlavní…

14.06.2018 16:19 Aktualizováno Brno - Odborná porota rozhodla 14. června o vítězi jednadvacátého ročníku festivalu Ignis Brunensis…

Pražský orloj vydal tajemství, nevěděli o něm ani odborníci

11.06.2018 14:46 Praha - Restaurátoři orloje na Staroměstské radnici v Praze pátrali po tajné místnosti, o jejíž…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama