Moravská galerie rozšiřuje výstavu OCH! Olgoj Chorchoj: Logika emoce o studentské práce

Brno – V Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně budou vystaveny studentské návrhy na etuji pro Věstonickou venuši. Návrhy jsou výsledkem semestrálního úkolu v Ateliéru produktového designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Rozšíří se tak výstava OCH! Olgoj Chorchoj: Logika emoce.

Přidejte svůj názor

Z pozvánky na výstavu Olgoj Chorchoj v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně

Moravská galerie v Brně ve spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou a Moravským zemským muzeem rozšíří výstavu OCH! Olgoj Chorchoj: Logika emoce o návrhy studentů z Ateliéru produktového design vedeném Janem Němečkem a Michalem Froňkem. Studentské návrhy etují pro Věstonickou venuši budou vystaveny v Uměleckoprůmyslovém muzeu.  

Zde právě probíhá retrospektivní výstava designérského studia Olgoj Chorchoj umělců Michala Froňka a Jana Němečka. Ti kromě vlastní designérské činnosti působí také jako pedagogové na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svým studentům nyní zadali jako semestrální úkol vytvořit návrh na novou etuji pro sošku z období paleolitu. Studenti měli vytvořit speciální schránku pro toto významné kulturní dědictví, která by splňovala muzejní a prezervační požadavky a zároveň byla zajímavá z estetického hlediska.

Psali jsme:  

Studenti mohli získat inspiraci pro své návrhy díky Moravskému zemskému muzeu, které jim umožnilo soukromou prohlídku s odborným výkladem docenta Martina Olivy, vedoucího Ústavu Anthropos, o nalezení a technických detailech sošky. Návrhy kombinují staré, tradiční materiály, jako je vzácné dřevo, kůže nebo kov, s moderními technologiemi, mezi které patří například kompozitní materiály, silikon nebo různé zamykací systémy.

Celkem třináct různých prací bude vystaveno na Ochozu v Uměleckoprůmyslovém muzeu a součástí výstavy bude také slide-show projekce vizualizací vitrín, v nichž by Věstonická venuše mohla být vystavena v případě dlouhodobé expozice.

Psali jsme:  

Výstavu doprovodí také sympozium s názvem Jak vystavit venuši, které se bude zabývat otázkou, jak v současné době prezentovat cenné umělecké exponáty. Sympozium se bude konat v březnu a bude určené především odbornému publiku – designérům, architektům, teoretikům a historikům umění, ale také studentům spřízněných oborů.

Konference bude rozdělena do dvou částí. První část se bude věnovat Věstonické venuši, sbírkám Moravského zemského muzea a způsobu jejich prezentace. Druhá část se zaměří na problémy spjaté s návrhy a realizacemi výstavních systémů.

Vzácným hostem sympozia bude britský designér Adrian Peach, výrobce množství svtíttidel pro přední zahraniční výrobce. Působil také jako umělecký ředitel italské značky Segno, která se specializuje na výrobu osvětlovací techniky, a přednáší na vysokých uměleckých školách po celém světě.

Výstavu Etuje pro Věstonickou venuši můžete navštívit od 17. února do 16. dubna 2017 na Ochozu Uměleckoprůmyslového muzea v Brně. Vernisáž se koná 16. února v 18 hodin.

Sympozium Jak vystavit Venuši se koná 16. března 2017 od 15 do 18 hodin v přednáškovém sálu Uměleckoprůmyslového muzea.

Program sympozia

13.00 Neformální setkání před zahájením sympozia v Mendelaniu na Mendlově náměstí, komentovaná prohlídka nové interaktivní expozice v historickém objektu

15. 00–16.15 První část
doc. PhDr. Martin Oliva, Ph.D., DSc. – historie a význam Věstonické venuše
Mgr. Martina Galetová, PhD. – ikoničnost a symbolika Věstonické venuše dříve a dnes
Mgr. Petr Kostrhun – Pavilon Anthropos a potenciální obměna prezentace jeho sbírek

16.30–18.00 Druhá část
Bc. Klára Peloušková – způsoby a možnosti prezentace sbírek ve světě
Tomáš Kulík (LOTECH Design) – praktická hlediska při vytváření výstavních systémů
Adrian Peach – výstavnictví v Neues Muzeu v Berlíně (simultánní překlad příspěvku do češtiny)
prof. Mgr.A.Michal Froněk, prof. Mgr.A. Jan Němeček – zhodnocení výsledků zadání klauzurních prací na VŠUP, prezentace studentů

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Festival ohňostrojů Ignis Brunensis 2018 ovládli Francouzi. Kromě hlavní…

14.06.2018 16:19 Aktualizováno Brno - Odborná porota rozhodla 14. června o vítězi jednadvacátého ročníku festivalu Ignis Brunensis…

Pražský orloj vydal tajemství, nevěděli o něm ani odborníci

11.06.2018 14:46 Praha - Restaurátoři orloje na Staroměstské radnici v Praze pátrali po tajné místnosti, o jejíž…

Muchova epopej má být v nové budově u Lapidária na Výstavišti

05.06.2018 13:10 Aktualizováno Praha - Slovanská epopej od secesního malíře Alfonse Muchy by mohla být umístěna do budovy, která…

Hrad otvírá jedinečnou výstavu. Spatříte i slavnou Zlatou bulu sicilskou

04.06.2018 07:54 Praha - Na Pražském hradě jsou ode dneška k vidění jedny z nejznámějších listin české historie -…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama