Divadlo Antonína Dvořáka čeká poslední výstava letošní sezóny

Ostrava – Letošní divadelní sezóna se pomalu blíží ke konci, a stejně tak nás čeká poslední výstava v Galerii současné malby ve foyer Divadla Antonína Dvořáka. Ta nese název Mizení a jejím autorem je malíř, performer, pedagog a kritik František Kowolowski.

Přidejte svůj názor

František Kowolowski

Výstavy Galerii současné malby ve foyeru Divadla Antonína Dvořáka v Ostravě uzavře v letošní divadelní sezóně umělec František Kowlowski se svou expozicí s názvem Mizení. František Kowolowski je umělec, performer, pedagog, kurátor, kritik a v současné době kromě přípravy ostravské výstavy vede ateliér malby na Fakultě umění Ostravské univerzity.

„Kowolowského snaha tnout do živého jej přivádí k médiu performance, kterým dokáže promlouvat s naléhavostí, která mrazí, ale stejně tak vyvolává psychické uvolnění, a k instalacím, jejichž bezprostřednost na jedné straně a zřetelné intelektuální uchopení na straně druhé vytváří u diváka pocit důvěrnosti, ale také trvalého napětí a neustálé nejistoty,“ komentuje umělcovu tvorbu kurátor výstavy Martin Klimeš.

img-responsive

Ukázka tvorby Františka Kowolowského: Bez názvu I, 2014, akryl na plátně, 120 x 140 cm (výřez, postprodukce) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Kowolowski ve svých dílech zpochybňuje zaběhlé mechanismy, prezentuje mezery, chyby, lichá místa a rozehrává významovou hru na základě elementárních malířských prostředků. Používá metodu vpíjení a prosakování barev a postupné rozpouštění se štětcových stop v zasychající barevné hmotě.

„Mizení může být spojováno s pomíjivostí, ničením, stejně jako zneviditelňováním, extrémním zmenšováním, skrýváním, vyhoštěním či odsunutím a přemístěním. Je tedy prakticky nemožné uvažovat o těchto operacích odděleně. Jsou prostupné a vzbuzují otázku časovosti a prostorovosti: Kde něco mizí a kde se něco vyjevuje v aktu malování?“ říká ke svojí výstavě Kowolowski.

„Každá výstava Františka Kowolowského je svým způsobem podkopnutím naší nohy stojící v umělém znakovém světě, pobídkou k pokusu prohlédnout mámivý svět falešných reprezentací. Kowolowského práce řešení nenabízí, ale „jen“ rozkrývá, odhaluje, demaskuje. Společné východisko neexistuje, je jen hořké poznání; ale i to může být počátkem něčeho nového,“ dodává Klimeš.

Výstava Mizení bude k vidění od 15. května ve foyer v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě. Vernisáž se koná ve stejný den tamtéž v 18 hodin. Výstava bude otevřena vždy hodinu před představením až do 29. června 2017.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Festival ohňostrojů Ignis Brunensis 2018 ovládli Francouzi. Kromě hlavní…

14.06.2018 16:19 Aktualizováno Brno - Odborná porota rozhodla 14. června o vítězi jednadvacátého ročníku festivalu Ignis Brunensis…

Pražský orloj vydal tajemství, nevěděli o něm ani odborníci

11.06.2018 14:46 Praha - Restaurátoři orloje na Staroměstské radnici v Praze pátrali po tajné místnosti, o jejíž…

Muchova epopej má být v nové budově u Lapidária na Výstavišti

05.06.2018 13:10 Aktualizováno Praha - Slovanská epopej od secesního malíře Alfonse Muchy by mohla být umístěna do budovy, která…

Hrad otvírá jedinečnou výstavu. Spatříte i slavnou Zlatou bulu sicilskou

04.06.2018 07:54 Praha - Na Pražském hradě jsou ode dneška k vidění jedny z nejznámějších listin české historie -…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama