Moravská galerie v Brně představí alternativní kultury 90. let

Brno – Již zítra otvírá Moravská galerie v Brně v Uměleckoprůmyslovém muzeu hlavní výstavu jarní sezóny. Rapper Vladimir 518 zde představí výstavu Kmeny 90, která reflektuje alternativní kultury devadesátých let. Součástí expozice bude zahajovací street party plná ikonických devadesátkových kapel.

Přidejte svůj názor

Vladimir 518 (foto: Lousy Auber)

Již zítra, tedy 13. května, bude zahájena hlavní výstava jarní sezóny Moravské galerie v Brně. V Umeleckoprůmyslovém muzeu začne výstava Kmeny 90, na níž s galerií spolupracuje rapper Vladimir 518. Výstava inspirovaná stejnojmennou knihou Vladimira 518 reflektuje fenomén alternativních kultur 90. let a důsledky dramatických proměn, které nastartoval politický převrat v litopadu 1989.

Oproti knižnímu projektu bude výstava více pracovat s emocemi a fyzickým zážitkem. Kromě textů a fotografií si mohou návštěvníci prohlédnout i dobové umění, módu, grafický design, videoprojekce a další referenční objekty, jako je například sampler skupiny Tatabojs.

„Něco jiného je vidět jednu fotku z natáčení videoklipu a vidět celý klip v kontextu dalších dvaceti klipů. Výstava je jiná forma práce s časem a emocí. Věřím, že v mnohém dořekne knihu a přitom i kniha zpětně může v mnohém rozvíjet výstavu. Je to vzájemný vztah, jedno neparazituje na druhém. Kniha s výstavou se opravdu doplňují,“ srovnává knihu a výstavu Vladimir 518.

Fenomén devadesátých let zastoupí jednotlivé subkultury, mezi nimiž najdeme anarchisty, metalisty, rappery, skinheady, punkery, squattery, hráče Dračího doupěte a mnohé další. Návštěvníci se však seznámí s devadesátými léty i v širších souvislostech – politických, ekonomických či popkulturních. Výstavu doplní i prezentace interaktivních objektů Krištofa Kintery či fotografií Ivana Pinkavy.

img-responsive

Vladimir 518 (foto: Lousy Auber) | foto: Moravská galerie

„Estetika i etika subkulturních hnutí jsou více jak sto let silným zdrojem inspirace pro vizuální umění a design. Výstava ukazuje, co ze subkulturního dění devadesátek ovlivnilo několik generací současných tvůrců. Mnozí z nich navíc různými tehdejšími „kmeny“ nejen prošli, ale také se výrazně podíleli na jejich aktivitách a estetice. Bez znalosti subkulturního pozadí se stává současné umění a design téměř nepochopitelný,“ zdůrazňuje silný vliv subkultur na vizuální umění spolukurátor výstavy Ondřej Chrobák.

Podle organizátorů bylo nutné v rámci výstavy vstoupit i do veřejného prosotru. Vladimir 518 tedy vyral kultovní předměty, které jednotlivé subkultury charakterizují. V tomto směru výstavu také doplňuje instalace Růžového tanku, o níž jsme informovali v posledních dnech.

Součástí vernisáže bude již zmíněná street party na Husově ulici, která naváže na atmosféru street happenngů typických pro devadesátá léta. Ulice bude po celý den uzavřena pro dopravu a v blízkosti Uměleckoprůmyslového muzea bude instalováno pódium, na němž vystoupí DJs a ionické kpely devadesátých let. vstup na street party bue zdarma.

Výstavu Kmeny 90 můžete navštívit od 14. května do 1. října 2017. Zahajovací street party se koná 13. května.

Program street party:

14.30 otevření areálu pro veřejnost
15.00 doprovodný program pro rodiny s dětmi
15.30 DJ Richie, DJ Amma
16.30 Slavnostní zahájení výstavy KMENY 90
16.50 DJ Richie, DJ Amma
17.40 Zahájení výstavy DESIGN.LIVE! ZORYA: Růst, představení doprovodného programu
18.00 WWW NEUROBEAT
19.40 GARAGE & Tony Ducháček
21.00 PSH
22.00 konec programu
22.30 uzavření Uměleckoprůmyslového muzea

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Picassův syn zkritizoval pařížské muzeum: Často půjčuje díla jeho otce, je…

04.07.2018 09:15 Paříž - Claude Picasso, syn Pabla Picassa, kritizoval pařížské muzeum. Prý riskuje poškození děl…

Festival ohňostrojů Ignis Brunensis 2018 ovládli Francouzi. Kromě hlavní…

14.06.2018 16:19 Aktualizováno Brno - Odborná porota rozhodla 14. června o vítězi jednadvacátého ročníku festivalu Ignis Brunensis…

Pražský orloj vydal tajemství, nevěděli o něm ani odborníci

11.06.2018 14:46 Praha - Restaurátoři orloje na Staroměstské radnici v Praze pátrali po tajné místnosti, o jejíž…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama