ROZHOVOR se šperkařkou Katy Dočkalovou nejen o unikátním ateliéru

Olomouc - Nejen obdivovatele netradičního umění, ale i milovníky šperků a drahých kamenů, potěší již 5. dubna otevření unikátního Ateliéru Geparda. Od 13 do 17 hodin se zde veřejnosti představí drahokamové obrazy Roberta Névy a skvostné šperky Katy Dočkalové. Čím je ateliér zajímavý a co v něm návštěvníky čeká, nám v exkluzivním rozhovoru prozradila sama šperkařka.

Přidejte svůj názor

Talentovaná šperkařka Katy Dočkalová

Katy Dočkalová se návrhům osobních šperků věnuje již od roku 2008. Od mládí ji přitahovalo tajemno a věci skryté. Přes klasické studium a právnické vzdělání se proto vždy věnovala i vědám či oborům netradičním, jako je astrologie či numerologie. Ve spojení s láskou k umění a historii, touhou vytvářet něco pro druhé, a sdělovat ono skryté skrze přicházející inspirace tak vznikla motivace navrhovat a realizovat výjimečná umělecká díla, ve kterých se snoubí nejen historické znalosti účinků drahých kamenů či tvarové působení kovů, ale i aplikace nabytých zkušeností na konkrétní osobu. Ateliér Geparda, který se nachází na Blažejském náměstí v Olomouci, představí veřejnosti tvorbu talentované šperkařky v sobotu 5. dubna 2014 od 13 do 17 hodin. Ateliér se chystá odvíjet své plány především od zájmu veřejnosti. Rámcový program bude zahrnovat například různé tematické přednášky, meditace a posezení.

Na počátku dubna chystáte otevření Ateliéru Geparda, co návštěvníky čeká?

Ateliér Geparda je unikátním prostorem, který představí návštěvníkům specifická díla z drahých kamenů. K vidění budou především nádherné drahokamové obrazy – mozaiky nebo mandaly, velkoformátové fotografie originálních osobních šperků s drahokamy nebo jedinečné interiérové solitéry – kusové drahokamy. Cílem Ateliéru Geparda je soustředit tato díla za účelem jejich prezentace zájemcům z řad veřejnosti. Je to vlastně takový, moderním způsobem řečeno, „show-room".

Čím jsou podle Vás drahé kameny zajímavé?

Drahé kameny, polodrahokamy i minerály, totiž provázejí lidstvo od nepaměti. Respektive od doby, kdy byly poprvé objeveny, ačkoliv jsou starší než lidstvo samo. Snoubí se v nich paměť lidstva, krása okamžiku, v němž vznikly, jedinečnost jejich složení, účinky, jež byly všemi starými národy prozkoumávány a mnohdy zaznamenány.

A co samotné obrazy z drahokamů, navazuje jejich vytváření na nějakou tradici?

Mozaiky z drahých kamenů, stejně tak jako osobní šperky, navazují na dávnověkou tradici „živých" děl, která „komunikují" se svými adresáty. Jsou výsledkem dlouholetého výzkumu nejen účinků drahokamů, založeném na různých, především staroindických pramenech, ale také jejich sladění do jednoho celku. A samozřejmě i nalezení optimálního technického řešení těchto děl, včetně jejich prosvícení, které jim dodává obrovskou působivost.

Tvůrcem vystavených drahokamových obrazů je Robert Néva, můžete nám o něm prozradit více?

Robert Néva je jedním z našich nejvýznamnějších znalců drahých kamenů a zároveň je také naprosto originálním tvůrcem, který používá drahokamy jako prostředek ke ztvárnění svých uměleckých vizí. Léta bádá v oblasti starověkých kultur a ve svých dílech zcela ojedinělým způsobem propojuje filozofii s uměním, moderní vědecké poznatky s dávnými duchovními či religiózními představami a zkušenostmi. Výsledkem tohoto bádání je poté až mystický prožitek a dojem, který lidé před jeho díly často zažívají. Jeho působení však není zdaleka vázáno jen na Českou republiku. Zkoumání drahých kamenů se věnuje již pár desetiletí a vydal na toto téma v průběhu třiceti let spoustu knih. Pro mě osobně je velkým inspirátorem, kosmopolitním umělcem, který ve svých dílech propojuje lidi, národy, události či věky.

Navrhování osobních šperků se věnujete již několik let, co Vás k tomu přivedlo?

V podstatě to byla souhra okolností. V té době jsem se věnovala mimo jiné i poradenství ohledně výběru barev do interiéru a díky svým schopnostem vnímat jemně-hmotné vyzařování prostoru, jsem prozkoumávala energetické zóny v bytech či domech. V případech, kdy to situace vyžadovala, jsem poté společně se svým manželem aplikovala do těchto prostor drahé kameny k jejich harmonizaci. V návaznosti na tyto činnosti jsem přijala výzvu na stvoření prvního osobního šperku pro jednu naši významnou psycholožku a najednou už šla jedna zakázka za druhou. Zní to velmi jednoduše, ale to přijetí výzvy byl zcela zásadní okamžik. Vystihnout podstatu šperku, tedy vystihnout pravou podstatu jeho nositele, správně to technicky nakreslit nebo sehnat si šikovného zlatníka, se povedlo snad jedině díky obrovské přízni a požehnání z vyšších míst. Jsem za to velmi vděčná.

Jsou Vaše šperky něčím zvláštní? A jak vlastně takový šperk vzniká?

Já pevně věřím, že jsou něčím zvláštní. Už třeba jen tím, že jsou na míru. Ale jejich hlavní podstata tkví v tom, že přesně pro svého nositele vyberu drahé kameny, které mají být ve šperku, v souladu s povahou a potřebami nositele. Při výběru využívám zejména staroindických pramenů, neboť staří Indové jsou ve svém prozkoumání drahých kamenů jednoduše nepřekonatelní, dále zvažuji tvarové a materiálové sounáležitosti a poté kreslím. Návrh následně putuje ke svému objednavateli se zdůvodněním každého milimetru, který jsem nakreslila, a po jeho schválení kontaktuji svého zlatníka, který takový šperk zrealizuje. Při navrhování osobního šperku využívám také svých znalostí astrologie, numerologie, medituji a v neposlední řadě také komunikuji s objednavatelem, aby výsledné dílo bylo perfektní.

Jaké šperky si u Vás klienti objednávají nejčastěji?

Všeobecně se dá říct, že klienti ke mně přicházejí, protože chtějí něco jiného, než je běžně dostupné. Někteří chtějí jen neobvyklost, někteří skrze osobní šperk hledají sami sebe, jiní chtějí dárek pro manželku či milenku. Ale tvořím samozřejmě i pro muže. Mému nejmladšímu klientovi bylo jen několik měsíců, když dostal od rodičů přívěsek ke křtu. Osobní šperk vytvořený na míru svému nositeli je vlastně nejmenší architekturou na světě, takový malý chrám. Obsahuje v sobě totiž přidanou hodnotu, která navazuje na starobylou vznešenost šperků a jejich nositelů. Například v dobách Karla IV. či Rudolfa II. měl každý šperk svůj příběh, svůj význam, šperky se dědily z generace na generaci a ještě dnes z nich vyzařuje ona tajuplná majestátnost. Snažím se šperkům navrátit jejich zašlou slávu a svým klientům poskytnout nejen jedinečnost dílka, ale i tajemný příběh ukrytý do tohoto osobního šperku mající význam zejména pro svého nositele.

A co plánujete v nejbližší době?

Každá zakázka je pro mě výzvou. Jsem tedy v radostném očekávání, jaké výzvy se ke mně dostanou. Nic konkrétního neplánuji, neboť tvorba nespočívá v plánování, ale v inspiraci. A pravdou je, že inspirace ke mně přichází v každém okamžiku dne. V osobním životě se modlím za zdraví a štěstí své i svých blízkých, to je pro mě nejdůležitější.

Děkujeme za rozhovor.
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Festival ohňostrojů Ignis Brunensis 2018 ovládli Francouzi. Kromě hlavní…

14.06.2018 16:19 Aktualizováno Brno - Odborná porota rozhodla 14. června o vítězi jednadvacátého ročníku festivalu Ignis Brunensis…

Pražský orloj vydal tajemství, nevěděli o něm ani odborníci

11.06.2018 14:46 Praha - Restaurátoři orloje na Staroměstské radnici v Praze pátrali po tajné místnosti, o jejíž…

Muchova epopej má být v nové budově u Lapidária na Výstavišti

05.06.2018 13:10 Aktualizováno Praha - Slovanská epopej od secesního malíře Alfonse Muchy by mohla být umístěna do budovy, která…

Hrad otvírá jedinečnou výstavu. Spatříte i slavnou Zlatou bulu sicilskou

04.06.2018 07:54 Praha - Na Pražském hradě jsou ode dneška k vidění jedny z nejznámějších listin české historie -…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama